Konferencja – Rola i znaczenie transportu kolejowego w regionach Europy

17 listopada 2021 r. w siedzibie Europejskiego Komitetu Regionów odbyła się konferencja pt. „Rola i znaczenie transportu kolejowego w regionach Europy. Budowanie efektywnych regionalnych systemów transportowych opartych na kolei.”. Organizatorem konferencji był Dom Polski Wschodniej w Brukseli, PKP S.A. oraz Europejski Komitet Regionów.

Konferencja organizowana została w ramach Europejskiego Roku Kolei, którego głównym celem jest zachęcanie do podejmowania przez Unię, państwa członkowskie, władze regionalne i lokalne oraz inne organizacje wysiłków na rzecz zwiększania udziału kolejowego transportu pasażerskiego i towarowego w europejskim transporcie.

Konferencja w której m.in. głos zabrał Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego oraz Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego była doskonałą okazją do podsumowania trwających w polskich samorządach przygotowań do opracowania kompleksowych planów transportu na poziomie regionalnym na lata 2021-2027, które są podstawą do ubiegania się o fundusze unijne w przyszłej perspektywie finansowej.

Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego podkreślał konieczność inwestowania w tabor kolejowy  – Tabor ten jest niewystarczający, by w pełni zabezpieczyć zapotrzebowanie i móc dalej rozwijać przewozy. Zmodernizowane linie pozwalają na zwiększenie prędkości, ale, niestety, możliwości techniczne taboru na to nie pozwalają. Niezbędne jest więc inwestowanie nie tylko w remonty linii kolejowych, ale też w unowocześnianie i odmładzanie parku taborowego. Dodatkowe wsparcie regionów środkami unijnymi pozwoliłoby na dalsze unowocześnianie i rozwijanie przewozów pasażerskich – stwierdził Marek Olbryś.

Wicemarszałek Olbryś, podkreślił, że co prawda zwiększają dostępność komunikacyjną regionu, ale powodują również wyższe wydatki na transport publiczny – Inwestowanie w infrastrukturę liniową pociąga za sobą lawinę wydatków, z którymi muszą borykać się samorządy. Chcąc zapewnić jak najwyższy poziom świadczonych usług, muszą inwestować w tabor, a tych środków po prostu nie mają. Stąd też prośba, by o tym nie zapominać i wspierać samorządy w tych działaniach – apelował do uczestników konferencji Marek Olbryś.

Eksperci Komisji Europejskiej, samorządowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele sektora kolejowego (zarządcy infrastruktury kolejowej, przewoźnicy) podzielili się z uczestnikami swoim doświadczeniami, a przede wszystkim najlepszymi praktykami i know-how w zakresie efektywnego planowania, organizacji i rozwoju ruchu kolejowego w ujęciu regionalnym włączając w to szeroko rozumiane nowoczesne rozwiązania skierowane do klientów kolei ze szczególnym uwzględnieniem cyfryzacji, zintegrowanych systemów biletowych, mikro mobilności i usług door2door.

Konferencja była również okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć, dyskusji na temat największych wyzwań w sektorze transportu (koniecznej redukcji emisji CO2 i przechodzenia na jego zrównoważone formy), a także przedstawienia planów rozwoju kolei w przyszłości zarówno w Polsce Wschodniej, jak i Europie w oparciu o unijne cele ujęte w ramach Europejskiego Zielonego Ładu i Europejskiej Strategii Inteligentnej i Zrównoważonej Mobilności.

Wśród uczestników konferencji znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych szczebla regionalnego, eksperci zajmujący się transportem publicznym w instytucjach unijnych i publicznych, stowarzyszeń mających w kompetencjach działania związane z przewozem pasażerskim, zarządcy infrastruktury kolejowej oraz przedsiębiorcy związani z branżą logistyczną.