MIKOŁAJ KOPERNIK W BRUKSELI. REWOLUCJE KOPERNIKOWSKIE – WARMIŃSKIE ŻYCIE MIKOŁAJA KOPERNIKA
30 marca w salach recepcyjnych Ambasady RP w Brukseli odbyło się najważniejsze w Brukseli w tym roku wydarzenie poświęcone Mikołajowi Kopernikowi. Mikołaj Kopernik, którego 550 rocznicę urodzin i 480 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku to postać znana na całym świecie, a wydarzeniami w Brukseli przypominamy, że ten wielki astronom większość swojego życia spędził na Warmii.
Wydarzenie otworzył Rafał Siemianowski – Ambasador RP w Królestwie Belgii oraz Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który powiedział – Ten rok jest znakomitą sposobnością do pobudzenia powszechnej świadomości, że związki Kopernika z naszym regionem są tak silne. Przez lata pełnił tu rolę kanonika, urzędnika, lekarza, prawnika czy ekonomisty, ale także i wojskowego. Spoczywający we fromborskiej katedrze Mikołaj Kopernik to prawdziwa marka i dziedzictwo naszej ziemi. Jego dzieło „De revolutionibus”, które wywołało jeden z największych przewrotów naukowych w historii świata, powstawało na podstawie obserwacji warmińskiego nieba, a znajdująca się na olsztyńskim zamku odrestaurowana tablica astronomiczna to światowy unikat dziedzictwa jego pracy.
Mikołajowi Kopernikowi poświęcona została wystawa oraz wykład „Warmińskie życie Mikołaja Kopernika” przygotowane przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Goście mogli też zobaczyć drugie wydanie „De revolutionobus” z 1566 r. Wydarzeniu towarzyszył koncert muzyki renesansowej w wykonaniu polsko-ukraińskiego tria smyczkowego, a atrakcją, która cieszyła się bardzo dużą popularnością było bicie monety okolicznościowej. Goście mogli również skosztować potraw inspirowanych epoką podczas poczęstunku „Warmińska kolacja z Mikołajem Kopernikiem”.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli, w ramach planu działań Domu Polski Wschodniej, we współpracy z Ambasadą RP w Brukseli oraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Gabinetem Marszałka. Udział w nim wzięło ok. 150 osób.