Współpraca regionów przygranicznych w kontekście zmian geopolitycznych
20 listopada z inicjatywy Biura Województwa Podlaskiego w Brukseli odbyło się spotkanie z przedstawicielami Europejskiego Stowarzyszenia Regionów Granicznych (SERG).
Spotkanie poświęcone było dyskusji nt. potencjalnych rozwiązań i oferty SEGR dla województw podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego i lubelskiego w kontekście stanowiska Komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie konieczności wypracowania mechanizmu szczególnego wsparcia na poziomie unijnym dedykowanego czterem regionom Polski Wschodniej: podlaskiemu, lubelskiemu, podkarpackiemu i warmińsko-mazurskiemu, położonych przy wschodniej, zewnętrznej granicy Unii Europejskiej wobec zagrożeń społecznych, gospodarczych i bezpieczeństwa związanych z agresywnym zachowaniem Rosji i Białorusi.
Wśród wyspecjalizowanych instytucji europejskich, których polem zainteresowania jest współpraca regionów przygranicznych, czołowe miejsce zajmuje Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych. Organizacja ta powstała na przełomie łat 1970/1971 z inicjatywy Rady Europy w celu koordynacji działań związanych z kontaktami regionów przygranicznych. Powołanie SEGR było poprzedzone szeregiem spotkań i konsultacji zainteresowanych stron, z tych zaś przełomowe znaczenie miała konferencja pt: Przygraniczne planowanie i współpraca, która odbyła się w 1965 r. w Bazylei. Od momentu powstania Stowarzyszenia Europejskich Regionów granicznych następował stały rozwój tej instytucji i zakresu jej zadań. Początkowo w skład SEGR wchodziły regiony przygraniczne położone wzdłuż Renu. W miarę postępu procesów integracyjnych w prace tej organizacji włączały się od początku lat osiemdziesiątych regiony przygraniczne RFN, państw Beneluksu, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Włoch, Szwajcarii, Austrii, Węgier i byłej Jugosławii Liczbę euroregionów zrzeszonych w AGEG trudno precyzyjnie określić. Do organizacji tej wchodzą głównie euroregiony reprezentujące związki o charakterze międzyregionalnym (np. Alpe-Adria) oraz międzykomunalnym (np. Euregio, Maas-Rhein).
SERG jest organizacją non-profit, której budżet składa się w przeważającej części ze składek członkowskich. Zgodnie ze swoim statutem, SERG działa na rzecz europejskich regionów granicznych i transgranicznych w celu reprezentowania ich interesów wobec krajowych i międzynarodowych parlamentów, organów, władz i instytucji, w celu inicjowania, wspierania i koordynowania ich współpracy w całej Europie oraz wymiany doświadczeń i informacji mającej na celu uzgadnianie i formułowanie wspólnych rozwiązań.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. dyrektorzy Departamentów Polityki Regionalnej i Departamentów Współpracy Międzynarodowej Urzędów Marszałkowskich Polski Wschodniej oraz przedstawiciele Euroregionów.