SEMINARIUM: INTEGRACJA UKRAINY Z UNIĄ EUROPEJSKĄ – KONTEKST EUROREGIONÓW, 1.12.2022

Proces integracji Ukrainy z Unią Europejską w kontekście zadań Euroregionów, a także konieczność współpracy regionalnej i transgranicznej w Europie Środkowo-Wschodniej wobec zmieniającej się sytuacji geopolitycznej – to tematyka konferencji, która odbyła się w Domu Polski Wschodniej w Brukseli w dniu 1 grudnia br.

Seminarium otworzył Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego, który powitał gości i odniósł się do tematu konferencji:

Ideą, która przyświecała nam przy organizacji dzisiejszego seminarium, było znalezienie odpowiedzi na zasadnicze pytania: Jaką rolę mogą spełnić euroregiony w procesie integracji Ukrainy z Unią Europejską, jak ta współpraca ma wyglądać i w jaki sposób ma odpowiadać na wyzwania związane ze konsekwencjami bezprecedensowej agresji rosyjskiej na niepodległe państwo ukraińskie.

W ramach dwóch paneli dyskusyjnych, zaproszeni goście opowiedzieli o tym, jak współpraca regionalna i transgraniczna wpływa na procesy przybliżające integrację Ukrainy z UE oraz jakie zadania czekają euroregiony w kontekście wyzwań akcesji Ukrainy do UE.

Panele dyskusyjne poprowadzili wybitni specjaliści. Dr Jakub Olchowski z Katedry Bezpieczeństwa Międzynarodowego UMCS, Kierownik Zespołu Wschodniego w Instytucie Europy Środkowej w Lublinie oraz Pan Andrzej Słodki – Szef Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej.

Wśród gości I panelu znaleźli się: Szef Misji Ukrainy przy Unii Europejskiej oraz EURATOM, Pan Wsewołod Czencow, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej, Reprezentant RP w Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa, Pan Maciej Stadejek, Marszałek Województwa Podkarpackiego,  Pan Władysław Ortyl, Przewodniczący Grupy Interregionalnej Komitetu Regionów ds. Współpracy Transgranicznej, Pan Pavel Branda oraz przedstawiciel Delegatury Unii Europejskiej w Kijowie, dr Tomasz Ostropolski.

Marszałek Ortyl zwrócił w swoim wystąpieniu uwagę na rodzącą się w Ukrainie samorządność i możliwość wsparcia tych procesów przez polskie samorządy:

Między regionami i krajami w pewnym sensie występuje taka zdrowa konkurencja o tempo rozwoju. Dzisiaj, w tej trudnej sytuacji, w której jest Ukraina i w której jesteśmy także my, to co się nazywa jedność i solidarność, to jest nasz wielki wkład w zakończenie wojny oraz w ten przyszły proces odbudowy Ukrainy. Samorządy potwierdziły swoją aktywność i kompetencje w tej dramatycznej sytuacji i mogą być wykorzystywane w procesach, które będą związane z odbudową i integracją. Jednak w dalszym ciągu potrzebujemy tej współpracy z Ukrainą. Należy podkreślić, że w Ukrainie samorządność dopiero się rodzi, dlatego my ze swoimi doświadczeniami możemy tam trafić i przekazać swoje dobre praktyki.

Z kolei Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy Unii Europejskiej, Reprezentant RP w Komitecie Politycznym i Bezpieczeństwa, Pan Maciej Stadejek powiedział:

W polityce mówimy często o procesach długoterminowych, dlatego już teraz pracujemy nad scenariuszem, kiedy Ukraina wejdzie do Unii Europejskiej. Na poziomie zgodności z zasadami obowiązującymi w Unii, Ukraina zyskuje atuty, które ułatwią jej integrację. Ukraina podpisała porozumienie z Unią i w wielu dziedzinach jest już bardzo zaawansowana w procesie uzyskania członkostwa

W drugim panelu mieliśmy okazję posłuchać głosu przedstawicieli samych euroregionów, którzy podzielili się z nami doświadczeniami płynących z lat współpracy transgranicznej oraz propozycjami na to, jak efektywnie dysponować środkami przeznaczonymi na rozwój obszarów transgranicznych.

Udział w tej dyskusji wzięli między innymi: Krystyna Zamula – przewodnicząca Lwowskiej Rejonowej Administracji Państwowej, Wojciech Żukowski – prezes Zarządu Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze, Burmistrz Tomaszowa Lubelskiego oraz Magdalena Figura-Wrona – prezes Stowarzyszenia Samorządów Euroregionu BUG. Z uczestnikami panelu połączył się za pomocą internetu Dawid Lasek – wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Euroregion Karpacki Polska.

Całe wydarzenie zgromadziło liczną publiczność, na miejscu wraz z prelegentami obecnych było ponad 60 uczestników, natomiast za pomocą łączy internetowych seminarium śledziło ponad 220 gości.