English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Aktualności z UE


Poprzednia   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17   Następna

Międzynarodowy Dzień Kobiet: zero tolerancji dla okaleczania żeńskich narządów płciowych

06-03-2013

Przed obchodzonym 8 marca Międzynarodowym Dniem Kobiet wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding oraz komisarz Cecilia Malmström przyłączyły się do apelu obrońców praw człowieka o zero tolerancji dla okaleczania narządów płciowych kobiet. Komisja zorganizowała spotkanie na wysokim szczeblu poświęcone temu, w jaki sposób Unia Europejska może pomóc państwom członkowskim zwalczać praktykę okaleczania, która – jak się przyjmuje – dotyka kilkaset tysięcy kobiet w Unii Europejskiej. W ślad Komisji poszedł Parlament Europejski oraz czołowi działacze na świecie opowiadający się przeciwko obrzezaniu kobiet, w tym Waris Dirie, autorka książki „Kwiat pustyni”, Khady Koita oraz Chantal Compaoré, pierwsza dama Burkina Faso.

W tym tygodniu w PE

06-03-2013

Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia w Parlamencie Europejskim będą obchody Dnia Kobiet, skupiające się w tym roku na wpływie kryzysu gospodarczego na życie Europejek. Z tej okazji w PE zorganizowane zostanie posiedzenie międzyparlamentarne oraz specjalne seminarium na ten temat. Na tydzień przed sesją plenarną, posłowie spotkają się także w komisjach, gdzie przedyskutują obecną sytuację Republiki Związku Mjanmy (Birma) oraz Bahrainu z ich przedstawicielami.

Nowy program UE dla studentów

22-02-2013

15 lutego 2013 r. unijni ministrowie edukacji dyskutowali nad zrewidowanym programem wymiany studenckiej „Erasmus dla wszystkich” oraz nad rolą edukacji w stymulowaniu zatrudnienia i wzrostu.

Ilu posłów będzie reprezentować każde z państw członkowskich po wyborach w 2014 r.?

22-02-2013

Nie 766 a 751 - tylu deputowanych zasiądzie w ławach Parlamentu Europejskiego po wyborach w 2014 r. Ile miejsc przypadnie każdemu z 28 państw członkowskich? Komisja do sprawonstytucyjnych przyjrzała się tej kwestii i przyjęła we wtorek rozwiązanie, które według jej członków jest najbardziej sprawiedliwe.

Skandal z koniną: posłowie chcą surowszych kontroli żywności

22-02-2013

Wprowadzenie surowszych kontroli i bardziej dotkliwych sankcji wobec producentów żywności, którzy nie przestrzegają unijnych zasad to konieczność, by uniknąć w przyszłości kolejnych skandali - uznali członkowie komisji zdrowia i bezpieczeństwa żywności (ENVI) podczas debaty 18 lutego. Posłowie wezwali także państwa członkowskie do respektowania wytycznych dotyczących oznaczania produktów i szerszej współpracy mającej na celu ich identyfikację i możliwość namierzania.

Unijni przywódcy uzgodnili wieloletnie ramy finansowe

14-02-2013

8 lutego 2013 r. Rada Europejska osiągnęła porozumienie w sprawie kolejnych wieloletnich ram finansowych, w których określone są priorytety budżetowe UE na lata 2014–2020.

Komisja ustanawia obserwatorium biogospodarki

14-02-2013

„Komisja Europejska ustanowi obserwatorium, którego zadaniem będzie śledzenie postępów i mierzenie wpływu rozwoju unijnej biogospodarki” ogłosiła w dniu dzisiejszym Máire Geoghegan-Quinn, komisarz ds. badań, innowacji i nauki. Obserwatorium będzie gromadzić dane w celu śledzenia rozwoju rynków, aby szczegółowo nakreślić unijne, krajowe i regionalne strategie dla sektora biogospodarki oraz możliwości w zakresie badań i innowacji oraz skalę powiązanych z nimi inwestycji publicznych i prywatnych. Obserwatorium będzie koordynowane przez Wspólne Centrum Badawcze, wewnętrzny instytut naukowy Komisji.

Bezpieczniejsze produkty i równe warunki działania na rynku wewnętrznym

14-02-2013

Komisja Europejska zaproponowała dzisiaj nowe przepisy na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa produktów konsumpcyjnych znajdujących się w obrocie na jednolitym rynku i wzmocnienia nadzoru rynku w odniesieniu do produktów niespożywczych, w tym tych przywożonych z państw trzecich. Przepisy te przyczynią się zarówno do podniesienia poziomu ochrony konsumentów, jak i do stworzenia równych warunków działania dla przedsiębiorstw. Niebezpieczne produkty nie powinny docierać do konsumentów i innych użytkowników, a ich łatwiejsza identyfikacja i identyfikowalność będą stanowiły podstawowe udoskonalenie, które umożliwi ich szybkie usunięcie z rynku. Po ich przyjęciu przez Parlament Europejski i Radę nowe przepisy będą egzekwowane przez krajowe organy nadzoru rynku w państwach członkowskich, które skorzystają ze wzmocnionej współpracy i udoskonalonych narzędzi przeprowadzania kontroli.

European Citizens' Initiative hits 1 million signatures

14-02-2013

Organisers of the Right2Water initiative have announced that they have collected more than one million signatures: it could be the first European Citizens' Initiative to succeed in collecting the necessary number of statements of support. Organisers of the initiative believe that 'water is a public good, not a commodity'. They invite the European Commission to 'propose legislation implementing the human right to water and sanitation as recognised by the United Nations, and promoting the provision of water and sanitation as essential public services for all'.

Milion podpisów pod europejską inicjatywą obywatelską

14-02-2013

Organizatorzy Right2water (Prawo do wody) ogłosili 11 lutego, że udało im się zebrać ponad milion podpisów pod swoją inicjatywą. Może być ona zatem pierwszą europejską inicjatywą obywatelską, która uzyskała wystarczającą liczbę deklaracji poparcia. Zdaniem organizatorów „woda jest dobrem publicznym, a nie towarem”. Wzywają oni Komisję Europejską do „przedłożenia przepisów wdrażających uznane przez ONZ prawo człowieka do wody i infrastruktury sanitarnej, które to przepisy promowałyby usługi zaopatrzenia w wodę i kanalizację jako dostępne dla wszystkich podstawowe usługi publiczne”.

Fałszowanie monet euro w 2012 r.

14-02-2013

Liczba sfałszowanych monet euro wycofanych z obiegu wzrosła w 2012 r. w stosunku do roku poprzedniego o 17 proc.: ze 157 tys. sztuk do 184 tys. Przy obecnej liczbie 16 i pół mld oryginalnych monet euro będących obecnie w obiegu stosunek falsyfikatów wynosi 1 podrobiona moneta na 100 tys. prawdziwych. Zdecydowanie najczęściej podrabiane są monety o nominale 2 euro – stanowiły one prawie dwie trzecie wszystkich wykrytych fałszywych monet.

Najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej (7–8 lutego)

06-02-2013

Najbliższe posiedzenie Rady Europejskiej (7–8 lutego) będzie poświęcone – jak zapowiedział jej przewodniczący Herman van Rompuy – staraniom o porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2014–2020, czyli tzw. wieloletnim ramom finansowym.

Pokaz 17 filmów wspieranych przez unijny program MEDIA na festiwalu w Berlinie

06-02-2013

W ciągu dwóch tygodni (7-17 lutego) w trakcie 63. edycji festiwalu filmowego Berlinale zostanie pokazanych szereg najlepszych nowych filmów europejskich i światowych, w tym 17 wspieranych przez unijny program MEDIA (lista w załączeniu). Jak dotąd filmy te otrzymały wsparcie z programu w łącznej kwocie 1 mln euro. Celem programu jest promowanie różnorodności i konkurencyjności poprzez finansowanie produkcji filmów oraz promocję i dystrybucję filmów europejskich poza krajami, w których powstały. W ramach programu Media wspierane są również cztery główne atrakcje festiwalu: wydarzenia Shooting Stars (Wschodzące Gwiazdy), podczas którego zaprezentowanych zostanie dziesięciu najlepszych młodych aktorów w Europie, Berlinale Talent Campus (Kuźnia Talentów Berlinale), Co-Production Market (Rynek Koprodukcji) oraz programu Berlinale Residency (szczegóły poniżej).

Lutowa sesja plenarna PE: WPR, semestr europejski, wizyta Hollande'a

06-02-2013

Nowa wspólna polityka rybołówstwa, wieloletnie ramy finansowe (MFF), debaty z prezydentami Francji - François Hollande'em i Tunezji - Moncefem Marzoukim, europejski semestr i limity hałasu samochodów - to zaledwie fragment agendy lutowego posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego, które odbędzie się w Strasburgu, od 4 do 7 lutego. Czym jeszcze zajmą się eurodeputowani?

François Hollande: nie skazujmy Europy na ciągłe zaciskanie pasa

06-02-2013

Znalezienie lepszego sposobu walki z kryzysem, mocniej zintegrowana Europa, zabezpieczenie odpowiedniego długoterminowego budżetu unijnego oraz interwencja w Mali - to główne tematy, poruszone podczas plenarnej debaty z prezydentem Francji François Hollande'em, odbywającej się zaledwie dwa dni przed unijnym szczytem. Większość posłów apelowała o wsparcie budżetu, dającego nadzieję na rozwój Europy. Francuskie działania prowadzone w Mali również spotkały się z poparciem wielu deputowanych.


data dodania: 2010-12-08 12:56:45 | data modyfikacji: 2010-12-16 12:22:58 | ilość wyświetleń: 74852

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo