Polski Wschodnia na targach Aerospace & Defense Meetings Central Europe Rzeszów 2017

Kilkuset gości z ponad 20 krajów świata, setki nieoficjalnych i oficjalnych spotkań, dyskusji, warsztatów i konferencji oraz biznesowych rozmów. Wiele nawiązanych kontaktów oraz przekazanych doświadczeń w sferze przemysłu lotniczego i obronnego. Tak w skrócie przedstawiają się efekty trzydniowej, najważniejszej lotniczej imprezy w tej części Europy – Aerospace & Defense Meetings Central Europe – Rzeszów. Stoisko DPW gościło przedstawicieli WSK-Tomaszów Lubelski, Port Lotniczy Olsztyn-Mazury oraz RST Roztocze.

Targi odbywały się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym G2A ARENA w podrzeszowskiej Jasionce. To właśnie tam przez trzy dni biło lotnicze serce Europy. W tym prestiżowym lotniczo-biznesowym przedsięwzięciu uczestniczyło blisko 200 firm z całego świata, w tym z Belgii, Kanady, Czech, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Norwegii, Rumunii Hiszpanii, Szwajcarii, Holandii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii
a także Stanów Zjednoczonych oraz oczywiście z Polski. Na Podkarpacie przyjechali zarówno światowi gracze – potentaci w branży lotniczej, jak i mniejsze firmy, w tym z Doliny Lotniczej.

Podkarpackie to najważniejszy lotniczy region w Polsce. Możemy poszczycić się 100-letnią tradycją w branży lotniczej oraz 80-letnim doświadczeniem w produkcji samolotów. Od kilkudziesięciu lat kształcimy personel lotniczy oraz kadrę inżynierską przygotowaną do prowadzenia badań naukowych, tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie lotnictwa. Główną z inteligentnych specjalizacji naszego regionu jest lotnictwo i kosmonautyka. To był naturalny wybór dla regionu, którego gospodarczym ambasadorem jest Dolina Lotnicza – powiedział marszałek W. Ortyl, tłumacząc skąd pomysł na tego typu wydarzenie właśnie na Podkarpaciu.

Oprócz przedsiębiorców w targach wzięli udział także przedstawiciele placówek dyplomatycznych Indii, Norwegii i Kanady, delegacje z regionu partnerskiego – Stanu Gudżarat oraz z austriackiego regionu Styria. Obecni byli również reprezentanci regionów i klastrów związanych z branżą lotniczą, którzy przyjechali z francuskiej Oksytanii i Nowej Akwitanii, niemieckiej Bawarii, włoskiej Apulii
i hiszpańskiej Andaluzji.

To była kluczowa impreza lotnicza nie tylko w skali Polski, ale także Europy Środkowo-Wschodniej. Naszym głównym celem przy organizacji tego wydarzenia było ukazanie możliwości i potencjału podkarpackich firm z branży lotniczej, promocja tej dziedziny przemysłu oraz stworzenie okazji do nawiązania nowych kontaktów biznesowych i wzmocnienia już istniejących, aby zdynamizować produkcję lotniczą i wzmocnić naszą pozycję na tym wymagającym, światowym rynku. Jestem przekonany, że to nam się udało – tak podsumowuje Aerospace & Defense Meetings Central Europe – Rzeszów marszałek Władysław Ortyl.

Wydarzenie organizowane było wspólnie przez województwo podkarpackie i  firmę ABE – Advanced Business Events.

Jestem dumna, że nasza firma mogła tutaj w Rzeszowie organizować tak duże wydarzenie po raz pierwszy i mamy nadzieję, że nie ostatni, że będziemy się mogli spotykać co dwa lata. To był wielki sukces, bardzo wiele firm uczestniczyło w targach zarówno z Polski jak i ze świata. Uczestnicy mówili nam, że są z nich niezwykle zadowoleni i chętnie by tu powrócili. Bardzo cenimy też sobie współpracę z urzędem marszałkowskim, ponieważ potrzebowaliśmy tego wsparcia ze strony regionu. Macie przepiękny obiekt do organizacji tego typu imprez biznesowych – podsumowała targi Stéphanie Foyart z Advanced Business Events – BCI Aerospace.

Ważnym elementem trzydniowego wydarzenia było przystąpienie województwa podkarpackiego do Sieci Regionów Europejskich Wykorzystujących Technologie Kosmiczne – NEREUS. Powstałe w 2007 roku stowarzyszenie wspiera regiony, aby opracowywały
i rozwijały europejskie programy kosmiczne. Platforma NEREUS działa także na rzecz budowania partnerskich relacji oraz dba
o zapewnienie wykorzystania usług kosmicznych na obszarze wszystkich regionów europejskich.

Przystąpienie Podkarpacia do Sieci NEREUS to kolejne działanie władz regionu zmierzające do otwierania podkarpackiej gospodarki oraz sektora B+R na szeroko rozumianą branżę „kosmiczną”. Wśród podejmowanych przez region do tej pory przedsięwzięć znalazło się między innymi wsparcie projektu Inkubatora Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz bliska współpraca z Polską Agencją Kosmiczną.

Cieszymy się, że podkarpackie dołączyło do sieci NEREUS, że zdobyliśmy członka z tej części Europy. Jesteśmy przekonani, że wasz udział będzie korzystny dla obu stron. Bardzo chcemy poznać możliwości waszego regionu, a my ze swojej strony pomożemy wam jak najlepiej wykorzystać szanse jakie stwarza przemysł kosmiczny – mówiła podczas Aerospace & Defense Meetings Roya Ayazi – sekretarz generalny Sieci NEREUS.

Kończy się właśnie A&DM, w miejscu które zasługuje na takie wydarzenie, bo słynie z lotnictwa, w regionie, który zidentyfikował swoją inteligentną specjalizację: lotnictwo i kosmonautyka. Na targach odbyło się prawie 2 tys. spotkań z udziałem przedstawicieli prawie 200 firm z niemal 25 krajów. Był to niezwykle owocny czas dla firm. Rozmawialiśmy z firmami, które bardzo pozytywnie oceniły nasz region, jako miejsce do spotkań i nowych kontaktów, ale też i inwestycji. Wierzymy mocno, że kolejna edycja przyniesie jeszcze lepsze rezultaty – mówi Maciej Jaskot Jaskot – dyr. Departamentu Promocji i Współpracy Gospodarczej UMWP.

W podrzeszowskiej Jasionce swój potencjał prezentowały nie tylko firmy z branży lotniczej, ale także młodzi przedsiębiorcy, którzy wzięli udział w Startup Demo Day. 21start-upów zaprezentowało swoje przedsięwzięcia przed inwestorami w ramach drugiego dnia Aerospace & Defense Meetings.

Odbywające się w Jasionce targi miały głównie na celu skojarzyć partnerów biznesowych.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że tutaj w Rzeszowie możemy brać udział w tego typu wydarzeniu. Uczestniczymy w wielu targach na całym świecie, ale ważne jest dla nas to, że możemy zaprezentować się tutaj na Podkarpaciu, w Jasionce,w zupełnie innej atmosferze. Tutaj firmy z zagranicy mogą spotkać lokalnych producentów, to pokazuje, że idea Doliny Lotniczej naprawdę żyje, że to nie jest sztuczny twór. Współpracujemy, promujemy się wspólnie, nie tylko poszczególne firmy, ale cały nasz przemysł lotniczy – powiedział James Katzen wiceprezes zarządu, Dyrektor Sprzedaży PZL Mielec.

Patronat nad targami objęło Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Rozwoju, a partnerem strategicznym wydarzenia było Stowarzyszenie Dolina Lotnicza.