Szymon Hołownia gościem Domu Polski Wschodniej

17 marca 2018 r. w Domu Polski Wschodniej odbyło się spotkanie autorskie z Szymonem Hołownią, dziennikarzem, publicystą, pisarzem, założycielem Fundacji Kasisi i Fundacji Dobra Fabryka.

Spotkanie w dużej mierze poświęcone zostało przejmującym i interesujacym aspektom działalności fundacji Szymona Hołowni – Kasisi, która wspomaga prowadzenie największego w Zambii domu dziecka oraz Dobra Fabryka, która także wspiera biedniejsze regiony Afryki.

Szymon Hołownia do lat prowadzi Fundację Kasisi, która wspiera prowadzony przez polskie misjonarki, siostry Służebniczki Starowiejskie, sierociniec w Kasisi w Zambii, gdzie ma pod opieką ponad 200 dzieci w różnym wieku, często chorych na AIDS, obciążonych innymi schorzeniami, wymagających specjalnego wsparcia w nauce itd. We wrześniu 2014 założył drugą fundację, Dobrą Fabrykę, która w tej chwili finansuje trzy miejsca prowadzone przez polskie Siostry od Aniołów: pierwsze i jedyne hospicjum w Rwandzie, wiejski szpital w Kiwu Północnym w Demokratycznej Republice Konga, oraz działający przy tym szpitalu ośrodek leczenia choroby głodowej. Działalność tych fundacji opiera się na crowdfundingu.

Wiele miejsca poświęcono rozmowom na temat tego jak pomagać by to działało i miało sens oraz ostatniej książce Hołowni „Jak robić dobrze”. W Domu Polski Wschodniej można też było kupić książki Hołowni oraz kalendarze – dochód ze sprzedaży przeznaczony jest dla Fundacji Dobra Fabryka. Hołownia chętnie odpowiadał na pytania i podpisywał egzemplarze swoich książek.