,,Together we are…”, czyli 10 lat Polski w Unii Europejskiej. Promocja Polski Wschodniej

17 maja 2014 r. na Esplanadzie Solidarności przy Parlamencie Europejskim w Brukseli z okazji 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej otwarto interaktywną przestrzeń wystawienniczą składającą się z prezentacji polskich województw. Polska inicjatywa wpisała się w program Dni Otwartych instytucji UE, które corocznie przyciągają kilkanaście tysięcy zwiedzających.

Majowe przedsięwzięcie było największym z szeregu wydarzeń organizowanych z okazji obchodów dziesiątej rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W realizacji tego wydarzenia uczestniczyły polskie biura regionalne w Brukseli a także placówki dyplomatyczne, w tym Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, Ambasada RP przy Królestwie Belgii oraz Polska Organizacja Turystyczna i Instytut Polski.

Odwiedzający wystawę mieli okazję zobaczyć przygotowane przez województwa interaktywne ekspozycje w ramach jednego z czterech obszarów tematycznych: turystyka, innowacyjność, przemysły kreatywne/kultura i design. Poszczególne województwa przedstawiały technologiczne nowości, multimedialne ciekawostki i nowoczesne zabawki.

Nasze stoiska odwiedziły tysiące zwiedzających oraz znamienici goście, m.in.  Günter Verheugen – były komisarz ds. rozszerzenia UE, oraz ds. przemysłu, Jan Truszczyński główny negocjator wejścia Polski do UE; Ambasador Marek Prawda, Stały Przedstawiciel RP przy UE; Artur Harazim, Ambasador RP przy Królestwie Belgii, Piotr Adamiuk, Konsul RP.

Komentator wydarzeń zagranicznym TVN24, Jacek Pałasiński, który towarzyszył nam tego dnia w Brukseli, w swoim sprawozdaniu na żywo powiedział: „Dziś w Parlamencie jest Święto Europy. Na Placu Simone Weil, na Esplanadzie Solidarności tłumy ludzi słuchają koncertów, zwiedzają pawilony. Największy z nich, ten za moimi plecami, to pawilon polski. Dumnie pokazujemy nasz dorobek w 10 lat po wstąpieniu do Unii. Żadnych wycinanek, żadnej korzenioplastyki – najnowocześniejsza technologia, roboty, symulatory, zdalnie sterowane drony – pawilon cieszy się wielkim wzięciem”.

Województwo Podlaskie zaprezentowało zwiedzającym łazik marsjański HYPERION opracowany przez Wydział Mechaniczny Politechniki Białostockiej. Projekt zajął pierwsze miejsce na międzynarodowych zawodach rozegranych na pustyni Utah w USA w 2013 r., został laureatem konkursu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Generacja Przyszłości, zdobył Złote Klucze Kuriera Porannego w kategorii Młodzi Najlepsi, nagrodę Białostockiej Izby Przemysłowo-Handlowej za promocję środowisk akademickich i potencjału intelektualnego województwa podlaskiego, a także MocArty stacji RMF Classic w kategorii Rzecz z Klasą. 9 maja br. HYPERION został laureatem Podlaskiej Marki Roku 2013.

Łazik Hyperion, który przyciągał zainteresowanie wielu dzieci i dorosłych, waży niecałe 40 kg i osiąga prędkość do 20 km na godzinę. Zbudowany jest z aluminium, posiada kamerę, GPS oraz bardzo chwytne ramię. Robot napędzany jest takimi samym silnikiem jaki pracuje w prawdziwym łaziku marsjańskim „Curiosity”.

W skład drużyny Hyperion Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej weszli: mgr inż. Piotr Ciura – koordynator projektu, doktorant na WM PB, Michał Grześ – konstruktor, Robert Bałdyga – programista, Jakub Maliszewski – elektronik, Jacek Wojdyła – elektronik, Ariel Lech – mechanik. Opiekunem naukowym drużyny jest dr inż. Kazimierz Dzierżek z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. W pracę nad łazikiem zaangażowany jest także Łukasz Matysiewicz, który przygotował prezentację na zawody.

Województwo Świętokrzyskie reprezentowane było przez Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie, we współpracy z Biurem Regionalnym Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli, stanowiącego część Departamentu Polityki Regionalnej. Na zwiedzających czekał Koziołek Matołek, magiczne wróżki i kilkanaście kreatywnych zabaw.

Województwo Warmińsko-Mazurskie zaprezentowało zwiedzającym dioramę Bitwy pod Grunwaldem, która gromadziła wokół siebie rzesze zwiedzających. Diorama ta to ponad 1300 figurek na 6 m2 pokazujących poszczególne fazy bitwy pod Grunwaldem z 15 lipca 1410. Każda z tych figurek jest inna, zindywidualizowana i wykonana z największą dbałością o szczegóły historyczne.  Dioramę wykonała pracownia modelarska Reko z Warszawy, pod kierownictwem Jana Nałęcza. Na co dzień Diorama znajduje się w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, w Województwie Warmińsko-Mazurskim.

Podczas wydarzenia stoisko Województwa Podkarpackiego zorganizowane przez Oddział promocji gospodarczej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Przedstawicielstwo Woj. Podkarpackiego w Brukseli oraz Urząd Miasta Mielec i Stowarzyszenie Spottersów z Mielca zaprezentowało się w kategorii „Innowacja i Hi-Tech”.

Stoisko zostało przygotowane tak, aby wyglądało jak centrum szkoleniowe dla adeptów sztuki lotniczej. W ciągu całego dnia można było nie tylko poznać tajniki działania systemów najnowocześniejszego na świecie helikoptera Black-Hawk, który produkowany jest w PZL Mielec, ale również dowiedzieć się wszystkiego o lataniu.

Największą atrakcję stanowiły 2 stanowiska imitujące wnętrze kabiny pilota. Zwiedzający mogli usiąść za sterami jednego z dwóch specjalnie sprowadzonych na tę okazję symulatorów. Wszystko to przykuwało nie tylko uwagę osób odwiedzających polską przestrzeń wystawienniczą, ale również wielu dziennikarzy z radia i telewizji.

Województwo Lubelskie wybrało kategorię przemysły kreatywne i był to strzał w dziesiątkę. Przy stanowisku lubelskim była długa kolejka, gdyż pomysłem na promocję byłą produkcja indywidualnych pamiątkowych identyfikatorów magnetycznych z wizerunkiem uczestnika wydarzenia. Niektórzy robili nawet kilka magnesów, by wręczyć je na pamiątkę swoim rodzinom. Bardzo nam miło, że logotyp województwa lubelskiego zawiśnie na lodówkach w kilkuset domach stolicy Europy.