Przekazanie koordynacji w Domu Polski Wschodniej
29 listopada 2023 r. w Domu Polski Wschodniej w Brukseli odbyło się przyjęcie świąteczne, w którym uczestniczyli m.in. Ambasador RP w Królestwie Belgii, Marszałowie województw, posłowie do Parlamentu Europejskiego, członkowie Europejskiego Komitetu Regionów, urzędnicy instytucji unijnych i przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz Polonia.
Celem spotkania było przekazanie koordynacji w Domu Polski Wschodniej przez województwo podlaskie – województwu świętokrzyskiemu. Przez cały rok Województwo Podlaskie koordynowało działania podejmowane przez pięć regionów Polski Wschodniej: Podkarpackie, Lubelskie, Podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-Mazurskie w ramach działalności Domu Polski Wschodniej w Brukseli.
Była to już trzecia podlaska „prezydencja” w historii Domu Polski Wschodniej, który już przez blisko 15 lat, koordynuje relacje pięciu województw z Unią Europejską dając większe szanse i możliwości działania na rzecz polskich regionów.
– Cieszymy się z tego faktu i jesteśmy dumni z naszych dotychczasowych dokonań i licznych przedsięwzięć, które udało się wspólnie zrealizować przez ostatnie 15 lat, właśnie przy pomocy naszego przedstawicielstwa – powiedziała Grażyna Sobecka, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. – W tym roku nasze przewodnictwo w Domu Polski Wschodniej upłynęło w atmosferze wytężonej pracy, analizie naszej dotychczasowej działalności i obecności w stolicy Unii Europejskiej, której efektem było przeprowadzenie badania opinii publicznej na temat rozpoznawalności marki „Polska Wschodnia” i przygotowanie Rekomendacji Działań Strategicznych Domu Polski Wschodniej w Brukseli na lata 2024 – 2028 – kontynuowała.
Dokument determinujący przyszłe działania Domu Polski Wschodniej, który został przygotowany przez ekspertów z Województwa Podlaskiego spotkał się z dużym zainteresowaniem Marszałków Polski Wschodniej, i co najważniejsze w dniu dzisiejszym uzyskał ich akceptację, co oznacza, że wspólne przedstawicielstwo województw będzie w stanie realizować swoje cele w oparciu o spójną i długofalową wizję, która powinna przełożyć się na zwiększenie efektywności oraz zwiększenie rozpoznawalności regionu Polski Wschodniej w Europie.
W roku bieżącym w Brukseli podjęto też pierwsze działania związane z jednym z flagowych projektów Województwa Podlaskiego, którym jest utworzenie Centrum Sztuki i Nauki o Drewnie Xylopolis. W październiku obyła się konferencja naukowa z udziałem przedstawicieli świata nauki, przedsiębiorców oraz urzędników unijnych skupionych wokół idei przemysłu, gospodarki i medycyny opartych na zasobach naturalnych.
Dom Polski Wschodniej w swojej działalności nie mógł pominąć wydarzeń rocznicowych związanych z 550 rocznicą urodzin i 480 rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, który większość swojego życia spędził na Warmii oraz obchodom 200-lecia budowy Kanału Augustowskiego, na które złożyła się seria spotkań i wystaw pokazywanych zarówno w Parlamencie Europejskim jak i przestrzeni publicznej miasta Bruksela.
Prowadzono też działania o charakterze promocyjnym. Jednymi z takich był Dzień Polski w SHAPE – Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie, gdzie promowano województwa. Innym przykładem bardzo udanego wydarzenia był udział w „Dniu Polskim” w Brukseli, który z roku na rok jest coraz większym, ambitniejszym i przyciągającym co raz większą publiczność. Oczywiście odbyła się też siódma edycji biegu Polish Run, którego celem jest nie tylko promocja regionów Polski Wschodniej za granicą, ale też propagowanie zdrowego stylu życia i aktywizacja ludzi kochających sport.
Dom Polski Wschodniej realizując misję związaną z działalnością merytoryczną i informacyjną organizował spotkania eksperckie, które poświęcone były m.in. sytuacji regionów przygranicznych w kontekście zmian geopolitycznych. Spotkanie było odzewem na przyjęte we wrześniu stanowisko Komisji ds. Polski Wschodniej Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie konieczności wypracowania mechanizmu szczególnego wsparcia na poziomie unijnym dedykowanego czterem regionom Polski Wschodniej położonych przy wschodniej, zewnętrznej granicy Unii Europejskiej wobec zagrożeń społecznych, gospodarczych i bezpieczeństwa związanych z agresywnym zachowaniem Rosji i Białorusi.
***
Dom Polski Wschodniej powstał w grudniu 2009 r. Jest wspólnym przedstawicielstwem w Unii Europejskiej pięciu województw: podkarpackiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Jego pracownicy zajmują się współpracą z instytucjami unijnymi, z europosłami, a także organizacją konferencji, seminariów i promocją Polski Wschodniej. Ułatwiają również polskim przedsiębiorcom i rolnikom udział w targach turystycznych, przemysłowych czy spożywczych w zachodnich państwach Unii. Dzięki wspólnemu przedstawicielstwu oraz osiągnięciu efektu synergii regiony mogą lepiej wykorzystywać szanse rozwojowe, a co za tym idzie wspólny potencjał województw Polski Wschodniej. Koordynatorami działalności DPW są rotacyjnie marszałkowie poszczególnych województw.
Zdjecie: Anna Magda, Biuro Prasowe UMWP