W Londynie o Brexicie

Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl wziął udział w spotkaniu Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (EKR) z Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli, które 4 czerwca odbyło się w Londynie. Brytyjscy samorządowcy zaprosili swoich partnerów z innych Państw Członkowskich do rozmów na temat Brexitu, do którego pozostało 298 dni.

Podczas tegorocznego wyjazdowego posiedzenia grupy EKR skupiono się na obszarach, w których samorządy lokalne i regionalne z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz z Wielkiej Brytanii będą miały wspólne interesy w kontynuowaniu współpracy i dzieleniu się najlepszymi praktykami nawet po opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo.
Marszałek Ortyl uczestniczył w panelu dyskusyjnym „Relacje Wielkiej Brytanii z Unią Europejską oraz europejska samorządność (lokalizm)”, gdzie zwracał uwagę m.in. na sposób w jaki w Polsce kompetencje są podzielone między szczeblem krajowym i regionalnym. Budziło to szczególne zainteresowanie Brytyjczyków, którzy w związku z Brexitem rozważają reformę i wzmocnienie wpływu samorządów na kształt tworzonej legislacji.
Wnioskami z debaty podzielono się z Ministrem Stanu ds. Brexitu w Rządzie p. Theresy May, Lordem Martinem Callananem, oraz Deputowanym Izby Gmin Andrew Lewerem, którzy spotkali się z delegacją w słynnej siedzibie brytyjskich premierów przy ulicy Downing Street 10. Strona brytyjska przedstawiła zgromadzonym postępy w trwających negocjacjach z Komisją Europejską nt. opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.
Intensywny dzień zakończył podkarpacki akcent w Ambasadzie RP w Londynie, gdzie marszałek Ortyl wspólnie z ambasadorem RP Arkadym Rzegockim, spotkali się ze stołeczną Polonią. Pośród przybyłych przedstawicieli londyńskiego City, organizacji polonijnych oraz środowisk artystycznych, znalazło się wiele osób rodzinnie lub zawodowo związanych z Podkarpaciem.  Oprócz prezentacji województwa, goście spotkania mogli zapoznać się w szczegółach z wydarzeniami organizowanymi w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego G2A Arena, oraz z osiągnieciami wyrosłej w Rzeszowie patronki obiektu, firmy G2A.com, która z sukcesami wkroczyła w świat FinTechu. Londyn uchodzi za światową stolicę branży finansowej i technologicznej, stąd dobór tematyki spotkania okazał się bardzo trafiony i interesujący.
Dzięki uprzejmości Starosty Strzyżowskiego p. Roberta Godka, zgromadzeni mogli wznieść toast za pomyślne spotkanie oraz przyszłą współpracę lampką podkarpackiego wina z winnicy „Spotkaniówka” w Połomii.