Podkarpackie

Województwo podkarpackie leży w południowo-wschodniej Polsce, a jego stolicą jest Rzeszów. Na południu województwa znajdują się „zielone płuca” regionu – Bieszczady.

Województwo podkarpackie to region położony w południowo-wschodniej Polsce. Od północy i zachodu graniczy z województwem małopolskim, świętokrzyskim i lubelskim; od południa ze Słowacją i od wschodu z Ukrainą. Stolicą województwa jest Rzeszów – centralny ośrodek akademicki, gospodarczy i kulturalny. W województwie znajduje się ponad 400 szkół ponadgimnazjalnych oraz przeszło 20 szkół wyższych. Łączna liczba studentów w województwie podkarpackim przekracza 80 tys.Tutaj znajdują się najważniejsze podkarpackie uczelnie jak

W województwie podkarpackim mieszka 2,13 mln osób, a jego powierzchnia wynosi 17,8 tys. km2. Województwo należy do najczystszych ekologicznie regionów Polski. Prawie 45 % powierzchni zajmują obszary prawnie chronione. Są wśród nich:

  • 2 parki narodowe: Magurski,Bieszczadzki,
  • 94 rezerwaty przyrody,
  • 10 parków krajobrazowych,
  • 13 obszarów chronionego krajobrazu.

Dzięki dużej różnorodności wód mineralnych regionu, Podkarpackie może pochwalić się bogactwem licznych uzdrowisk, takich jak:

Ponadto według ostatnich danych GUS-u średnia życia w województwie jest najwyższą w Polsce. Na długowieczność mieszkańców regionu decydujący wpływ mają: czyste środowisko, zdrowy styl życia oraz niski poziom stresu. Województwo podkarpackie jest jednym z pięciu polskich województw obok małopolskiego, mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego w którym systematycznie, stale wzrasta liczba ludności.

Dużą atrakcją regionu stanowią dobrze zachowane obiekty sakralne i świeckie. Szlak turystyczny obejmujący drewniane świątynie, pałace i dwory wiedzie przez 175 miejscowości, stanowi nieodłączny element polskiego krajobrazu.
Miłośnicy historii z zainteresowaniem zwiedzą zamek Lubomirskich i Potockich w Łańcucie (jedną z najlepiej zachowanych rezydencji szlacheckich w Polsce z cennym kompleksem parkowym), jak również pałace renesansowe w Baranowie Sandomierskim i Krasiczynie. Te jak i inne cenne zabytki architektury województwa podkarpackiego świadczą o unikatowej różnorodności kulturowej i religijnej tego regionu.

Znakami rozpoznawczymi regionu są także przemysł lotniczy, informatyczny, meblarski czy najstarsza na świecie kopalnia ropy naftowej (Kopalnia Bórka). Sukcesem regionu jest klaster Dolina Lotnicza, który skupia ponad 110 firm z sektora lotniczego. Na Podkarpaciu wytwarza się ok. 90 proc. polskiej produkcji lotniczej. Wśród najważniejszych firm działających w klastrze jest PZL Mielec, gdzie produkowane są helikoptery Black Hawk, czy wytwarzająca m.in. silniki lotnicze Pratt&Whitney Rzeszów. Z kolei w okolicach Łańcuta oraz Sanoka znajdują się największe w Polsce podziemne magazyny gazu ziemnego w Brzeźnicy, Husowie, Strachocinie oraz Swarzowie. Region to również przemysł hutniczy. W tej branży należy wymienić przede wszystkim Hutę Stalowa Wola.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym Podkarpacia są winnice, których w całym rejonie jest aż 160. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się ze stroną Podkarpacki Szlak Winnic oraz Szlaku Kulinarnego Podkarpackie Smaki.>

Region reprezentowany jest w Europejskim Komitecie Regionów przez Marszałka Województwa, pana Władysława Ortyla.

Przydatne linki: