English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Aktualności z UE


Poprzednia   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17   Następna

W tym tygodniu w PE

06-02-2013

Podczas tegotygodniowej sesji plenarnej, tuż przed czwartkowym szczytem UE, Parlament wyśle ważny sygnał do przywódców państw członkowskich, by przyznali Unii Europejskiej odpowiednie fundusze na funkcjonowanie europejskich programów. W przeciwnym wypadku, PE grozi odrzuceniem ram budżetowych na lata 2014-2020. Posłowie przedyskutują także z prezydentem François Hollande'em kwestię misji wojskowej w Mali oraz tego, co jest lepsze dla Europy - polityka oszczędnościowa, czy wzrost gospodarczy.

Część państw UE planuje podatek od transakcji finansowych

28-01-2013

22 stycznia Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych przyjęła decyzję upoważniającą jedenaście państw członkowskich do wzmocnionej współpracy w zakresie podatku od transakcji finansowych.

Nowy przewodniczący Eurogrupy

28-01-2013

21 stycznia Eurogrupa mianowała swojego nowego przewodniczącego – holenderskiego ministra finansów Jeroena Dijsselbloema. Przejmie on obowiązki od Jeana-Claude’a Junckera i będzie zajmować to stanowisko przez dwa i pół roku.

W tym tygodniu w PE

28-01-2013

Na tydzień przed oficjalnym rozpoczęciem podczas lutowego szczytu UE, europejski semestr na rzecz koordynacji polityki gospodarczej będzie poddany szerokiej debacie z udziałem delegacji parlamentarzystów z krajów członkowskich. W czwartek z eurodeputowanymi spotka się prezydent Somalii, który przedstawi najnowsze dane na temat rozwoju regionu Rogu Afryki. PE przeprowadzi także seminarium dot. polityki azylowej, a grupy polityczne przygotowywać się będą do przyszłotygodniowej sesji plenarnej.

Europejski Dzień Ochrony Danych: szpiedzy w chmurze

28-01-2013

Ryzyko utraty danych prywatnych w chmurze obliczeniowej jest lekceważone, jeśli nie całkowicie ignorowane - podkreśla badanie przeprowadzone przez PE. Europa obchodzi dziś Dzień Ochrony Danych, który dedykowany jest wzmacnianiu świadomości obywateli na temat gromadzenia i przetwarzania danych prywatnych, oraz pomocy w ich ochronie. PE reformuje przestarzałe prawo, chcąc dostosować je do rozwoju technologii oraz zapobiec nieuprawnionemu wykorzystywaniu danych przez firmy i władze.

Badania naukowe i innowacje: Komisja rozszerza poszukiwania doradców-ekspertów w ramach programu „Horyzont 2020”

28-01-2013

24 styczna Komisja Europejska ogłosiła zaproszenie, w którym zachęca ekspertów ze wszystkich dziedzin do udziału w kształtowaniu programu „Horyzont 2020”, przyszłego programu Unii Europejskiej na rzecz finansowania badań naukowych i innowacji. Komisja po raz pierwszy ogłasza takie zaproszenie w odniesieniu do swojego programu badań naukowych. Grupy doradcze zapewnią terminowe, wysokiej jakości doradztwo dotyczące przygotowywania zaproszeń do składania wniosków w ramach programu „Horyzont 2020”. Zajmą się kwestiami będącymi przedmiotem największego zainteresowania obywateli Europy, takimi jak zmiana klimatu, obniżenie kosztów energii odnawialnej, zapewnienie bezpieczeństwa żywności czy sprostanie wyzwaniom związanym ze starzeniem się społeczeństw. Grupy będą zachęcać do dialogu między władzami publicznymi wszystkich szczebli, społeczeństwem obywatelskim i sektorem biznesu z wszystkich państw członkowskich UE oraz wpływać na kierunek finansowania badań naukowych i innowacji w UE od chwili obecnej do 2020 r.

Vergnaud: karta umiejętności zawodowych to lepsza mobilność i większe bezpieczeństwo

25-01-2013

Większe zaufanie i bezpieczeństwo - dla pracowników, którzy chcą podjąć pracę za granicą, jak i pracodawców oraz klientów - to główny cel aktualizacji dyrektywy dotyczącej uznawania kwalifikacji zawodowych, którą przedstawia w Parlamencie Europejskim posłanka socjalistów Bernadette Vergnaud. Sprawozdawczyni rozmawiała z nami o zaletach nowych rozwiązań 23 stycznia - zaledwie chwilę po zakończeniu głosowania nad jej autorskim raportem, podczas posiedzenia komisji rynku wewnętrznego.

Milenijne Cele Rozwoju po 2015 r. - ambitne plany PE

25-01-2013

Przez 15 lat, Milenijne Cele Rozwoju (MDG) wyznaczały kierunek europejskich polityk pomocowych i rozwojowych. Zakładany termin osiągnięcia dawnych celów zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie, nadchodzi także czas na określenie nowych wytycznych. Wciąż nie wiadomo jednak jaką rolę ma w tym pełnić Parlament Europejski. Zbadała to komisja DEVE, podczas specjalnego wysłuchania określającego zaangażowanie Unii Europejskiej w kwestii milenijnych celów po 2015 roku.

Przesłuchania do I, CULTURE Orchestra 2013

25-01-2013

I, CULTURE Orchestra (ICO) została stworzona przez Instytut Adama Mickiewicza jako jeden z filarów programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Orkiestra stanowi ucieleśnienie idei Partnerstwa Wschodniego, pragnie także stać się impulsem dla pozytywnych zmian w rozwoju kulturalnym i społecznym na świecie skupiając najbardziej utalentowanych muzyków z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Polski i Ukrainy.

Irlandzka prezydencja w Radzie UE przedstawiła pełny program prac

17-01-2013

9 stycznia 2013 r. w Dublinie oficjalnie przedstawiono program prac prezydencji irlandzkiej zatytułowany „W kierunku stabilności, wzrostu i zatrudnienia”.

Chętni na Nagrodę im. Karola Wielkiego 2013 poszukiwani!

16-01-2013

Rozpoczyna się kolejna edycja Europejskiej Nagrody Młodzieżowej im. Karola Wielkiego, która przyznawana jest autorom projektów, promujących Europę wśród jej młodych obywateli. Jeśli masz pomiędzy 16 a 30 lat, organizujesz, bądź organizowałeś europejskie wydarzenia dla młodzieży, nie zapomnij się zgłosić przed końcem stycznia!

W tym tygodniu w PE

16-01-2013

Podczas pierwszej sesji plenarnej w 2013 r., posłowie zagłosują nad nowymi zasadami działania agencji ratingowych, które usprawnią i uwiarygodnią ich pracę. Gwarancja dla młodzieży, która ma zapewnić młodym Europejczykom staż, edukację lub zatrudnienie po czterech miesiącach bezrobocia, będzie jednym z ważniejszych tematów, poddanych dyskusji w Strasburgu. Europosłowie przyjrzą się także sytuacji w Syrii, oraz ocenią prezydencję Cypru i cele Irlandczyków, którzy od stycznia kierują pracami Rady.

W tym tygodniu w PE

10-12-2012

Przewodniczący Martin Schulz podczas ceremonii w Strasburgu 12 grudnia, dokona symbolicznego przekazania obywatelom Europy przyznanej w poniedziałek w Oslo Pokojowej Nagrody Nobla dla Unii Europejskiej. Ostatnie posiedzenie plenarne w 2012 r. znów zostanie zdominowane przez gospodarkę, a posłowie przedyskutują kwestie najbliższego szczytu UE i budżetów 2012/2013. W środę, reprezentanci laureatów Nagrody Sacharowa odbiorą wyróżnienie PE w imieniu Irańczyków - Jafara Panahiego i Nasrin Sotoudeh

„Od wojny do pokoju: europejska opowieść”

10-12-2012

Przemówienie Hermana Van Rompuya, Przewodniczącego Rady Europejskiej oraz José Manuela Durão Barroso, Przewodniczącego Komisji Europejskiej „Od wojny do pokoju: europejska opowieść”

Agenda cyfrowa: Komisja proponuje przepisy mające zapewnić wszystkim dostęp do rządowych stron internetowych

05-12-2012

Ponad 100 milionom obywateli UE łatwiej byłoby korzystać z usług publicznych online, gdy szukają pracy, rejestrują pojazd, składają deklarację podatkową, podanie o paszport lub o prawo jazdy – wszystko to dzięki nowym przepisom zaproponowanym dzisiaj, w dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, przez Komisję Europejską. Wniosek Komisji dotyczący dyrektywy w sprawie dostępności stron internetowych instytucji sektora publicznego wprowadza, od końca 2015 r., obowiązkowe, unijne, znormalizowane cechy dostępności dla 12 rodzajów stron internetowych. Obowiązkowa dostępność ma zastosowanie do podstawowych usług publicznych, takich jak zabezpieczenie społeczne, usługi związane z ochroną zdrowia, poszukiwanie zatrudnienia, podania o przyjęcie na studia i podania o wydanie dokumentów tożsamości i aktów urzędowych (zob. pełny wykaz w załączniku). Dzięki proponowanym nowym przepisom uściślono by także znaczenie pojęcia „dostępność sieci” (specyfikacje techniczne, metodyka oceny, sprawozdawczość, testowanie „góra-dół”), a rządy byłyby zachęcane do stosowania tych przepisów w ramach wszystkich usług, nie tylko tych objętych wykazem obowiązkowym.


data dodania: 2010-12-08 12:56:45 | data modyfikacji: 2010-12-16 12:22:58 | ilość wyświetleń: 74862

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo