100 miast neutralnych dla klimatu do 2030 roku

15 września, z inicjatywy Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli odbyło się webinarium pt. „100 neutralnie klimatycznych i inteligentnych miast do 2030 r.” Prelegentami byli Aleksandra Olejnik, Komisja Europejska – Dyrekcja Generalna ds. Badań Naukowych i Innowacji, Agata Janaszczyk, Radca, Samodzielne Stanowisko ds. Badań Naukowych, Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE oraz Maciej Woszczyk, Biuro NCBR w Brukseli/Business&Science Poland.

Miasta odgrywają kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej do 2050 r., ponieważ są domem dla 75% obywateli UE. Celami Misji są: wspieranie 100 europejskich miast w ich transformacji systemowej w kierunku neutralności klimatycznej do 2030 r. oraz zapewnienie, aby miasta te działały jako centra eksperymentów i innowacji w celu umożliwienia wszystkim europejskim miastom osiągniecia neutralności klimatycznej do roku 2050. Komisja Europejska wybrała 112 europejskich miast, które do 2030 r. staną się neutralne dla klimatu. Wybrane miasta z Polski to: Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawa i Wrocław.

Komisja skupiła się na nowym podejściu do miejskich działań na rzecz klimatu poprzez m. in. zorientowanie na popyt i innowacyjny proces oparty na potrzebach miast, zmianę systemową w różnych sektorach (m.in. transport, zarządzanie odpadami), wielopoziomowe sprawowanie rządów łączące poziomy lokalny, regionalny, krajowy i UE. Komisja Europejska zapewniła również o wsparciu w dostępie do niezbędnych funduszy i finansowaniu na dużą skalę (publicznym i prywatnym). Powodzenie Misji zależy w dużej mierze od wsparcia i zaangażowania obywateli.

Misja na rzecz 100 miast neutralnych dla klimatu do 2030 roku jest zarządzana za pomocą Platformy Misji, którą prowadzi w obecnej chwili konsorcjum NetZeroCities (NZC). Platforma ma za zadanie udzielanie wsparcia technicznego, regulacyjnego i finansowego, wprowadzenie Demonstratorów Badań i Rozwoju oraz wymianę doświadczeń pomiędzy miastami. Wszystkie ze 112 wybranych miast mają za zadanie opracowanie kontraktów klimatycznych, czyli planów działań dot. strategii na rzecz klimatu wraz ze szczegółowymi planami finansowania wszystkich działań celem uruchomienia finansowania z funduszy oraz innych dostępnych narzędzi.

Do końca września rozpocznie się projekt CapaCITIES, którego celem jest pomoc sieciom krajowym, wspieranie władz publicznych we wprowadzaniu odpowiednich warunków i ram oraz koordynacja między krajami.

W dniu 5 września 2022 r. rozpoczęło się składanie wniosków do tzw. projektów pilotażowych, których celem jest przetestowanie nowych metod osiągniecia celów w zakresie neutralności klimatycznej. Wnioski mogą składać wszystkie miasta również te które nie zostały wybrane do udziału w Misji, spełniające kryteria Programu Horyzont 2020. Zgłoszenia można przesyłać do 4 listopada 2022 r. Wszelkie informacje w tym zakresie można znaleźć na stronie:

https://netzerocities.eu/call-for-pilot-cities/

Projekt DUT Call 2022

Celem konkursu jest wspieranie międzynarodowych projektów badawczych zajmujących się wyzwaniami, aby pomóc miastom w przejściu na bardziej zrównoważoną gospodarkę. Konkurs obejmuje 3 obszary tematyczne: Positive Energy Districts (Dzielnice dodatnie energetycznie), The 15-Minute City (Koncepcja 15-minutowego miasta), Circular Urban Economies (Gospodarka o obiegu zamkniętym).

Konkurs zostanie otwarty w najbliższym czasie, a wszelkie informacje w tym zakresie można znaleźć na stronie:  https://dutpartnership.eu/dut_call_2022/#contact