Kalendarz

Sty 18@10:00 – Sty 20@19:00 LUXEXPO
 
Lut 2@10:00 – Lut 3@17:00 Flanders Expo Ghent
 
Lut 5@18:00 – 19:00 Avenue de Tervueren 48, Bruksela, Belgia
 
Mar 11@18:30 – 21:00 Avenue de Tervueren 48, Bruksela, Belgia
2019 • ROK GUSTAWA HERLINGA-GRUDZIŃSKIEGO (1919-2000) Wykład Prof. dra hab. Stanisława Żaka (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) z okazji 100-lecia urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego Dr hab. Stanisław Żak jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Z wykształcenia historyk i teoretyk literatury, zajmował się też krytyką literacką i teatralną. Ukończył Wyższą Szkołe Pedagogiczną w Krakowie, tam też zdobył kolejne stopnie naukowe, jednak przez niemal całe życie zawodowe był związany z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Kielcach (potem Akademią Pedagogiczną i Uniwersytetem Jana Kochanowskiego). Autor licznych publikacji, m.in. książek o Witoldzie Gombrowiczu, Marii Kuncewiczowej, Ewie Szelburg-Zarębinie, polskich noblistach literackich. Przygotował też słownik terminów literackich „Kierunki, szkoły, terminy literackie”. W 1981 roku założył w Kielcach Klub Inteligencji Katolickiej. W trakcie stanu wojennego był dwukrotnie internowany (od grudnia 1981 roku do końca kwietnia 1982 oraz od początku czerwca do grudnia 1982). W 1988 roku został wyrzucony z pracy w kieleckiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. Zatrudnił się jako nauczyciel w szkole podstawowej niedaleko Kielc. W czerwcu 1989 roku został wybrany senatorem RP i był nim przez dwie kadencje (1989-1991 oraz 1991-1993). Od kilku lat jest emerytem, ale nadal zachowuje dużą aktywność. Ma 87 lat.
Mar 12@09:00 – 17:00 Avenue de Tervueren 48, Bruksela, Belgia
 
Mar 13@10:30 – 12:00 Avenue de Tervueren 48, Bruksela, Belgia
NASI EKSPERCI: Rafał Rybacki • Natalia Batz • Witold Szpak Lending Operations in Poland and Baltic States, European Investment Bank, Luxembourg
Mar 14@10:00 – 12:00 Avenue de Tervueren 48, Bruksela, Belgia
Joanna Horyza i Pawel Szabelak (Wydział Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE)
Mar 17@17:00 – 18:30 Window Polska
17 marca o godz. 17.00 w Window Polska, Teatr Czrevo przedstawi spektakl „Ajciec Kanstancin Bajko”. Wszystkich serdecznie zapraszamy. À propos de cet événement Ks. Konstanty Bajko jest postacią znaną nielicznym. Jego życiorys byłby gotowym scenariuszem filmu sensacyjnego. Postać duchownego przybliża Teatr z Muzeum Białoruskiego spektaklem „Ajciec Kanstancin Bajko”, który zostanie wystawiony w Window Polska przy Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej. Organizacja spektaklu i przyjazd młodzieży nie byłby możliwe bez wsparcia Domu Polski Wschodniej w Brukseli. Zrealizowany w formie wielogłosowej narracji spektakl w 45-minutach mieści mnóstwo informacji i wydarzeń. Historycznych – jak wizyta cara w Białowieży i politycznych – jak spory o podległość Cerkwi zwierzchnictwu białoruskiemu albo polskiemu. A ojciec Konstanty Bajko zawsze był za autokefalią polskiej Cerkwi. I być może zapłacił za to wysoką cenę – porwanie przez Sowietów i wieloletnią pracę w kopalni w łagrze Workuty. Młodzież prowadzona przez Joannę Troc bardzo dobrze sprawdza się w scenach zbiorowych, zaś sam spektakl to zbiór istotnych wydarzeń z życia duchownego. A zadanie to karkołomne, bo obejmuje właściwie cały wiek XX. Ksiądz zmarł w roku 1984. Kilka pomysłów inscenizacyjnych, przy bardzo ograniczonych środkach scenicznych, działa z całą mocą – jak choćby trzask desek, które jeszcze niedawno wyobrażały ogrodzenie cerkwi, w której polskie władze zabroniły odprawiać nabożeństwa, a w chwilę później zmieniają się w sowieckie karabiny, które duchownych po prostu rozstrzeliwują. Młodzi ludzie pięknie śpiewają, zaś scena Wielkanocy na zsyłce robi najbardziej przejmujące wrażenie.
Maj 4@10:00 – 12:00 Avenue de Tervueren 48, Bruksela, Belgia
Dyskusja z Pawłem Świebodą, zastępcą szefa European Political Policy Center – think-tanku Komisji Europejskiej oraz Maciejem Popowskim, zastępcą dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. polityki sąsiedztwa i rozszerzenia (DG NEAR) Komisji Europejskiej. Spotkanie w ramach zlotu klubów Tygodnika Powszechnego w Brukseli z okazji 15-lecia Polski w UE.
Maj 16@11:15 – 14:30 Avenue de Tervueren 48, Bruksela, Belgia
Seminarium: Partnerstwo Wschodnie po 2020. W poszukiwaniu nowych priorytetów na kolejne 10 lat Seminarium będzie podsumowaniem dotychczasowej współpracy województw podkarpackiego, podlaskiego, lubelskiego, warmińsko-mazurskiego oraz świętokrzyskiego w dziedzinie Partnerstwa Wschodniego. Służyć będzie wymianie doświadczeń, a także określeniu zakresu działań wymienionych województw w perspektywie po 2020 roku. Dostrzegając potrzebę rozwoju relacji w obszarze Partnerstwa Wschodniego, wydarzenie będzie mieć charakter konferencyjny, obejmując panele na temat szeroko pojętej współpracy m.in. w obszarze realizowanych projektów. Tematyka konferencji poświęcona będzie również zagadnieniom związanym z szansami wynikającymi ze współpracy oraz jej celami i priorytetami po 2020 roku. Istotną rolę odegra rozmowa o nowej koncepcji unijnego instrumentu finansowania. Rocznica 10-lecia Partnerstwa Wschodniego to również 10 lat istnienia Domu Polski Wschodniej, dlatego Seminarium będzie doskonałą okazją na podsumowanie i podzielenie się swoimi doświadczeniami.
Maj 29@11:00 – 12:45 Avenue de Tervueren 48, Bruksela, Belgia
OUR EXPERT: Wolfgang Münch DG for Regional and Urban Policy (DG REGIO), European Commission, Brussels
Cze 26@19:30 – 22:00 Committee of the Regions, Brussels
 
Wrz 14@09:00 – 17:00 Tielt, Belgium
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w amatorskim rajdzie rowerowym „Liberation Bike Ride”, który wystartuje 14 września 2019 r. (sobota) z miejscowości Tielt we Flandrii. Celem rajdu jest podkreślenie wkładu Polski w wyzwolenie we wrześniu 1944 r. flamandzkich miast i miasteczek spod okupacji niemieckiej przez 1 Polską Dywizję Pancerną Generała Maczka. W tym roku mija 75 lat od tych wydarzeń i jednocześnie przypada setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Belgią. To sportowe wydarzenie połączone z ważnymi historycznymi rocznicami, będzie jednocześnie okazją do promocji Polski jako destynacji turystycznej, a w szczególności bogatej oferty turystyki rowerowej  pozwalającej na odkrywanie walorów przyrodniczych polskich regionów. Doświadczeni rowerzyści mogą wziąć udział w porannym rajdzie śladami Generała Maczka na dwóch trasach: 120 km i 80 km. Wśród uczetsników rozlosowane zostaną trzy wycieczki do Polski (pobyt i przelot). Zwolenników jazdy rekreacyjnej i dzieci zapraszamy na dwie trasy rodzinne wokól Tielt (20 i 40 km). Uczestnicy spotkają na trasie  punkty postojowe, gdzie będą mogli odpocząć, odkryć fascynującą historię wyzwalania Flandrii przez polskich żołnierzy i wziąć udział w konkursie z licznymi nagrodami, w tym wspaniałym profesjonalnym rowerem. W Tielt  pojawi się „Polskie Miasteczko”, gdzie w godzinach od 14 do 17-ej, czyli po zakończeniu rajdu, uczestnicy będą mogli zasmakować specjałów kuchni polskiej, posłuchać muzyki polskiego zespołu DecoEnsemble, obejrzeć akrobację na rowerze w wykonaniu Krystiana Herby, zwiedzić wystawę „Pancerne skrzydła” o dywizji Generała Maczka i „Time for Poland” promującą 16 regionów, poznać atrakcje turystyczne i szlaki rowerowe wielu polskich regionów czy wziąć udział w warsztatach dla dzieci i losowaniu ciekawych nagród ufundowanych przez sponsorów.