Promocja Polski Wschodniej podczas Targów Salon des Vacances w Brukseli

700 wystawców z kilkudziesięciu krajów świata, 40 000 m2 powierzchni wystawienniczej – 56 edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych Salon des Vacances w Brukseli, z udziałem województw warmińsko – mazurskiego oraz po raz pierwszy województwa świętokrzyskiego.

W dniach 6-10 lutego 2014 r. targi odwiedziło kilkanaście tysięcy osób, m.in. Belgów, Francuzów, Anglików, Luksemburczyków, Niemców i Holendrów.  W targach, które przyciągnęły ogromną ilość wystawców brały także udział międzynarodowe biura podróży, touroperatorzy i organizacje turystyczne z całej Europy. Na polskim stoisku, na którym prezentowało się min: województwo świętokrzyskie, przedstawiano np. wizualizację głównych markowych produktów i usług, promowanych na rynku belgijskim od 2013 roku. Polska oraz Świętokrzyskie chwaliły się przede wszystkim ofertą SPA & Welness, naturą, ofertą turystyki aktywnej, głównie rowerowej i wodnej.

Świętokrzyskie postawiło na promocję markowych, profesjonalnych usług i produktów Uzdrowiska Busko – Zdrój oraz Malinowe Hotele – Solec  Zdrój, co było wynikiem wspólnej inicjatywy Regionalnej Organizacji Turystycznej oraz Biura Regionalnego Województwa Świętokrzyskiego w Brukseli, funkcjonującego w ramach Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Targi zaoferowały gościom możliwość zwiedzania setek stoisk, podzielonych wg. klucza geograficznego. Jedną z hal zajęły podmioty z Francji. Kolejne hale zostały przygotowane dla krajów śródziemnomorskich, a także lokalnych touroperatorów. W ostatniej hali można było zapoznać się z ofertą turystyczną z Peru, Azji, północnej Ameryki, Afryki  i Karaibów. Organizatorzy zadbali także o to, by nie zabrakło niecodziennych atrakcji: oprócz zwiedzania można było pograć w golfa, spróbować nurkowania lub przeżyć niesamowitą przygodę w kinie 5D.

Stoisko polskie animowane było przez Galerię Styl, prezentującą wyroby z bursztynów oraz prowadzącą konkurs wiedzy o Polsce. A konkurs ten opracowany został wspólnie z Polskim Ośrodkiem Informacji Turystycznej w Brukseli. Analiza złożonych w tej zabawie z nagrodami ankiet posłuży jako wkład w badania na temat wizerunku Polski prowadzone przez brukselski POIT.

Od kilku lat Polski Ośrodek Informacji Turystycznej w Brukseli promuje targi Salon des Vacances poprzez udział w akcji prowadzonej przez organizatorów targów w magazynie Vos Vacances. Celem udziału jest promocja wystawców pokazujących się na Polskim Stoisku Narodowym oraz prezentacja wybranych produktów turystycznych, promowanych przez POIT w danym roku.