English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Dlaczego posłowie debatują o sytuacji praworządności w Polsce

19-01-2016

“Sytuacja rządów prawa i ograniczenia wolności słowa” w Polsce będzie przedmiotem debaty posłów z premier Beatą Szydło na sesji plenarnej we wtorek, 19 stycznia. W debacie wezmą udział także Bert Koenders, minister spraw zagranicznych Holandii sprawującej prezydencję, oraz Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. W minionym tygodniu KE podjęła decyzję o wszczęciu w sprawie Polski procedury na rzecz umocnienia praworządności. Debata na żywo na naszej stronie internetowej.

Nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził w ostatnim czasie szereg reform – w tym związaną z funkcjonowaniem Trybunału Konstytucyjnego oraz mediów publicznych. Zdaniem krytyków reformy przeczą zasadzie równoważenia się głównych organów państwa.

W ostatnim czasie w Polsce miały miejsce demonstracje społeczne, a 13 stycznia Komisja Europejska wszczęła w sprawie Polski pierwszy etap unijnej procedury na rzecz umocnienia praworządności – KE podjęła taką decyzję po raz pierwszy odkąd procedura została ustanowiona.

Parlament Europejski - jedyny organUE pochodzący z wyborów powszechnych, Komisja Europejska, której państwa członkowskie powierzyły rolę strażnika traktatów, i Rada, w której skład wchodzą przedstawiciele państw członkowskich, są odpowiedzialne za zagwarantowanie, że wspólne zasady i wartości, na których opiera się UE są respektowane.

Rola Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski ma prawo do przeprowadzania debat związanych z bieżącymi sprawami i sprawami szczególnej wagi. W grudniu 2015 roku Konferencja Przewodniczących (złożona z przewodniczącego PE, przewodniczących grup politycznych oraz przedstawicieli posłów niezrzeszonych) podjęła decyzję o włączeniu debaty o sytuacji w Polsce do porządku obrad styczniowej sesji plenarnej.

Debata rozpocznie się ok. godz. 16.30 i zostanie otwarta przez przewodniczącego Martina Schulza. Potem głos zabiorą Frans Timmermans, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, oraz Bert Koenders, minister spraw zagranicznych Holandii sprawującej prezydencję w Radzie - reprezentującej rządy państw członkowskich, premier Beata Szydło i przewodniczący grup politycznych i przedstawiciel posłów niezrzeszonych. Później przewidziane są dwie rundy wypowiedzi przedstawicieli grup politycznych. Następnie głos zabierze premier Beata Szydło, a potem ponownie przewodniczący grup politycznych i przedstawiciel posłów nierzeszonych. Debatę zakończą Bert Koenders i Frans Timmermans.

Kolejne kroki

Głosowanie nad rezolucją ws. Polski jest planowane na sesji plenarnej w lutym (1-4 luty).

Transmisja na żywo od godz. 16.30. Relację z debaty będzie można śledzić na żywo na @Europarl_PL i pod hashtagami #Polska i #praworządność.

Źródło: www.europarl.europa.eu


WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo