Kawa z Ekspertem: Europejski Program na Rzecz Umiejętności

15 marca 2021 r. z inicjatywy Biura Regionalnego Województwa Podlaskiego w Brukseli odbyło się spotkanie z cyklu „Kawa z ekspertem” poświęcone Europejskiemu Programowi na Rzecz Umiejętności.

Pierwszy taki program został przyjęty przez Komisję Europejską w czerwcu 2016 roku. Zakładał realizację 10 postulatów, nakierowanych na rozwój umiejętności obywateli w celu maksymalnego wykorzystania kapitału ludzkiego w Europie. Postulaty tego programu są nadal realizowane,  jednak ze względu na bardzo szybko postępujący rozwój nowoczesnych technologii, starzejące się społeczeństwo, transformację rynku pracy a także wprowadzenie w grudniu 2019 roku Europejskiego Zielonego Ładu zaistniała potrzeba kształtowania umiejętności dopasowanych do nowych realiów.

Dodatkowym czynnikiem, wymuszającym zmiany stała się pandemia COVID-19, która wywarła głęboki wpływ na miliony osób, które straciły pracę lub doświadczyły znacznej utraty dochodów. Wiele osób będzie musiało zdobyć nowe umiejętności i przejść do nowej pracy w innym sektorze gospodarki. Więcej osób będzie musiało podnosić kwalifikacje, aby utrzymać swoją pracę w nowym środowisku pracy.

Pandemia udowodniła też, że kompetencje cyfrowe są dziś nie tylko elementem potrzebnym w rozwoju kariery zawodowej i zapewnienia pracy w przyszłości. Dzisiaj są to umiejętności niezbędne do wykonywania pracy zdalnej, edukacji, dostępu do dóbr i usług, utrzymywania więzi społecznych w sytuacji kwarantanny, a także możliwości zdobywania informacji o świecie.

Podczas spotkania, którym uczestniczyło 95 osób Pani Anna Nikowska oraz Aneta Sobotka z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego przybliżyły założenia Europejskiego programu na rzecz umiejętności, który wyznacza cele, które należy osiągnąć do 2025 r. ze szczególnym uwzględnieniem zaproponowanego przez Komisję Paktu na Rzecz Umiejętności, który ma łączyć działania zarówno administracji publicznej, sektora prywatnego, organizacji obywatelskich, akademickich i wielu innych podmiotów.

Więcej informacji nt. programu można znaleźć na stronie: https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1223&langId=en

Prezentacja ze spotkania dostępna jest do pobrania – Edukacja i szkolenie.