Pokaz filmu pt. „Wyzwanie” w Brukseli

Z inicjatywy Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Instytutu Polskiego w Brukseli w stolicy Królestwa Belgii 30 listopada 2022 roku odbył się pokaz filmu pt. „Wyzwanie” w reżyserii Macieja Dutkiewicza, którego koproducentem jest TFP Dom Produkcyjny Zygmunta Solorza właściciela POLSAT-u. Film otrzymał dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

W brukselskiej premierze filmu i spotkaniu po projekcji z odtwórcami głównych ról Aleksandrą Popławska i Rafałem Królikowskim udział wzięli pracownicy Instytucji Unijnych, Polskich Biur Regionalnych i belgijska Polonia.

Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin zwracając się do widzów licznie wypełniających salę kina studyjnego w Cinema Galeries w centrum miasta powiedział: „Po dwuletniej przewie spowodowanej pandemią wracamy do idei prezentacji filmów, których produkcję finansowo wspiera Samorząd Województwa. W roku 2019 pokazaliśmy Państwu uhonorowaną wieloma nagrodami w kraju i za granicą CICHĄ NOC Piotra Domalewskiego. To był ciemny, ale jakże ważny i wymowny obraz polskiej rzeczywistości. Dziś przywozimy Państwu też film poruszający, łączący wątki kryminalne z obyczajowymi, trzymający w napięciu, ale co pragnę szczególnie podkreślić, ukazujący uroki i piękno naszej warmińsko-mazurskiej krainy. Spośród 20 dni zdjęciowych, 14 ekipa spędziła u nas. Cieszę się z tego, że takie filmy powstają, a my wspieramy ich realizację finansowo i organizacyjnie”.

Potwierdzeniem słów marszałka Brzezina było bardzo ciepłe przyjęcie filmu. Już w trakcie projekcji publiczność reagowała spontanicznie. Po pokazie widzowie pozostali na miejscach, by wziąć udział w rozmowie na temat WYZWANIA. Prowadzący spotkanie Bogumił Osiński szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego zaprosił na scenę: Aleksandrę Popławską aktorkę filmową, telewizyjną i reżyserkę teatralną, Rafała Królikowskiego aktora filmowego, telewizyjnego i teatralnego oraz marszałka Gustawa Marka Brzezina.

Aktorzy opowiadali o tym jak trafili do filmu Macieja Dutkiewicza, podkreślali wagę i znaczenie dobrego scenariusza ( Arkadiusz Borowik, Maciej Dutkiewicz), a także współpracę z resztą ekipy aktorskiej (Eryk Lubos, Andrzej Grabowski, Katarzyna Dąbrowska w tym troje aktorów z Olsztyna: Joanna Fertacz, Artur Steranko i Jarosław Borodziuk). Odpowiadali na pytania publiczności dotyczące zarówno konstrukcji psychologicznej granych postaci, ale i spraw o wiele prostszych, jak np. konsumpcji na planie filmowym. Ulubionym daniem grającej komendantkę Policji w Morągu Katarzyny Dąbrowskiej jest golonka. Aleksandra Popławska, która mogła zagrać tę rolę wybrała inną, by nie ulec pokusie „obżarstwa”.

Nie zabrakło też wątków dotyczących współczesnego kina, które po pandemii bardzo się zmieniło. Nastąpiła pokoleniowa zmiana. Do głosu doszli nowi, młodzi twórcy, ale nie ma niestety nowych tematów, bo ci młodzi twórcy wchodzą w istniejące już ramy tematyczne.
To bardzo ważne, że następuje taka zmiana. Kiedyś debiutantami byli bardzo dojrzali wiekowo twórcy, dziś to się zmienia, kino stwarza szansę szybszego zawodowego zaistnienia młodym reżyserom. Ale bardzo ważne jest to, o czym chcą opowiadać” – podkreśliła Ola Popławska.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin w nawiązaniu do tej wypowiedzi skonstatował: „Nasz Fundusz Filmowy daje szansę młodym twórcom. W wyniku siedmiu konkursów dofinansowaliśmy 35 filmów (12 fabularnych, 20 dokumentalnych i 3 animowane). Wśród nich jest 12 debiutów. To u nas zadebiutowali m.in.: Piotr Domalewski, Małgorzata Imielska, Edyta Wróblewska, Adam Błaszczok, Maciej Miller, Tomasz Żółtowski”.

Odpowiadając na gratulacje płynące od widzów oglądających WYZWANIE marszałek powiedział: „Jesteśmy regionem wyjątkowym i unikatowym pod względem tego co stworzyła natura, polodowcowe różnie skonfigurowane tereny, lasy, jeziora, a także tego co stworzył człowiek: budowle sakralne, dwory, pałace, małe miejscowości z wybrukowanymi uliczkami i jezdniami, tak jakby czas się w nich zatrzymał. Jesteśmy regionem bardzo często odwiedzanym przez filmowców. Tak było przed laty, gdy swoje pierwsze filmy kręcili Tadeusz Konwicki (ZADUSZKI), Roman Polański (NÓŻ W WODZIE), tak jest i dzisiaj. Nie miałem wątpliwości, by w 2017 powołać do życia Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy. Dofinansowywanie filmów traktujemy nie jako wydatek, a promocję i inwestycję również pod względem gospodarczym. Filmowi producenci pozostawiają u nas więcej pieniędzy, niż otrzymają w ramach finansowego wsparcia. A przeznaczyliśmy na to w sumie niemałą kwotę, bo 5 milionów 200 tysięcy PLN”.

 

Źródło: Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy

Źródło materiału zdjęciowego: Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy