Obchody rocznicy Konstytucji 3 maja w dowództwie NATO
12 maja 2023 r. województwa zrzeszone pod szyldem Domu Polski Wschodniej miały przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu „Polish Constitution Day on SHAPE Family Fest – Dzień Polski w SHAPE”. Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) jest siedzibą Sojuszniczego Dowództwa ds. Operacji, jednego z dwóch dowództw strategicznych NATO. Jest ono zlokalizowane niedaleko walońskiego miasta Mons w odległości 70 km na południe od Brukseli. Jest to najwyższe dowództwo NATO odpowiadające za koordynację wszystkich operacji podejmowanych przez siły Sojuszu zarówno na terytorium traktatowym, jak i poza nim. To miejsce pracy, ale również małe „miasteczko” gdzie żyją z całymi rodzinami wybitni przedstawiciele wojskowości. Dzień Polski był znakomitą okazją, żeby opowiedzieć o naszym regionie przed tak licznym i zróżnicowanym pod względem narodowym audytorium.
Wśród gości obecni byli polscy oficerowie służący w strukturach NATO i UE, narodowi przedstawiciele wojskowi pozostałych krajów członkowskich Sojuszu oraz państw partnerskich akredytowanych przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie. Nie zabrakło przedstawiciel belgijskiej Polonii oraz polskich regionów, które przygotowały bogatą ofertę promocyjną.
Oficjalną część Polskiego Dnia w NATO SHAPE rozpoczęło przemówienie Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowego przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych NATO w Europie generała brygady pilota Sławomira Mąkosy. W trakcie uroczystości odbywającej się w Alliance Auditorium wręczono odznaczenia wojskowe oraz nagrody zwycięzcom drugiej edycji biegu POL SOF RUN, który odbył się tego samego dnia przed południem. Zebrani wysłuchali wspaniałego koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który przybliżył publiczności polskie pieśni patriotyczne i wojskowe ale także oczarował selekcją najpiękniejszych światowych szlagierów.
Województwa, w ramach obchodów Dnia Polskiego w SHAPE, postawiły na promocję głównych atrakcji turystycznych regionu, które przed zbliżający się okresem wakacyjnym cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Ponadto zaproszeni goście mieli okazję skosztować prawdziwych podlaskich sękaczy jak i degustować miody pitne Augustowskiej Miodosytni oraz piwa Browaru Waszczukowe, laureatów prestiżowej nagrody Podlaska Marka Roku. Ponadto w ramach loterii przeprowadzonej wśród uczestników wydarzenia można było wygrać krawaty, poszetki i chusty zaprojektowane przez Elwirę Horosz pochodzącą ze stolicy Województwa Podlaskiego.
W ogromnym namiocie pięknie przystrojonym polskimi barwami zorganizowana została scena, której główną gwiazdą była pochodząca z Województwa Podlaskiego kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka – Karolina Cicha. Artystka rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie wraz z DJem Sw@da w swym występie scenicznym operując językiem natury i mową wielokulturowego Podlasia, językiem emocji, tradycji i współczesnym żargonem samplowanych dźwięków ukazali metafizykę podlaskiej lokalności pełnej niesamowitych zderzeń i kontrastów. Podlascy muzycy wykonali między innymi skomponowany na potrzeby promocji idei powstającego w regionie Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie utwór „Xylopolis”.