English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Aktualności z UE


Poprzednia   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17   Następna

Posłowie o zmianach w polityce biopaliwowej UE

04-10-2012

Zobowiązanie UE do eko-transportu spowodowało wzrost produkcji biopaliw. Jednak w opinii niektórych mogą one przynieść więcej szkód niż pożytku. Czy nadal powinniśmy promować te przetwarzanie paliwa z roślin? Zapytaliśmy posłów co myślą o planie Komisji Europejskiej dotyczącym nałożenia ograniczeń na biopaliwa.

Unia bankowa: o co w niej chodzi?

04-10-2012

Parlament rozpoczyna prace nad unią bankową. 26 września Komisja Spraw Gospodarczych zapoznała się z propozycją wspólnego nadzoru bankowego w Europie zaproponowaną przez Komisję Europejską. Europosłowie są przekonani, że unia bankowa to tylko środek antykryzysowy, a przyszły system nadzoru UE powinien być bardziej przejrzysty i przede wszystkim objęty kontrolą demokratyczną.

Wybory na Białorusi: czy jest szansa na zmianę?

21-09-2012

Już w najbliższą niedzielę odbędą się wybory parlamentarne na Białorusi. Czy jednak możemy liczyć na przełom? Filip Kaczmarek, poseł chadeków i przewodniczący Delegacji PE do spraw stosunków z Białorusią nie ukrywa, że ma niewielkie nadzieje na polepszenie się sytuacji. "Oczywiście trudno jest oceniać wybory przed dniem wyborczym ale nie sądzę, że możemy spodziewać się jakiś przełomowych zmian" - podkreśla.

Shale gas extraction: how it works

21-09-2012

Permitting shale gas drilling in Europe has the potential to make energy cheaper but could risk creating environmental problems, such as groundwater contamination. Parliament is currently considering whether the benefits outweighs the potential harm and has charged two committees with assessing all aspects. But how does shale gas extraction work in the first place? Check out our infographic to find out more

Gaz łupkowy: jak się go wydobywa?

21-09-2012

Gaz może już w 2025 r. stanowić 30 proc. udziałów w rynku energetycznym. A do tego pojawia się perspektywa wydobycia gazu łupkowego. Jego udział w rynku amerykańskim wzrósł w ostatnich latach z 1,4 proc. do 17 proc. Czy UE skorzysta z doświadczeń USA? Jakie są zyski, a jakie niebezpieczeństwa wydobycia gazu łupkowego? To wszystko wyjaśnia przygotowana przez nas infografika.

José Manuel Durão Barroso Przewodniczący Komisji Europejskiej Orędzie o stanie Unii w 2012 r.

14-09-2012

Sesja plenarna Parlamentu Europejskiego / Strasburg 12 września 2012 r.

Najlepsi naukowcy rozpoczynający karierę naukową otrzymają 800 mln euro ze środków finansowych UE

10-09-2012

Europejska Rada ds. Badań Naukowych (ERBN) ogłosiła dzisiaj, że wybrano 536 najlepszych naukowców rozpoczynających karierę naukową, którzy skorzystają ze środków finansowych w wysokości niemal 800 mln euro. „Dotacje ERBN dla początkujących naukowców”, w wysokości maksymalnie 2 milionów euro na projekt, pomogą najbardziej obiecującym naukowcom w dokonywaniu odkryć w pionierskich dziedzinach wiedzy. Pozwolą im również na stworzenie własnych zespołów badawczych z ponad 3000 doktorantami i habilitantami, wspierając w ten sposób nowe pokolenie czołowych naukowców w Europie. W ramach największej w historii kampanii przyznawania dotacji ERBN udzieli wsparcia naukowcom 41 narodowości w 21 krajach europejskich. Wybrane projekty obejmują szeroki zakres tematów: od skutków społecznych współpracy transśródziemnomorskiej na rzecz energii odnawialnej do laserowych aparatów słuchowych i technologii teledetekcji wykorzystywanych w pracach inżynierii lądowej.

Transport: Unia Europejska wspiera kluczowe projekty infrastrukturalne kwotą prawie 200 mln euro

10-09-2012

Komisja Europejska wybrała 74 projekty, które w ramach programu rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) otrzymają prawie 200 mln euro dofinansowania ze środków UE na kontynuację poprawy infrastruktury transportowej w granicach UE. W toku realizacji tych 74 projektów, wybranych w wyniku dorocznego zaproszenia do składania wniosków z 2011 r., wsparcie finansowe UE zostanie wykorzystane do różnych celów, od budowy lub modernizacji istniejących połączeń przez wsparcie korytarzy transportowych i umocnienie partnerstwa publiczno-prywatnego po innowacyjne instrumenty finansowe.

W tym tygodniu w PE

10-09-2012

Coroczne przemówienie przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso na temat kondycji Unii Europejskiej to jedno z najbardziej oczekiwanych przemówień rozpoczynającej się dziś wrześniowej sesji plenarnej. Posłowie omówią również stanowiska państw członkowskich w sprawie budżetu Unii na 2013 rok i plany utworzenia unii bankowej. By dowiedzieć się więcej i śledzić sesję na żywo wystarczy kliknąć na linki po prawej stronie.

Energetyczny kompromis

10-09-2012

Koniec z niespodziankami. Państwa UE, które podpiszą z umowę z krajem nie unijnym o zakupie energii będą musiały ujawnić te informacje Komisji Europejskiej. Przepisy w tej sprawie Parlament Europejski przegłosuje w najbliższy wtorek.

Usunąć z rynku groźne pseudo-leki

10-09-2012

Choć miały leczyć, to w rzeczywistości groziły zdrowiu lub życiu pacjentów. Niektóre specyfiki, jak francuski "lek" dla cukrzyków Mediator, spowodowały, według szacunków, setki śmiertelnych ofiar. Dlatego trzeba pilnie wprowadzić przegląd systemów monitorowania leków w UE - uważa brytyjska deputowana Linda McAvan (Socjaliści i Demokraci). 8 maja parlamentarna komisja przegłosowała poprawki w tej sprawie, w przyszłym tygodniu kwestia będzie głosowana na posiedzeniu plenarnym.

Komisja wzywa państwa członkowskie do uznawania umiejętności nabytych poza szkołą i uniwersytetem

05-09-2012

W ramach strategii na rzecz tworzenia miejsc pracy i pobudzania wzrostu gospodarczego, Komisja Europejska podjęła inicjatywę zmierzającą do upowszechnienia uznawania umiejętności i kompetencji zdobytych poza szkołą lub uniwersytetem. Wniosek Komisji ma na celu zwiększenie możliwości zatrudnienia przede wszystkim dla młodych bezrobotnych oraz osób słabo wykwalifikowanych, np. pracowników starszych i pracowników o niskich kwalifikacjach. Dąży ona również do zwiększenia dostępu do szkolnictwa wyższego, szczególnie dla studentów w dojrzałym wieku.

Europejskie Dni Dziedzictwa: 50 państw otwiera rzadko dostępne obiekty dla zwiedzających

05-09-2012

W najbliższym miesiącu prawdopodobnie ponad 20 mln osób skorzysta z nieodpłatnej możliwości zwiedzenia tysięcy rzadko dostępnych obiektów zabytkowych oraz udziału w wyjątkowych wydarzeniach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, odbywających się we wrześniu każdego roku w 50 państwach europejskich. „Europejskie Dni Dziedzictwa to wspaniała okazja odkrycia skarbów kultury, znajdujących się nieraz w zasięgu ręki. Niejeden z nas nawet nie wie o istnieniu niektórych z nich; inne są rzadko dostępne dla zwiedzających. Otwierając dla nas swe podwoje, obiekty te otwierają nam również oczy i umysły na nasze wspólne, różnorodne dziedzictwo kulturalne – klejnot w koronie Europy” – mówi Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.

Pełny program dla Rady UE na jesień w następstwie czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej

05-09-2012

W konkluzjach Rady Europejskiej i oświadczeniach ze szczytu strefy euro szefowie państw i rządów przedstawiają dla różnych składów Rady i innych organów wskazówki dotyczące dalszych prac. Zadania wynikające ze spotkań przywódców w dniach 28 i 29 czerwca 2012 r. obejmują szybkie utworzenie jednego organu nadzoru banków w Europie i zakończenie negocjacji na temat nowych wieloletnich ram finansowych oraz wdrażanie nowego paktu na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

W tym tygodniu w PE

05-09-2012

Wakacje się skończyły! Także w Parlamencie Europejskim. Grupy polityczne i komisje parlamentarne kończą przygotowania do przyszłotygodniowej sesji plenarnej. A już w środę przewodniczący PE Martin Schulz odpowie na pytania naszych czytelników podczas czatu na Facebooku.


data dodania: 2010-12-08 12:56:45 | data modyfikacji: 2010-12-16 12:22:58 | ilość wyświetleń: 74855

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo