Dom Polski Wschodniej w Brukseli wziął udział w Międzynarodowych Targach Brussels Innova 2014

Międzynarodowe Targi Brussels Innova 2014 trwały od 13.11.2014 do 15.11.2014. Podmioty z Polski Wschodniej zaproszone przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli walczyły o medale i wyróżnienia z konkurentami z całego świata.

15 listopada 2014 r. zakończyły się 63. Światowe Targi „BRUSSELS INNOVA 2014” poświęcone  transferowi technologii i wdrażaniu postępu technicznego. W tegorocznej edycji targi zgromadziły rozwiązania z 14 krajów świata: Belgii, Chorwacji, Francji, Iranu, Mołdawii, Malezji, Maroka, Malty, Polski, Rosji, Rumunii, Tajwanu, Tajlandii, Włoch. Polscy wystawcy zaprezentowali 96 wynalazków.

Wystawcy z Polski Wschodniej mieli okazję zaprezentować swe rozwiązania Pani Prezydentowej Annie Komorowskiej oraz Panu Ambasadorowi Arturowi Harazimowi, którzy odwiedzili polskie stoiska.

Imprezę odwiedzili również liczni przedstawiciele mediów w tym polscy korespondenci w Belgii POLSAT-u, PAP-u, POLSKIEGO RADIA, RMF-u, POLONII.

Prezentowane rozwiązania zostały zgłoszone do konkursu EUREKA Targów INNOVA, w ramach którego grono ponad 90 ekspertów z Belgii oraz innych krajów, pod przewodnictwem prezesa jury Oliviera Nagelmackersa, dokonało ich oceny, przyznając nagrody i medale. Na Targach zaprezentowano ponad 300 wynalazków z czego 212 otrzymało medale oraz nagrody specjalne.

PODKARPACKIE: Na stoisku regionu prezentowane były 2 wynalazki: Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej, które zdobyły srebrne medale w konkursie EUREKA.

Uniwersytet Rzeszowski reprezentowała dr Anna Lewińska z Wydziału Biologiczno-Rolniczego z wynalazkiem „Sonda genetyczna typu in situ znakująca chromosomy pary 12 drożdży piekarniczych na szkiełku mikroskopowym oraz sposób jej otrzymywania”.
Przedmiotem wynalazku jest sonda genetyczna typu in situ znakująca chromosomy pary 12 drożdży piekarniczych na szkiełku mikroskopowym dedykowana do analiz na poziomie pojedynczej komórki oraz sposób jej otrzymywania mająca zastosowanie w badaniach naukowych z zakresu biologii molekularnej, cytogenetyki, mikrobiologii, mykologii, biotechnologii oraz przemyśle wykorzystującym drożdże piekarnicze Saccharomyces cerevisiae jako surowiec, między innymi w browarnictwie, piekarnictwie czy też przemyśle winiarskim, m.in. do monitorowania niestabilności genetycznej pojedynczych komórek drożdży przemysłowych.

Politechnikę Rzeszowską reprezentowali dr hab. inż. Sławomir Miechowicz oraz mgr inż. Paweł Fudali z wynalazkiem „Wózek zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych”.
Przedmiotem wynalazku jest wózek dla osób niepełnosprawnych ułatwiający wsiadanie oraz wysiadanie, charakteryzujący się zwiększoną stabilnością oraz mniejszym uciskiem siedziska na ciało człowieka w porównaniu do standardowego kształtu siedziska. Charakteryzuje się poprawioną stabilnością dzięki podparciu użytkownika podczas jazdy łącznie przez siedzisko, podnóżki oraz korzystnie podpórkę piersiową. Rozwiązanie pozwala przyjąć bardziej ergonomiczną pozycję przy przemieszczaniu eliminując problem polegający na kumulacji znacznego obciążenia w obszarze pośladków i ud.

Zespół Szkół w Połańcu 4 rok pod rząd wraca do regionu świętokrzyskiego z medalami. Uczniowie jednostki ponownie wyróżnieni medalami na targach innowacyjności Innova, w najtrudniejszej kategorii „Open”.

Jakub Zyngier za swój wynalazek pt. „Zatrzymaj się i… żyj, czyli bezpieczny przejazd” otrzymał srebrny medal. Joachim Jakubas, Marcin Markowski oraz Grzegorz Koperwyróżnieni zostali zaś brązowym medalem za swój projekt pt. „Foolproof Sensor”. Opiekunami uczniów są nauczyciele Szkoły w Połańcu Beata i Mariusz Zyngier.

Projekt ‘’Foolproof Sensor’’ – Joachim Jakubas, Marcin Markowski oraz Grzegorz Koper

‘’Foolproof Sensor’’ jest innowacyjnym urządzeniem w branży zabezpieczania czujników. Układ może być używany w systemach bezpieczeństwa, gdzie wymaga się niezawodnych czujników. Aktualnie w systemach automatyki używane są dwa rodzaje bezpiecznych czujników. Jeden z nich jest czujnikiem bezpieczeństwa, który gwarantuje niezawodną pracę oraz mniejszą awaryjność. Drugie rozwiązanie korzysta tylko z czujnika  bez żadnych zabezpieczeń, co skutkuje  częstymi awariami. Urządzenie jest rozwiązaniem pośrednim pomiędzy klasyczną i bezpieczną techniką automatyki.

W trakcie pracy, wejścia czujnika są bardziej narażone na uszkodzenia niż sam czujnik. Urządzenie chroni je przed awariami. Każda usterka może być zasygnalizowana poprzez miganie diody lub brzęczenie  buzzer’a. Prawidłowa sygnalizacja awarii i zabezpieczenie przewodów, często eliminuje awarie podłączonego za ich pomocą czujnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie działa w bardziej bezpieczny i niezawodny sposób.

Projekt „Zatrzymaj się i… żyj, czyli bezpieczny przejazd” – Jakub Zyngier

97% wypadków na niestrzeżonych przejazdach kolejowych jest spowodowane przez niewłaściwe zachowanie się kierowców. Najczęstszą  przyczyną wypadków jest ignorowanie znaku STOP.  Celem projektu jest zdecydowana poprawa bezpieczeństwa, zrealizowana w najbardziej ekonomiczny sposób.

Działanie układu:

– jeżeli pociąg znajduje się w odległości 1km przed przejazdem kolejowym, to na krzyżu św. Andrzeja zaczynają pulsować diody.

– jeżeli nadjeżdżający samochód będzie zwalniał przed przejazdem kolejowym, to diody pulsują z taką samą częstotliwością  (informując  kierowcę o zagrożeniu).

– jeżeli pojazd nie zwalnia (co jest mierzone przez czujniki) – diody zamontowane na krzyżu św. Andrzeja oraz na znaku „STOP”, pulsują szybciej i jaśniej

Udział Szkoły w Połańcu w tegorocznych Targach finansowany był przez: Dom Polski Wschodniej w Brukseli, którego koordynatorem jest w tym roku woj. świętokrzyskie, Kopalnię Siarki w Osieku – Siarkopol oraz Posła Parlamentu Europejskiego Czesława Siekierskiego.

Podczas targów obecni byli studenci Politechniki Białostockiej, którzy pokazali aż trzy wynalazki, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających. Wśród nich prawdziwy hit targów, projekt PHOBOS, który przeżywał podczas 3 dni prawdziwe oblężenie.

Projekt Phobos autorstwa studentów Politechniki Białostockiej Marka Antoniuka, Łukasza Balukina oraz ich nauczyciela mgr. inż. Macieja Kopczyńskiego zwyciężył w tym roku w Akademickim Konkursie Przedsiębiorczości „Mój Pomysł, Mój Biznes”. Autorzy projektu PHOBOS otrzymali nagrodę główną – 50 tysięcy złotych – ufundowaną przez Marszałka Województwa Podlaskiego na założenie własnej firmy.

PHOBOS to system, który ma wspierać wirtualnie psychoterapeutów w leczeniu fobii, pozwala przenieść się pacjentowi do rzeczywistości, której się boi. Pozwala leczyć lęki związane z wysokością, małymi pomieszczeniami, ciemnością, pająkami, a nawet wystąpieniami publicznymi.

Wcześniej Projekt PHOBOS, jaki stworzyła drużyna We Code For Food z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej, zwyciężył w krajowym finale konkursu Imagine Cup. Imagine Cup jest największym na świecie konkursem technologicznym organizowanym przez firmę Microsoft od kilkunastu lat.

Film z demem działania pierwszej wersji systemu znajduje się pod adresem: www.youtube.com.

Kolejnym wynalazek studentów Politechniki Białostockiej to zdobywca drugiej nagrody w prestiżowym międzynarodowym konkursie International Contest of Application in Nano-micro Technology (iCAN) rozgrywanym w japońskim mieście Sendai. Reprezentanci Wydziału Elektrycznego (Paweł Grześ i Dawid Karczewski) oraz z Wydziału Mechanicznego (Michał Grześ) pokazali w Brukseli projekt RECON. To bezprzewodowy system teleinformatyczny do obserwowania środowiska naturalnego. Studentów wspomagał w pracy nad projektem opiekun naukowy Studenckiego Koła Naukowego  Elektroników dr inż. Andrzej Karpiuk.

W projekcie RECON mobilna stacja radiowa w postaci robota może dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i pozostawić tam sieć czujników. Dane z czujników badających teren są przesyłane do sieci, którą może obserwować każdy zainteresowany. Na podstawie dostępnych wyników pomiarów można ocenić zagrożenie.

Warto dodać, że RECON zwyciężył w konkursie Polskiego Towarzystwa Techniki Sensorowej na najlepszą pracę z zakresu aplikacji mikrosystemów i czujników. Nagrodą w konkursie była właśnie nominacja zespołu do udziału w International Contest of Application in Nano-micro Technology (iCAN) w Japonii.

Bliższe informacje o autorach i projekcie RECON: www.recon.xn.pl.

Podczas targów zaprezentowany został także łazik HYPERION 2, który w tym roku zdobył pierwsze miejsce w University Rover Challenge w USA. To trzeci łazik marsjański z Politechniki Białostockiej, który zwyciężył w tych znaczących zawodach. Hyperion jest to prototyp robota, pracującego w warunkach bezpośredniego zagrożenia życia ludzkiego. Robot wyposażony jest w manipulator, ma także doskonałe zdolności jezdne, wszystko to umożliwia zdalną pracę ratownikom medycznym czy służbom mundurowym.

W skład drużyny Hyperion Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej weszli: mgr inż. Piotr Ciura – koordynator projektu, doktorant na WM PB, Michał Grześ – konstruktor, Robert Bałdyga – programista, Jakub Maliszewski – elektronik, Jacek Wojdyła – elektronik, Ariel Lech – mechanik. Opiekunem naukowym drużyny jest dr inż. Kazimierz Dzierżek z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. W pracę nad łazikiem zaangażowany jest także Łukasz Matysiewicz, który przygotował prezentację na zawody.