Warmińsko-Mazurskie

Warmia i Mazury. Zdrowe życie, czysty zysk.

Województwo warmińsko-mazurskie, czwarte co do wielkości województwo w kraju, położone jest w północno-wschodniej części Polski. Graniczy z województwami podlaskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej. Stolicą regionu zamieszkałego przez ponad 1,4 mln osób jest Olsztyn. Innymi dużymi miastami województwa są m.in. Elbląg i Ełk.

Bogactwo form cennych przyrodniczo, wśród których znajdziemy między innymi 8 parków krajobrazowych, liczne rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, Obszary Natura 2000 i kompleksy leśne, tworzą jeden z najpiękniejszych regionów Polski, nazywany także Krainą Tysiąca Jezior. Jest to jednak tylko umowna nazwa, bo tak naprawdę zbiorników wodnych jest znacznie więcej, w tym Śniardwy i Mamry, największe akweny w Polsce, czy Jeziorak, który jest najdłuższym jeziorem w kraju. W 2011 r. mazurskie jeziora znalazły się pośród 14 najpiękniejszych miejsc na świecie w międzynarodowym plebiscycie szwajcarskiej Fundacji New7Wonders na 7 Nowych Cudów Natury.

Wśród oferowanych przez region atrakcji każdy znajdzie coś dla siebie. Doskonale spędzą tu czas zarówno osoby aktywne, jak i poszukujące ciszy i spokoju, rodziny z małymi dziećmi i seniorzy, grupy przyjaciół i miłośnicy samotnych wędrówek. Wybierając się na którąś z imprez kulturalnych, kulinarnych, sportowych czy rekreacyjnych, można zwiedzić ciekawe zabytki, poznać miejsca cenne przyrodniczo, popływać pod żaglami czy kajakiem, pojeździć rowerem. W regionie czekają na nas także miejsca związane z najsłynniejszym astronomem Mikołajem Kopernikiem, którego napisane na Warmii najwybitniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich” zrewolucjonizowało naukę.

Oknem na świat województwa warmińsko-mazurskiego jest otwarty na początku 2016 roku Port Lotniczy Olsztyn-Mazury. Jest to pierwszy port lotniczy w północno-wschodniej części Polski. Dzięki gęstej siatce połączeń zwiększyła się atrakcyjność regionu pod względem inwestycyjnym oraz turystycznym.

Województwo charakteryzujące się nieskazitelnym środowiskiem i poszanowaniem natury, stworzyło idealne warunki dla inwestycji gospodarczych. Rozwój województwa zakłada wykorzystanie tych atutów do rozwoju sektorów gospodarki, powiązanych z naturalnymi zasobami przy jednoczesnym wykorzystaniu innowacyjnych, przyjaznych środowisku naturalnemu rozwiązań. Tutejsi przedsiębiorcy wyspecjalizowali się przede wszystkim
w branżach związanych z gospodarką wodną, przemysłem drzewnym i meblarskim oraz przemysłem spożywczym. I osiągnęli bardzo mocną pozycję, zarówno w skali kraju, jak
i Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że sukcesywnie przybywa firm lokujących swój kapitał w warmińsko-mazurskim. W Olsztynie działa również jeden z największych w tej części Europy zakładów przemysłu oponiarskiego i gumowego – Michelin.

Przedsiębiorcy zainspirowani spektakularnym sukcesem znanych inwestorów coraz chętniej korzystają z bogactwa surowców naturalnych czy kadr. Dba o nie m.in. największa publiczna uczelnia w regionie – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, prężnie rozwijający się ośrodek naukowo-badawczy oraz edukacyjny, łączący potencjał innowacyjny z wieloletnią tradycją kształcenia. Nagrodzony w 2009 roku przez Ministra Rozwoju Regionalnego tytułem Lidera Wdrażania Regionalnych Strategii Innowacji. Z kolei Instytut Rozrodu Zwierząt
i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie odpowiada za prowadzenie interdyscyplinarnych badań wyjaśniających mechanizmy oddziaływania środowiska na jakość życia człowieka i dobrostan zwierząt oraz upowszechnianie uzyskanych wyników.

O rozwój działalności przedsiębiorców, którzy wykorzystują nowoczesne technologie, dbają także trzy technoparki – w Olsztynie, Elblągu oraz Ełku. Skupiają firmy badawcze, stanowiące bazę dla innowacyjnych inicjatyw. Nowoczesne kompleksy zapewniają również przedsiębiorcom możliwość dzierżawy wolnych obszarów i powierzchni biurowych, a także korzystania z infrastruktury oraz profesjonalnych usług doradczych oraz pomocy w pozyskaniu środków finansowych, w tym funduszy unijnych. Początkujący przedsiębiorcy bądź osoby, które myślą o własnym biznesie, mogą realizować swoje plany w Inkubatorach Przedsiębiorczości.

Rozwój gospodarczy niemal całego województwa warmińsko-mazurskiego oraz północnej części terenu województwa mazowieckiego wspiera ponadto Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dwa powiaty województwa warmińsko-mazurskiego obejmuje swoim zasięgiem Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Są to tysiące hektarów profesjonalnie przygotowanych gruntów. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na inwestycję właśnie na jej terenie, może liczyć na bardzo dużą pomoc publiczną.

Województwo warmińsko-mazurskie prowadzi współpracę z:

  • Prowincją Heilongjiang (Chiny),
  • Regionalną Gminą Bornholm (Dania),
  • Departamentem Côtes d’Armor (Francja),
  • Obwodem Kaliningradzkim (Rosja),
  • Województwem Bańsko-Bystrzyckim (Słowacja),
  • Obwodem Rówieńskim (Ukraina),
  • Regionem Umbria oraz Autonomicznym Regionem Vallé d’Aoste (Włochy),
  • Żupanią Splicko-Dalmatyńską (Chorwacja),
  • Krajem Związkowym Saksonia-Anhalt (Niemcy).

Województwo zaangażowane jest w liczne formaty współpracy wielostronnej:

Przydatne linki: