English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Aktualności z UE


Poprzednia   4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20   Następna

W tym tygodniu w PE

05-06-2012

Program tego tygodnia w Parlamencie Europejskim zdominuje gospodarka. Członkowie komisji gospodarczych będą głosować nad nowymi zasadami dotyczącymi kredytów hipotecznych i agencji ratingowych. Natomiast grupy polityczne w PE przygotowują się do sesji plenarnej 11-14 czerwca w Strasburgu, gdzie będzie mowa o długoterminowym budżecie UE.

Komisja Europejska i UEFA rozpoczynają kampanię „Porady konsumenckie” dla kibiców podróżujących na rozgrywki EURO 2012

04-06-2012

1 czerwca 2012 r. komisarz UE ds. zdrowia i polityki konsumenckiej, John Dalli, oraz przewodniczący UEFA Michel Platini rozpoczęli konsumencką kampanię informacyjną dla kibiców podróżujących na mistrzostwa w piłce nożnej EURO 2012 r. Zainaugurowana strona internetowa, dostępna ze strony głównej UEFA EURO 2012 oraz z wielu innych stron internetowych, w tym z Europejskich Centrów Konsumenckich, zawiera wskazówki, jak najlepiej przygotować się do podróży do Polski (i z powrotem) i co zrobić w przypadku napotkanych w tym czasie problemów konsumenckich.

Trzy parlamentarne komisje przeciwko ACTA

04-06-2012

Procedura rozpatrywania kontrowersyjnej umowy ACTA wchodzi w fazę końcową. 31 maja swoją negatywną opinię o niej wyraziły trzy komisje parlamentarne. Komisja prawna PE opowiedziała się przeciwko pozytywnej opinii o porozumieniu, natomiast komisje przemysłu i wolności obywatelskich zatwierdziły sprawozdania proponujące odrzucenie ACTA. Przypomnijmy ostatnie etapy legislacyjne w tej sprawie.

Wieloletnie ramy finansowe: ruszyły rozmowy

01-06-2012

29 maja 2012 r. Rada do Spraw Ogólnych posunęła o krok do przodu prace nad wieloletnimi ramami finansowymi. Ministrowie przystąpili do rozmów, kierując się dokumentem noszącym nazwę schematu negocjacyjnego. Składają się na niego najistotniejsze kwestie i możliwe rozwiązania zarówno w odniesieniu do wydatków, jak i dochodów.

Schulz na szczycie UE: Trzeba działać!

24-05-2012

Potrzebujemy konkretnych rozwiązań by tworzyć nowe miejsca pracy i wzmacniać wzrost gospodarczy - apelował przewodniczący PE Martin Schulz podczas środowego spotkania z przywódcami UE na szczycie w Brukseli. Dodał, że skończył się czas niezdecydowania i Unia potrzebuje działania.

Bojkot Euro 2012? Parlament jest podzielony

24-05-2012

Sposób traktowania opozycji na Ukrainie, w tym zwłaszcza byłej premier Julii Tymoszenko, był tematem wtorkowej dyskusji na sesji plenarnej Parlamentu. "Ukraina musi przestrzegać reguł demokratycznych, jeśli chce myśleć o swojej europejskiej przyszłości" - podkreślali w trakcie debaty deputowani. Są oni jednak podzieleni co do propozycji bojkotu ukraińskich meczów w ramach Euro 2012.

Sesja plenarna w Strasburgu, 21-24 maja 2012 r.

24-05-2012

Nie dla pół środków w sprawie podatku od transakcji finansowych W środę posłowie będą głosować nad opinią, w której zauważają, że zaproponowany przez KE podatek od transakcji finansowych powinien być tak zaprojektowany, aby było nim objęte więcej podmiotów gospodarczych, a wszelkie próby jego uniknięcia stały się nieopłacalne. Podatek powinien być wprowadzony, nawet jeżeli jakieś kraje członkowskie nie będą chciały w nim uczestniczyć, mówi projekt sprawozdania.

W tym tygodniu w PE

16-05-2012

Komisja Spraw Gospodarczych PE będzie w tym tygodniu głosować na kilkoma ważnymi projektami. Deputowani zajmą się również możliwym członkostwem Albanii w UE i przepisami dotyczącymi przewozu zwierząt.

Komisja po raz pierwszy ocenia funkcjonowanie strefy Schengen

16-05-2012

Ponad 400 milionów Europejczyków może obecnie swobodnie przemieszczać się w całej strefie Schengen. Co roku odbywają oni ponad 1,25 mld podróży, należy zatem chronić prawo obywateli do swobodnego przemieszczania się. Dzisiaj Komisja przyjęła pierwszą ocenę strefy Schengen, która będzie przeprowadzana co dwa lata i która przyczyni się do lepszego politycznego kierownictwa i współpracy między państwami uczestniczącymi w strefie Schengen. Sprawozdaniu towarzyszą wytyczne, których celem jest zapewnienie spójnych wykładni i wdrożenia wybranych zagadnień, w duchu solidarności.

Programy MEDIA i „Kreatywna Europa” w centrum zainteresowania 65 festiwalu filmowego w Cannes

16-05-2012

W głównym konkursie tegorocznego festiwalu filmowego w Cannes znalazło się 18 filmów, które otrzymały wsparcie w ramach programu Komisji Europejskiej MEDIA. Siedem z nich ubiegać się będzie o Złotą Palmę, m. in. „Amour” Michaela Haneke, „The Angels' Share” Kena Loacha oraz „Jagten” Thomasa Vinterberga (zob. pełen wykaz w załączniku). Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, wręczy podczas festiwalu pierwszą „nagrodę programu MEDIA” irańskiemu reżyserowi Asgharowi Farhadiemu. Weźmie ona również udział w dyskusji z twórcami filmowymi i specjalistami z sektora na temat nowego programu Komisji „Kreatywna Europa”, obejmującego program MEDIA. Za nowym programem, który skupia się na sektorze kultury i sektorze kreatywnym, zdecydowanie opowiedzieli się unijni ministrowie kultury i ds. audiowizualnych.

Lubelskie smaki w Brukseli

15-05-2012

Za nami kolejny owocny etap promocji województwa lubelskiego za granicą. „Smaki Lubelszczyzny" 13 maja br. gościły w Brukseli przy okazji obchodów święta ulicy Tervueren. Jak co roku aleja zamieniła się w przytulny spacerowy deptak, na którym odbywały się imprezy skierowane nie tylko do mieszkańców, ale i turystów. Regiony turystyczne z Europy i innych zakątków świata, mają więc okazję zaprezentować siebie, swoją kulturę czy wyroby własne.

2012 dzień otwarty w instytucjach europejskich

09-05-2012

Zapamiętaj datę! Sobota 12 maja, Bruksela i jej dzielnica europejska świętują 20. Festiwal Europy.

W Parlamencie o unijnym

09-05-2012

Co zrobić, aby filmy z krajów UE miały większe szanse konkurować z licznymi amerykańskimi superprodukcjami? To jedna z kwestii, nad którą pracuje Komisja Europejska w ramach przygotowywanego unijnego programu ochrony kultury i mediów "Twórcza Europa". Dyskusja na ten temat odbyła się 26 kwietnia w komisji PE ds. Kultury i Edukacji. Deputowani popierają założenia projektu, choć chcą do niego wnieść znaczące poprawki.

Agenda cyfrowa: Nowa strategia na rzecz bezpieczniejszego internetu i lepszych treści internetowych dla dzieci i nastolatków

04-05-2012

2 maja br. Komisja Europejska przedstawiła plan zapewnienia dzieciom umiejętności i narzędzi cyfrowych, dzięki którym będą mogły w bezpieczny sposób czerpać pełne korzyści ze świata cyfrowego. Internet nie został zaprojektowany z myślą o dzieciach, ale obecnie 75 proc. z nich korzysta z Internetu, w tym jedna trzecia za pomocą telefonów komórkowych. Nowa strategia ma na celu rozwój rynku kreatywnych i edukacyjnych treści internetowych w ramach partnerstwa pomiędzy Komisją Europejską i państwami członkowskimi, operatorami telefonii komórkowej, producentami aparatów telefonicznych i dostawcami usług serwisów społecznościowych.

Kwietniowa sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w skrócie

30-04-2012

Na kwietniowej sesji posłowie głosowali m.in. nad nowym porozumieniem z USA w sprawie przekazywania informacji dotyczących pasażerów. Przewodniczący PE Martin Schulz powitał 12 posłów-obserwatorów z Chorwacji, a deputowani wysłuchali przemówienia jordańskiego króla Abdullaha II. Po raz kolejny posłowie debatowali z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso na temat tego jak skuteczniej walczyć z kryzysem.


data dodania: 2010-12-08 12:56:45 | data modyfikacji: 2010-12-16 12:22:58 | ilość wyświetleń: 74874

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo