English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Aktualności z UE


Poprzednia   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17   Następna

Zdrowie pszczół: 1 grudnia UE ograniczy stosowanie pestycydów

24-05-2013

Komisja przyjęła dziś przepisy ograniczające stosowanie trzech pestycydów z rodziny neonikotynoidów. Wykazano bowiem, że te pestycydy (klotianidyna, imidaklopryd i tiametoksam) są szkodliwe dla europejskich pszczół miodnych. Ograniczenia wejdą w życie 1 grudnia 2013 r., a w przeciągu dwóch lat Komisja przeanalizuje ich funkcjonowanie. Dotyczą one pestycydów, którymi opryskuje się rośliny i zboża przyciągające pszczoły i owady zapylające. „Zapoznawszy się z opinią naukową Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, w której stwierdza się zagrożenie dla pszczół miodnych, w ubiegłym miesiącu zobowiązałem się, że zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby zapewnić odpowiednią ochronę tych owadów. Temu celowi służą przyjęte dziś przepisy, które stanowią kolejny ważny krok na drodze do poprawy perspektyw naszych pszczół. Owady te są istotne z dwóch względów: nie tylko wytwarzają miód, ale przede wszystkim zapylają rośliny. Pszczołom zawdzięczamy ok. 80 proc zapylania – w dodatku odbywa się to metodą naturalną i nic nas nie kosztuje”, powiedział Tonio Borg, komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej. Środek przyjęty dziś przez Komisję jest częścią jej kompleksowej strategii1, która ma zapobiec zmniejszeniu populacji pszczół w Europie. Od czasu opublikowania w 2010 r. strategii Komisji w sprawie zdrowia pszczół miodnych rozpoczęto lub już zrealizowano kilka działań. Wśród nich należy wymienić: wyznaczenie laboratorium referencyjnego UE do spraw zdrowia pszczół; zwiększenie współfinansowania UE dla krajowych programów pszczelarskich i współfinansowanie badań nadzoru w 17 państwach członkowskich, które dobrowolnie postanowiły je przeprowadzić (w 2012 r. przeznaczono na nie 3,3 mln EUR). Unia realizuje także programy badawcze, takie jak BeeDoc i STEP, w ramach których analizowane są różne czynniki, które mogą powodować zmniejszanie się europejskiej populacji pszczół.

Komisja proponuje unowocześnienie 300 głównych portów morskich

24-05-2013

Europejskie porty morskie 2030: wyzwania na przyszłość

24-05-2013

Tańsze i dostępne dla wszystkich rachunki bankowe dzięki nowej inicjatywie Komisji

08-05-2013

W dzisiejszych czasach żaden Europejczyk nie może w pełni uczestniczyć w życiu społecznym bez rachunku bankowego. Stał się on nieodłącznym elementem naszej codzienności, umożliwiając dokonywanie i otrzymywanie płatności, robienie zakupów w internecie oraz opłacanie faktur za gaz, prąd czy telefon. Podczas gdy unijne przepisy dotyczące jednolitego rynku gwarantują bankom możliwość prowadzenia działalności w całej UE i oferowania swoich usług ponad granicami krajowymi, obywatele cieszą się nieporównywalnie mniejszym stopniem swobody – otwarcie konta w innym państwie członkowskim jest często niemożliwe, a zmiana banku wiąże się z uciążliwymi formalnościami. Ponadto konsumenci często przepłacają za usługi świadczone przez ich bank i mają problemy ze zrozumieniem struktury i charakteru pobieranych opłat.

Dotacje dla przetwórstwa spożywczego: zdaniem kontrolerów UE brak jest dowodów na uzyskanie wartości dodanej

12-04-2013

W ramach unijnej polityki rozwoju obszarów wiejskich – będącej częścią wspólnej polityki rolnej – za pomocą działania pt. „Zwiększanie wartości dodanej produktów rolnych i leśnych”, którego celem jest poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego, udostępniane są dotacje dla przedsiębiorstw przetwarzających i wprowadzających do obrotu produkty rolne. W budżecie UE na lata 2007-2013 na pomoc przeznaczono kwotę 5,6 mld euro. Do tego dochodzą środki krajowe, dzięki którym łączna wysokość środków publicznych sięga 9 mld euro.

Chorwaci po raz pierwszy wybierają eurodeputowanych

12-04-2013

Chorwacja, która w lipcu stanie się 28. krajem członkowskim UE, w najbliższą niedzielę po raz pierwszy wybierze swoich eurodeputowanych. Liczący nieco ponad 4 miliony mieszkańców kraj, reprezentować będzie 12 polityków, którzy zajmą miejsca w PE po 1 lipca. "Praca w Parlamencie to odpowiedzialność za losy UE i państw członkowskich. W dniu wyborów pójdźcie do urn i wybierzcie najlepszych reprezentantów" - powiedział przewodniczący PE Martin Schulz.

Rusza konkurs Euroscola!

12-04-2013

Rozpoczyna się kolejna edycję konkursu Euroscola, w którym nagrodą jest wyjazd do Strasburga w roku szkolnym 2013/2014 na symulację obrad Parlamentu Europejskiego dla młodzieży.

European Semester: Council concludes EU's economic policy priorities for 2013

13-03-2013

In the run-up to the European Council meeting (14-15 March), the General Affairs Council examined the synthesis report on the EU's economic policy priorities for 2013. The report summarises the discussions and conclusions reached on the Commission's Annual Growth Survey 2013 by different Council formations. It is part of the annual policy coordination exercise known as the "European Semester".

Rada zatwierdza priorytety gospodarcze UE na 2013 rok

13-03-2013

W ramach przygotowań do posiedzenia Rady Europejskiej (14–15 marca) Rada do Spraw Ogólnych przeanalizowała sprawozdanie, w którym przedstawiono priorytety polityki gospodarczej UE na bieżący rok. Podsumowano tam również dyskusje i konkluzje różnych składów Rady, dotyczące przygotowanej przez Komisję rocznej analizy wzrostu gospodarczego na 2013 r. Jest to jedno z corocznych działań koordynujących politykę, prowadzonych pod nazwą „europejski semestr”.

Zmiany przepisów dotyczących praw pasażerów linii lotniczych – najczęściej zadawane pytania

13-03-2013

Obecna sytuacja Ustanowienie praw pasażerów i zapewnie ich poszanowania w Europie jest jednym z najbardziej spektakularnych osiągnięć unijnej polityki transportowej. Rozporządzenie nr 261/2004 w sprawie praw pasażerów linii lotniczych w UE1, które weszło w życie w lutym 2005 r., wprowadziło minimalne poziomy pomocy i odszkodowań dla pasażerów, którym odmówiono przyjęcia na pokład, oraz pasażerom, których lot uległ znacznemu opóźnieniu lub odwołaniu. Nowe przepisy spowodowały znaczące zmiany zachowań w sektorze lotniczych przewozów pasażerskich. W szczególności przyczyniły się do zmniejszenia liczby przypadków odmowy przyjęcia na pokład oraz do zmniejszenia liczby lotów odwołanych przez linie lotnicze z powodów handlowych (oraz związanych z nimi niedogodności dla pasażerów) zapewniając jednocześnie bardziej uczciwy stosunek do pasażerów będących w trakcie podróży. Od czasu wejścia w życie osiem lat temu przepisy dotyczące praw pasażerów w UE stosowane są coraz skuteczniej, jednak w chwili obecnej osiągnięto stan, w którym działania nielegislacyjne (takie jak wytyczne i dobrowolne umowy) nie przynoszą dalszej poprawy, i w związku z tym w celu zapewnienia odpowiedniego funkcjonowania w praktyce przepisów dotyczących praw pasażerów konieczna jest ich zmiana.

Zatrudnienie: Komisja proponuje przepisy dotyczące realizacji inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

13-03-2013

Zatrudnienie: Komisja proponuje przepisy dotyczące realizacji inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych

Nowa liczba posłów po wyborach w 2014 r. - kto zyska, a kto straci?

13-03-2013

Po wyborach w 2014 r. Parlamet Europejski zostanie odchudzony - w jego ławach zasiądzie 15 eurodeputowanych mniej, w porównaniu do obecnej kadencji. W jaki sposób 751 miejsc zostanie rozdzielone pomiędzy 28 państw członkowskich? W przyjętej dziś rezolucji Parlament określił zasady, które wydają się najbardziej sprawiedliwe i jednocześnie zgodne z założeniami traktatu z Lizbony. Zobacz naszą infografikę, która przedstawia przegłosowane zmiany.

Schulz: Parlament będzie blokować budżet, dopóki nasze żądania nie zostaną spełnione

13-03-2013

PE nie zaakceptuje wieloletniego budżetu, dopóki nie zostanie zagwarantowane pokrycie wszystkich zobowiązań za rok 2012, uchwalone wspólne stanowisko co do przyszłego finansowania oraz nie dojdzie do porozumienia ws. kompleksowego przeglądu propozycji zawartych w obecnym projekcie MFF - mówił przewodniczący PE Martin Schulz. Parlament odrzucił dziś propozycję unijnego budżetu wynegocjowaną podczas lutowego szczytu UE. "Ta rezolucja wytycza drogę dalszych negocjacji z Radą" - dodał Schulz.

W tym tygodniu w PE

13-03-2013

Podczas marcowej sesji plenarnej, posłowie ponownie zajmą się kwestią wieloletnich ram budżetowych. Zagłosują także nad ściślejszą kontrolą gospodarczą oraz jednolitym stanowiskiem PE ws. reformy Wspólnej Polityki Rolnej. We wtorek gościem Parlamentu w Strasburgu będzie izraelski prezydent Szymon Peres, ale plenarny tydzień zacznie się od przedstawienia trzech rezolucji na temat praw kobiet, przygotowanych w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Reforma wspólnej polityki rybołówstwa

06-03-2013

27 lutego nad ranem ministrowie ds. rybołówstwa uzgodnili podejście ogólne do proponowanego rozporządzenia w sprawie wspólnej polityki rybołówstwa (WPRyb). Rozporządzenie to pozwoli gospodarować zasobami rybnymi w sposób zrównoważony i zwiększy bezpieczeństwo przyszłych dostaw żywności.


data dodania: 2010-12-08 12:56:45 | data modyfikacji: 2010-12-16 12:22:58 | ilość wyświetleń: 74868

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo