W Brukseli odbyły się drugie „Dni Partnerstwa Wschodniego”

Zakończono drugie „Dni Partnerstwa Wschodniego“ w Brukseli. W trakcie trzydniowego wydarzenia przygotowano szereg konferencji, warsztatów, wystaw i wydarzeń kulturalnych.

Celem tego wieloaspektowego wydarzenia było pobudzenie dyskusji na temat realizacji idei Partnerstwa Wschodniego w kontekście nowej perspektywy finansowej UE oraz współpracy jednostek samorządowych i pozarządowych w sferze gospodarczej, społecznej i kulturowej. W „Dniach Partnerstwa Wschodniego” wzięło udział kilkuset polityków, ekspertów, samorządowców, praktyków oraz artystów z ponad 16 krajów UE.

Dom Polski Wschodniej w Brukseli już po raz drugi zorganizował „Dni Partnerstwa Wschodniego“ w stolicy Unii Europejskiej. Kontynuuje w ten sposób działania podejmowane w latach ubiegłych,  mające na celu promocję i wsparcie idei Partnerstwa Wschodniego wśród przedstawicieli głównych instytucji europejskich oraz podmiotów międzynarodowych związanych z propagowaniem współpracy na poziomie gospodarczym, politycznym, społecznym i kulturowym z krajami na wschód od UE.

Trzydniowe wydarzenie rozpoczęte zostało  otwarciem wystawy fotografii „Eastreet vol. 2”, będącej jedyną na świecie tak dużą prezentacją fotografii ulicznej z Europy Wschodniej. Intencją twórców było zebranie i zaprezentowanie zbiorowego portretu człowieka w przestrzeni publicznej Europy Wschodniej. Na wystawę składały się prace prezentujące przestrzeń publiczną krajów Europy Wschodniej, wybrane przez kuratorów w ramach otwartego konkursu. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Ambasadorowie Niemiec, Bułgarii oraz Serbii.

Eastreet 2 to podróż do obcego miejsca, które jest już nieco znajome, ale pozostaje zaskakujące i prowokuje do spotykania nowych przestrzeni, ludzi, idei — niekoniecznie aż tak odmiennych od naszych. Eastreet 2 to 57 zdjęć w głównej ekspozycji, a także dodatkowe 50 zdjęć prezentowanych jako pokaz slajdów — łącznie ponad sto zdjęć od 82 autorów z kilkunastu krajów. Prezentowano spontaniczne, niepowtarzalne i niepozowane fotografie ludzi i przestrzeni Europy Wschodniej. Wykorzystano język i metodę fotografii ulicznej, gdzie niezwykłe kompozycje i niepowtarzalne sytuacje, zamknięte są w pojedynczych kadrach.

Konferencja pt. „Przegląd Partnerstwa Wschodniego. Wyzwania polityczne i przyszła perspektywa finansowa“, przeprowadzona została w Parlamencie Europejskim w formule panelu politycznego, którego celem było m.in. przedstawienie bieżącej polityki Unii Europejskiej wobec państw objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego oraz stanowiska Polski w tym kontekście. Druga część konferencji poświęcona była propozycjom Komisji Europejskiej dotyczącym wspierania krajów objętych inicjatywą Partnerstwa Wschodniego w latach 2014 – 2020 oraz stanowisku dotyczącemu  oczekiwań tych państw wobec instytucji europejskich.

Dom Polski Wschodniej zorganizował także warsztaty o tematyce społecznej, które odbyły się w siedzibie Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji (EED). Podczas warsztatów przeprowadzona została dyskusja na temat społecznego wymiaru Partnerstwa Wschodniego oraz projektów transgranicznych wdrażanych przez województwa Polski Wschodniej z partnerami ze Wschodu. Podczas warsztatów zaprezentowana została także multimedialna wystawa fotografii ilustrujących wydarzenia w Kijowie pt. „Oblicza EuroMajdanu”.

Drugi dzień „Dni Partnerstwa Wschodniego” zakończył koncert zespołu „The Ukrainians”, który na scenie gra już nieprzerwanie od 20 lat. Historia tej niezwykłej grupy zaczyna się pod koniec lat 80-tych, kiedy to dowodzony przez Petera Solowkę brytyjski, nowofalowy zespół The Wedding Present wydał nieszablonową płytę zawierającą nagrania z sesji radiowych dla BBC zatytułowaną „Ukrainskie Vistupi U Johna Peela”, na której znalazły się ukraińskie pieśni ludowe w wersjach punk-folkowych. Muzyka „The Ukrainians” to przede wszystkim zainspirowane kulturą przodków artystów szybkie i skoczne ludowe pieśni ukraińskie w rockowym wykonaniu.

Przed koncertem otwarta została wystawa „Rozwój przedsiębiorczości wśród młodzieży szkolnej opartej na twórczości artystycznej i rzemieślniczej”. Wystawa prezentowała twórczość artystyczną polską i ukraińską. Przedstawia rękodzieło artystyczne wykonane przez uczniów Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania z Górowa Iławeckiego w różnych technikach takich jak: malarstwo na płótnie, pastel suchy, wyszywanie krzyżykiem na płótnie, malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie.

 

Trzeci dzień „Dni Partnerstwa Wschodniego” to przede wszystkim możliwość odwiedzenia siedziby Domu Polski Wschodniej w Brukseli, który otwarty był tego dnia dla wszystkich zainteresowanych sztuką. W reprezentacyjnych wnętrzach brukselskiego przedstawicielstwa Polski Wschodniej przez cały dzień zobaczyć było można wystawy „Eastreet vol.2” i „Oblicza EuroMajdanu”.

Ostatnim punktem „Dni Partnerstwa Wschodniego” był pokaz filmów gruzińskich, które przynoszą ze sobą powiew świeżości, ale też ujawniają nową, niespotykaną dotąd perspektywę patrzenia na problemy współczesnego świata, traktowanie granic, czy codzienną egzystencję. Wschodnioeuropejska kinematografia od pewnego czasu coraz śmielej budzi się z postreżimowego letargu i stanowi dziś ciekawą alternatywę dla kina zachodniego, azjatyckiego czy amerykańskiego. Pokaz filmów zorganizowany w Brukseli miał na celu poruszyć świadomość kinomanów i pokazać współczesne życie mieszkańców krajów Partnerstwa Wschodniego oraz zainteresowania tamtejszych środowisk filmowych.

Drugie „Dni Partnerstwa Wschodniego” zorganizował Dom Polski Wschodniej w Brukseli we współpracy i pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Instytutu Adama Mickiewicza, Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli, Ambasady RP w Królestwie Belgii, Europejskiego Funduszu na Rzecz Demokracji, Fundacji Otwarty Dialog i Warsztatów Kultury z Lublina.

Organizacja drugich „Dni Partnerstwa Wschodniego” w obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego była doskonałą okazją do podsumowania efektów dotychczasowych działań w ramach Partnerstwa Wschodniego oraz dyskusji o przyszłości tego projektu.