English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Województwo podlaskie

Województwo Podlaskie

Obszar - 20 180 km²
Liczba mieszkańców - 1 191 tys.
Stolica regionu: Białystok - ośrodek przemysłowy
oraz centrum kulturalne i naukowe regionu
Województwo podlaskie podzielone jest na
118 gmin i 17 powiatów, w tym 3 powiaty grodzkie
(Białystok, Łomża, Suwałki)

 

Województwo Podlaskie to wymarzony region turystyczny dla tych, którzy cenią dziewiczą przyrodę, ciszę i spokój Puszczy Białowieskiej, bezkres biebrzańskich i narwiańskich bagien czy piękno Pojezierza Suwalsko-Augustowskiego. Miłośnicy bliższego kontaktu z naturą znajdą tu gwarantowaną satysfakcję. W regionie działają bowiem trzy parki krajobrazowe (Puszczy Knyszyńskiej, Suwalski i Doliny Narwi) oraz cztery parki narodowe: Biebrzański, Narwiański, Wigierski i Białowieski. Puszcza Białowieska to najlepiej zachowany w Europie las naturalny o pierwotnym charakterze. W 1977 r. UNESCO uznało Białowieski Park Narodowy za Rezerwat Biosfery, a w 1979 r. wpisało na listę Dziedzictwa Światowego.

Podlaskie to jednocześnie wspaniała kraina dla tych, którzy uwielbiają aktywnie spędzać wolny czas. Spływy kajakowe, rajdy piesze i rowerowe tysiącami kilometrów wyznaczonych ścieżek i tras, kuligi czy też białe szaleństwo w Ośrodku Sportu i Rekreacji „Szelment” (4 wyciągi orczykowe, wyciąg dziecięcy na oślej łączce, trasy narciarskie, rynna snowbordowa, zaplecze hotelowo-gastronomiczne) – to tylko niektóre atrakcje i propozycje z bogatej całorocznej oferty.

Uwarunkowania geograficzne i historyczne sprawiły, że województwo podlaskie jest miejscem współistnienia różnych narodów i kultur. Powstał tu specyficzny pejzaż kulturowy, charakteryzujący się wielością wyznaniową i bogactwem obrzędów. Od wieków żyją tu obok siebie Polacy, Białorusini, Tatarzy, Rosjanie, Żydzi. To właśnie z tej wielonarodowości narodziła się idea stworzenia uniwersalnego języka przez urodzonego w Białymstoku twórcę esperanta – Ludwika Zamenhofa (1859-1917).

Podlaskie jest regionem o charakterze rolniczym. Uprawia się tu głównie zboża i ziemniaki. Znane i cenione w kraju oraz poza jego granicami są nasze produkty mleczarskie oraz wyroby drobiarskie i mięsne. Przemysł to przede wszystkim produkcja i przetwórstwo artykułów spożywczych. Ważne znaczenie ma również produkcja maszyn i urządzeń rolniczych, produkcja tkanin oraz produkcja drzewna.
Podlaskie zachęca inwestorów niższymi niż w innych regionach kosztami pracy i cenami gruntów. Inwestorzy mogą tu skorzystać z  udogodnień Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i jej podstref w Gołdapi, Ełku i Białymstoku.

Poniżej przydatne linki:

www.podlaskie.eu - Biuro Regionalne Województwa Podlaskiego w Brukseli

www.wrotapodlasia.pl - Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

www.rpowp.wrotapodlasia.pl - Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego

www.pokl.wrotapodlasia.pl - Program Operacyjny Kapitał Ludzki Województwa Podlaskiego

www.bialystok.pl - Urząd Miasta Białystok

www.bialystok.uw.gov.pl - Podlaski Urząd Wojewódzki

www.pfrr.pl - Podlaska  Fundacja Rozwoju Regionalnego

coi.wrotapodlasia.pl - Centrum Obsługi Inwestora

 


 


data dodania: 2010-12-09 11:59:50 | data modyfikacji: 2011-01-21 14:54:54 | ilość wyświetleń: 7945

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo