English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Aktualności z UE


Poprzednia   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17   Następna

Jednolity rynek cyfrowy - Pobudzenie wzrostu i konkurencyjności

01-07-2015

Nasze codzienne życie w coraz większym stopniu zależy od cyfrowego świata, dzięki któremu mogą powstawać nowe miejsca pracy i rosnąć gospodarka. Rynek cyfrowy jest jednym z priorytetów Komisji Europejskiej, która 6 maja przedstawiła szczegółowe plany dotyczące utworzenia wspólnego rynku w tej dziedzinie. KE złoży propozycje legislacyjne w 2015 i w 2016 roku. PE planuje odpowiedzieć na strategię raportem z własnej inicjatywy.

Posłowie z Luksemburga o wyzwaniach dla luksemburskiej prezydencji

01-07-2015

1 lipca Luksemburg – jedno z najbardziej doświadczonych państw członkowskich – przejmuje półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. Luksemburg będzie musiał poradzić sobie z palącymi problemami takimi jak kryzys zadłużenia w Grecji, nielegalna migracja do UE i przygotowania do grudniowej konferencji klimatycznej w Paryżu. Zapytaliśmy sześciu europosłów z Luksemburga o główne wyzwania dla prezydencji ich państwa.

Stan przyrody: w najobszerniejszej jak dotąd analizie rysuje się zróżnicowany obraz siedlisk i gatunków w Europie

20-05-2015

Komisja przyjęła nowe sprawozdanie, w którym ukazano najdokładniejszy jak dotąd obraz „stanu przyrody w UE”. Wynika z niego, że stan populacji większości ptaków jest niezagrożony, a sytuacja niektórych siedlisk i gatunków poprawiła się. Specjalne działania na rzecz ochrony przyrody zakończyły się powodzeniem, ale żeby odczuć znaczącą poprawę, trzeba podejmować dalsze, dużo intensywniejsze starania.

Staż dla absolwentów – kierunek ogólny lub dziennikarski (stypendium im. Roberta Schumana)

19-01-2015

Dom Polski Wschodniej zaprasza absolwentów uczelni do aplikowania o płatne staże w Parlamencie Europejskim. Celem staży dla absolwentów szkół wyższych jest umożliwienie stażystom uzupełnienia wiedzy nabytej podczas studiów oraz zapoznania się z działalnością Unii Europejskiej, a zwłaszcza Parlamentu Europejskiego. Staże te obejmują: stypendia im. Roberta Schumana, opcja ogólna stypendia im. Roberta Schumana, opcja dziennikarska.

Parlament wybiera nową Komisję Europejską

22-10-2014

Posłowie zaakceptowali nowe kolegium 27 Komisarzy, które przedstawił w środę rano Przewodniczący-elekt Jean-Claude Juncker, 423 głosami za, przy 209 głosach przeciw i 67 wstrzymujących się od głosu. Nowej Komisja Europejska musi teraz zostać formalnie mianowana przez głowy państw lub rządów UE, żeby 1 listopada mogła rozpocząć pięcioletnią kadencję.

Kandydaci na start: nowa Komisja pod gradobiciem pytań

02-10-2014

Od 29 września, 27 kandydatów na komisarzy, zaproponowanych przez Jean-Claude Junckera, bierze udział w wysłuchaniach, organizowanych przez parlamentarne komisje. Specjalistyczna wiedza i kompetencje każdego z nich w danej dziedzinie, zostaną sprawdzone przed ostatecznym, planowanym na 22 października głosowaniem nad powołaniem całego składu nowej Komisji Europejskiej. Wysłuchania są transmitowane na naszej stronie, śledzić je można również na kilku naszych platformach. Jak? Czytaj dalej.

Komisja zapowiada przeznaczenie 100 mln euro na działanie pilotażowe „Szybka ścieżka do innowacji” oraz pięć nagród za innowacje

22-07-2014

W dniu dzisiejszym Komisja Europejska przedstawia szczegóły dotyczące nowego działania pilotażowego „Szybka ścieżka do innowacji” (Fast Track to Innovation) o budżecie 100 mln euro oraz pięciu nagród za innowacje w ramach programu Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” o budżecie 80 mld euro. Działanie pilotażowe ma na celu wsparcie gospodarki europejskiej poprzez oferowanie innowacyjnym przedsiębiorstwom i organizacjom dotacji na sfinalizowanie procesu komercjalizacji ich świetnych pomysłów. Nagrody służą premiowaniu przełomowych rozwiązań technologicznych o dużym znaczeniu dla społeczeństwa. Inicjatywy te podkreślają dążenie do wsparcia innowacji w Europie w ramach pierwszego, dwuletniego programu prac dotyczącego programu „Horyzont 2020”. W ogłoszonych dziś informacjach potwierdzono również przeznaczenie 7 mld euro na zaproszenia do składania wniosków w ramach programu „Horyzont 2020” w 2015 r. oraz określono stosowny harmonogram (MEMO/14/492).

EBI wspiera odnawialną energię i efektywność energetyczną w Polsce

22-07-2014

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) przyznał kredyt w wysokości do 295 milionów PLN (około 71 milionów EUR) spółce TAURON Polska Energia na realizację inwestycji w obszarach energetyki odnawialnej oraz dystrybucji. Projekt zostanie zrealizowany na terenie południowej Polski i zakończy się do końca 2016 roku.

W tym tygodniu w PE: Ukraina, priorytety włoskiej prezydencji i TTIP

22-07-2014

W tym tygodniu posłowie spotykają się na posiedzeniach komisji. We wtorek, członkowie komisji ds. handlu międzynarodowego (INTA) przedyskutują z komisarzem Karelem de Guchtem najnowsze wyniki negocjacji umowy o wolnym handlu z USA (TTIP). We wtorek i środę, członkowie włoskiego rządu przedstawią także priorytety prezydencji w danych dziedzinach. Jeszcze we wtorek poznamy trzy europejskie filmy, które powalczą o Nagrodę LUX 2014.

Filmy z Polski, Słowenii i Francji powalczą o Nagrodę LUX 2014

22-07-2014

Poznaliśmy troje finalistów Nagrody Lux 2014. O parlamentarne wyróżnienie powalczy: “Razredni sovražnik“ („Class enemy”) ze Słowenii, francuski „Bande de filles” („Girlhood”) oraz polsko-duński film „Ida”. Wszystkie trzy filmy, z napisami tłumaczonymi na wszystkie języki UE będą wyświetlane w 28 państwach członkowskich podczas dni Nagrody Lux. Zwycięzca zostanie wybrany przez eurodeputowanych i ogłoszony 17 grudnia.

Zakupy wewnątrz aplikacji: Lepsza ochrona konsumentów korzystających z gier internetowych dzięki wspólnemu działaniu Komisji Europejskiej i państw członkowskich

18-07-2014

W związku z licznymi skargami dotyczącymi zakupów wewnątrz aplikacji z grami internetowymi, a zwłaszcza niezamierzonych zakupów dokonywanych przez dzieci, organy państw członkowskich wspólnie z Komisją zajęły się poszukiwaniem rozwiązania.

Druga lipcowa sesja plenarna w skrócie

18-07-2014

Jean-Claude Juncker został wybrany przez deputowanych na stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej, posłowie wezwali o większą przejrzystość procesu negocjacji umowy o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi oraz dali zielone światło dla przyłączenia Litwy do eurozony. Co jeszcze wydarzyło się podczas drugiej lipcowej sesji plenarnej w Strasburgu?

Włosi u steru Unii Europejskiej – jakie będą priorytety prezydencji?

07-07-2014

“Jeśli Europa zrobiłaby sobie dziś 'selfie', ujrzelibyśmy bardzo zmęczoną, zrezygnowaną twarz” – mówił premier Włoch Matteo Renzi przedstawiając w Strasburgu priorytety swojego rządu, obejmującego ster w Radzie UE na najbliższe sześć miesięcy. Jego zdaniem, europejscy przywódcy powinni działać z determinacją, by Europa wciąż była wśród światowych liderów.

#WolnaPolska25 – święto wolności, która zmieniła Europę

05-06-2014

25 lat temu, 4 czerwca, odbyły się wybory, w których Polacy odsunęli od władzy komunistów. Wkrótce za ich przykładem poszły inne narody bloku sowieckiego. Z tej okazji w wielu miejscach w kraju i na świecie odbędą się spotkania, wystawy, debaty i projekcje poświęcone wydarzeniom 1989 roku oraz zmianom, jakie nastąpiły w Polsce.

Komisja Europejska zatwierdziła plan wydatkowania funduszy unijnych dla Polski na lata 2014-2020

23-05-2014

Komisja Europejska zatwierdziła dzisiaj Umowę Partnerstwa, najważniejszy dokument określający strategię inwestowania nowej puli Funduszy Europejskich w naszym kraju. Tym samym Polska jako jedno z pierwszych państw zakończyła negocjacje tego strategicznego dokumentu. Z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020 Polska otrzyma 82,5 mld euro w ramach unijnej polityki spójności.


data dodania: 2010-12-08 12:56:45 | data modyfikacji: 2010-12-16 12:22:58 | ilość wyświetleń: 74864

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo