Promocja Polski Wschodniej podczas Dni Otwartych instytucji unijnych w Brukseli

W sobotę 9 maja Bruksela i jej europejska dzielnica w celu uczczenia ogłoszenia deklaracji Schumana zorganizowały Festiwal Europy. W ramach tej imprezy instytucje europejskie otworzyły swoje drzwi i umożliwiły zwiedzanie wszystkim zainteresowanym.

Była do doskonała okazja dla mieszkańców Brukseli oraz turystów do odwiedzenia Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Rady Europejskiej czy Europejskiego Komitetu Regionów.

Od 10 rano do 18 wieczorem na zwiedzających czekało dużo niespodzianek. Oprócz zwiedzania oficjalnych budynków Unii można było uczestniczyć w ciekawych debatach lub oglądać taneczno-muzyczne pokazy sztuki ulicznej. Liczne stoiska informacyjne i promocyjne były do dyspozycji dorosłych i dzieci.

Wśród wystawców, tradycyjnie już, obecne były biura zrzeszone w Domu Polski Wschodniej w Brukseli, które stworzyły wspólne stoisko promocyjne. Odwiedzający Komitet Regionów mieli okazję zapoznać się z ciekawymi miejscami w Polsce Wschodniej oraz otrzymać informację na temat największych atrakcji turystycznych makroregionu. Z dużym zainteresowaniem spotkały się przygotowane specjalnie na tę okazję materiały w języku francuskim na temat podlaskich parków narodowych i krajobrazowych. Dodatkową atrakcją stoiska DPW była także promocja aplikacji na telefony „My Guide” z Warmii i Mazur. „My guide” to źródło wzajemnie uzupełniających się treści o miejscowościach i atrakcjach Warmii i Mazur, wydarzeniach i ciekawostkach związanych z krainą jezior.

Dni Otwarte w Brukseli

Dni Otwarte instytucji unijnych to dobra okazja do dyskusji na temat dotychczasowych osiągnięć Unii i możliwych zmian z korzyścią dla wszystkich. Różne instytucje UE zorganizowały z tej okazji swój własny program. Każdy program przewidywał wiele zabaw i zajęć edukacyjnych dla dorosłych i dzieci, takich jak występy grup muzycznych na żywo, imprezy kulturalne i kwizy.

W Brukseli można było zwiedzić Berlaymont (główna siedziba Komisji Europejskiej) oraz wziąć udział w szeregu debat na temat kryzysu gospodarczego, praw obywateli i przyszłości Europy.  Jedną z nich poprowadziła komisarz Viviane Reding – w ramach serii debat z udziałem obywateli na temat przyszłości Europy.

Otwarty dla zwiedzających był również budynek Rady UE, w którym obradują szefowie państw i rządów podczas szczytów UE, podobnie jak sala posiedzeń Parlamentu Europejskiego, gdzie europosłowie debatują nad bieżącymi tematami.

Można też było odwiedzić inne ważne europejskie fora, na których spotykają się przedstawiciele regionów Europy (Komitet Regionów) lub różnych grup interesu (Komitet Ekonomiczno-Społeczny).