x
English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU

Dom Polski Wschodniej znajduje się w centrum Brukseli, w bliskim sąsiedztwie instytucji unijnych.


Aktualności z UE


Poprzednia   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17   Następna

Europejski semestr 2013 zakończony

17-07-2013

9 lipca 2013 r. Rada Ecofin zakończyła tegoroczną koordynację polityki gospodarczej i budżetowej prowadzoną w ramach europejskiego semestru.

W tym tygodniu w PE

17-07-2013

W trakcie ostatniego tygodnia przed przerwą wakacyjną, posłowie spotykają się z wyborcami w okręgach wyborczych oraz uczestniczą w delegacjach. Członkowie komisji ds. gospodarczych i monetarnych (ECON) oraz ds. środowiska (ENVI) przedyskutują w Waszyngtonie kwestie walki z kryzysem oraz wpływ umowy o wolnym handlu na politykę środowiskową, zaś posłowie z komisji ds. wolności obywatelskich (LIBE) przyjrzą się hiszpańskiej operacji „Indalo”, prowadzonej przez Frontex.

Parlamentarium: 500 tys. gości, nagroda Nobla z bliska i Parlament od A do Z

17-07-2013

Otwarte w październiku 2011 r. parlamentarne centrum dla zwiedzających niedawno świętowało odwiedziny 500-tysięcznego gościa. W trakcie wakacji Parlamentarium nie zamierza próżnować – każdego dnia będzie można poznać historię UE, kulisy pracy Parlamentu i 766 deputowanych oraz, co najważniejsze – na własne oczy zobaczyć przyznaną Unii w zeszłym roku Pokojową Nagrodę Nobla. W lecie warto obrać kurs na Brukselę!

Chorwacja welcome to.eu

08-07-2013

Do 14 lipca możecie przywitać Chorwację w Unii Europejskiej, a przy okazji wygrać atrakcyjne upominki w naszej akcji "Chorwacja welcome to.eu", którą organizujemy razem z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Nakręć kilkusekundowy film swoją komórką, aparatem fotograficznym lub korzystając z popularnych aplikacji mobilnych. Potem zamieść go na platformie internetowej i walcz o nagrody!

Rejestracja na seminaria w ramach Open Days 2013 jest już otwarta.

08-07-2013

Dziś ruszyła rejestracja na wydarzenia organizowane w Brukseli w ramach 11. Edycji Europejskiego Tygodnia Miast i Regionów – Open Days 2013, który odbędzie się w dniach 7-10 października 2013 w Brukseli. W tych dniach odbędzie się ponad 100 seminariów, warsztatów, debat organizowanych przez 25 konglomeratów stworzonych przez 200 regionów i miast z 30 państw.

Lipcowa sesja plenarna w skrócie

08-07-2013

03) Budynek PE w Strasburgu 04) Zakończenie prezydencji Irlandii - wystąpienie Taoiseacha Endy Kenny'ego 05) Wybory Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich 06) Debata i głosowanie nt. praw podstawowych na Węgrzech, z udziałem premiera Viktora Orbana 07) Prezydent Dalia Grybauskaitė przedstawia priorytety Litwy, obejmującej prezydencję w drugiej połowie 2013 r. 08) Wręczenie Nagrody Sacharowa 2010 kubańskiemu opozycjoniście Guillermo Fariñasowi 1 lipca uroczyście powitaliśmy Chorwację w UE, a Litwa przejęła z rąk Irlandii prezydencję w Radzie Europejskiej. Podczas sesji w Strasburgu parlamentarzyści poparli dążenia Łotwy do przyjęcia euro, dali zielone światło wynegocjowanemu budżetowi unijnemu i wybrali Europejską Rzeczniczkę Praw Obywatelskich. Wśród gorących tematów znajdowały się także: Węgry, Bułgaria, PRISM i sektor bankowy. W środę zaś kubański dysydent Guillermo Fariñas odebrał przyznaną mu trzy lata temu Nagrodę Sacharowa.

Inauguracja europejskiego sojuszu na rzecz przygotowania zawodowego

02-07-2013

Dzisiaj, podczas konkursu WorldSkills 2013 w Lipsku (Niemcy), Androulla Vassiliou (komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży) i László Andor (komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego) zainaugurowali europejski sojusz na rzecz przygotowania zawodowego. Sojusz pomoże w walce z bezrobociem osób młodych, podnosząc jakość i dostępność przyuczania do zawodu w Unii Europejskiej dzięki szeroko zakrojonej współpracy kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie zatrudnienia i edukacji. Jego celem jest też zmiana nastawienia społeczeństwa do przyuczania do zawodu. W szczególności w ramach sojuszu określone zostaną najbardziej skuteczne systemy przyuczania do zawodu, a w każdym państwie członkowskim zastosowane zostaną najodpowiedniejsze rozwiązania.

Aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu – miastom i regionom UE przyznano gwiazdki za doskonałe projekty w tej dziedzinie

02-07-2013

Aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu – miastom i regionom UE przyznano gwiazdki za doskonałe projekty w tej dziedzinie

RADA EUROPEJSKA – KONKLUZJE

02-07-2013

Bruksela, 27-28/06/2013 Delegacje otrzymują w załączeniu konkluzje przyjęte przez Radę Europejską (27–28 czerwca 2013 r).

Na FB o ochronie prywatności: masz prawo wiedzieć, co dzieje się z Twoimi danymi

28-05-2013

Czy wiesz co dzieje się z Twoimi danymi, którymi dzielisz się w sieci? Deputowany Jan Philipp Albrecht (Zieloni) pilotuje właśnie prace PE nad propozycją wzmocnienia ich ochrony, dzięki czemu odzyskamy kontrolę nad tym dokąd i w jakim celu wędrują nasze prywatne dane. Podczas środowego czatu na Facebooku, poseł Albrecht odkrył kilka szczegółów nowych rozwiązań prawnych, oraz udzielił nam paru praktycznych wskazówek jak być bezpiecznym w dobie wszechobecnych mediów społecznościowych.

W tym tygodniu w PE

28-05-2013

Podczas pracowitego tygodnia, pełnego posiedzeń parlamentarnych komisji, posłowie zagłosują nad nowymi regulacjami ws. przeglądów technicznych pojazdów oraz testowania nowych leków. We wtorek szefowie grup politycznych przedebatują wyniki zeszłotygodniowego szczytu UE, a w dniach 27-29 maja, w Brukseli odbędzie się Zgromadzenie Parlamentarne EuroNestu, skupiające eurodeputowanych i posłów z krajów uczestniczących w Partnerstwie Wschodnim.

W życie wchodzi „dwupak” – uzupełnienie cyklu nadzoru budżetowego i usprawnienie zarządzania gospodarką w strefie euro

28-05-2013

Po wprowadzeniu euro dobrą kondycję finansów publicznych zapewniał pakt stabilności i wzrostu, czyli jasne zasady ustanawiające powszechnie znane limity deficytu budżetowego i długu publicznego (odpowiednio 3 i 60 proc.) Globalny kryzys gospodarczy i finansowy ujawnił jednak niedociągnięcia w zarządzaniu gospodarką i w nadzorze budżetowym na poziomie UE. Skuteczne rozwiązania tych problemów przyniósł wprowadzony w latach 2010-2011 europejski semestr na rzecz koordynacji polityki gospodarczej oraz pakiet sześciu wniosków ustawodawczych, czyli tzw. „sześciopak”, który wzmocnił różne aspekty paktu stabilności i wzrostu.

Majowa sesja plenarna w skrócie

24-05-2013

Podczas majowej sesji plenarnej w Strasburgu, posłowie poparli plany lepszego nadzoru sektora bankowego w UE i wezwali państwa członkowskie do walki ze zjawiskiem unikania opodatkowania. Przegłosowane zostały także regulacje ws. ochrony ofiar stalkingu i przemocy na tle genderowym oraz nowe zasady dotyczące bezpieczeństwa na platformach wiertniczych. Czytaj dalej i dowiedz się, co jeszcze wydarzyło się podczas sesji.

Zdrowie pszczół: 1 grudnia UE ograniczy stosowanie pestycydów

24-05-2013

Komisja przyjęła dziś przepisy ograniczające stosowanie trzech pestycydów z rodziny neonikotynoidów. Wykazano bowiem, że te pestycydy (klotianidyna, imidaklopryd i tiametoksam) są szkodliwe dla europejskich pszczół miodnych. Ograniczenia wejdą w życie 1 grudnia 2013 r., a w przeciągu dwóch lat Komisja przeanalizuje ich funkcjonowanie. Dotyczą one pestycydów, którymi opryskuje się rośliny i zboża przyciągające pszczoły i owady zapylające. „Zapoznawszy się z opinią naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, w której stwierdza się zagrożenie dla pszczół miodnych, w ubiegłym miesiącu zobowiązałem się, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić odpowiednią ochronę tych owadów. Temu celowi służą przyjęte dziś przepisy, które stanowią kolejny ważny krok na drodze do poprawy perspektyw naszych pszczół. Owady te są istotne z dwóch względów: nie tylko wytwarzają miód, ale przede wszystkim zapylają rośliny. Pszczołom zawdzięczamy ok. 80 proc zapylania – w dodatku odbywa się to metodą naturalną i nic nas nie kosztuje”, powiedział Tonio Borg, komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej. Środek przyjęty dziś przez Komisję jest częścią jej kompleksowej strategii1, która ma zapobiec zmniejszeniu populacji pszczół w Europie. Od czasu opublikowania w 2010 r. strategii Komisji w sprawie zdrowia pszczół miodnych rozpoczęto lub już zrealizowano kilka działań. Wśród nich należy wymienić: wyznaczenie laboratorium referencyjnego UE do spraw zdrowia pszczół; zwiększenie współfinansowania UE dla krajowych programów pszczelarskich i współfinansowanie badań nadzoru w 17 państwach członkowskich, które dobrowolnie postanowiły je przeprowadzić (w 2012 r. przeznaczono na nie 3,3 mln EUR). Unia realizuje także programy badawcze, takie jak BeeDoc i STEP, w ramach których analizowane są różne czynniki, które mogą powodować zmniejszanie się europejskiej populacji pszczół.

Komisja proponuje unowocześnienie 300 głównych portów morskich

24-05-2013


data dodania: 2010-12-08 12:56:45 | data modyfikacji: 2010-12-16 12:22:58 | ilość wyświetleń: 52026

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo