Promocja Polski Wschodniej podczas Dnia Polskiego w Brukseli

7 maja 2023, w kultowym parku Cinquantenaire w centrum Brukseli po raz kolejny odbyły się obchody Dnia Polskiego. Tysiące uczestników pikniku miały okazję dowiedzieć się więcej o kulturze i historii naszej Ojczyzny, a Polacy mieszkający na emigracji mogli poczuć się jak w domu, spędzić razem czas i być dumnymi z tego, jak Polska i działania Polonii w Belgii przyciągają międzynarodową społeczność Brukseli.

Dni Polskiego Dziedzictwa, które świętowane są na całym świecie w maju przez Polaków mieszkających poza Polską, były doskonała okazją do promocji województw działających razem w stolicy Unii Europejskiej pod szyldem Domu Polski Wschodniej w Brukseli.

Województwo Podlaskie, w ramach Dnia Polskiego, postawiło na promocję głównych atrakcji turystycznych regionu ze szczególnym uwzględnieniem 200-lecia powstania zabytkowego Kanału Augustowskiego, który – przez jeziora – łączy rzekę Biebrzę z rzeką Niemen. Okolicznościowa wystawa, prezentująca walory turystyczno-przyrodnicze liczącej 101 km arterii łączącej 18 śluzami 12 augustowskich jezior, zawisła na ogrodzeniu Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Belgii w wyjątkowo prestiżowej i chętnie uczęszczanej dzielnicy Brukseli, popularnej wśród dyplomatów, pracowników instytucji unijnych.

Ponadto uczestnicy Dnia Polskiego mieli okazję spróbować świeżych regionalnych kiełbas i kaszanki z grilla, które dostarczyła firma Mięsny Zakątek, skosztować prawdziwych podlaskich sękaczy oraz napić się piwa z zielonych płuc Polski, czyli Browaru Dojlidy.

Bardzo ważnym akcentem Dnia Polskiego było stoisko w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika zorganizowane przez Województwo Warmińsko-Mazurskie wspólnie z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym,  na którym odbyły się warsztaty prezentujące w kreatywny sposób różnorodne obiekty Układu Słonecznego. Ponadto goście stoiska mogli wziąć udział w obserwacjach słońca i pokazach astronomicznych za pomocą kwadrantu oraz teleskopu słonecznego. Dużym powodzeniem cieszyła się również ścianka do robienia zdjęć, która przedstawiała obraz Jana Matejki „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. A do odwiedzenia stoiska zapraszał sam Mikołaj Kopernik.

Województw Świętokrzyskie we współpracy z Muzeum Wsi Kieleckiej, przy okazji Dnia Polskiego, zorganizowało w siedzibie Domu Polski Wschodniej w Brukseli wernisaż wystawy „Architektura Pamięci”. Wystawa, na przykładzie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przedstawia rolę architektury i sztuki w procesie upamiętniania losów ludzi, zwłaszcza mieszkańców polskich wsi, w czasach tragicznych wydarzeń II wojny światowej.

Na pikniku nie zabrakło też bezpłatnych atrakcji skierowanych do wszystkich pokoleń, konkursów z ciekawymi nagrodami, tańców, a przede wszystkim muzyki. Na zaproszenie Instytutu Polskiego na scenie wystąpił Balet Dworski Cracovia Danza, który zaprezentował fragmenty spektakli „Planety Tańcem Poruszone” oraz „Alla Polacca” i zaprosił wszystkich do odtańczenia poloneza. Wieczorem, dzięki wsparciu sponsora strategicznego, firmy Comarch BeNeLux, jednej z wiodących firm branży IT inwestującego w krajach Beneluksu odbył się koncert gwiazdy młodego pokolenia zespołu Kwiat Jabłoni.