Rok Mikołaja Kopernika w Brukseli

Rok Mikołaja Kopernika w Brukseli

Podsumowanie kampanii promocyjnej organizowanej i współorganizowanej przez Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli

 

30 marca w salach recepcyjnych Ambasady RP w Brukseli odbyło się najważniejsze w Brukseli w tym roku wydarzenie poświęcone Mikołajowi Kopernikowi: „Warmińskie życie Mikołaja Kopernika”. Mikołaj Kopernik, którego 550 rocznicę urodzin i 480 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku to postać znana na całym świecie, a wydarzeniami w Brukseli przypominamy, że ten wielki astronom większość swojego życia spędził na Warmii.

Wydarzenie otworzył Rafał Siemianowski – Ambasador RP w Królestwie Belgii oraz Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który powiedział – „Ten rok jest znakomitą sposobnością do pobudzenia powszechnej świadomości, że związki Kopernika z naszym regionem są tak silne. Przez lata pełnił tu rolę kanonika, urzędnika, lekarza, prawnika czy ekonomisty, ale także i wojskowego. Spoczywający we fromborskiej katedrze Mikołaj Kopernik to prawdziwa marka i dziedzictwo naszej ziemi. Jego dzieło „De revolutionibus”, które wywołało jeden z największych przewrotów naukowych w historii świata, powstawało na podstawie obserwacji warmińskiego nieba, a znajdująca się na olsztyńskim zamku odrestaurowana tablica astronomiczna to światowy unikat dziedzictwa jego pracy.”

Mikołajowi Kopernikowi poświęcona została wystawa oraz wykład Warmińskie życie Mikołaja Kopernika” przygotowane przez Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Goście mogli też zobaczyć drugie wydanie „De revolutionibus” z 1566 r. Wydarzeniu towarzyszył koncert muzyki renesansowej w wykonaniu polsko-ukraińskiego tria smyczkowego. Atrakcją, która cieszyła się bardzo dużą popularnością było bicie monety okolicznościowej, a goście mogli skosztować potraw inspirowanych epoką podczas poczęstunku „Warmińska kolacja z Mikołajem Kopernikiem”.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli, w ramach planu działań Domu Polski Wschodniej, we współpracy z Ambasadą RP w Brukseli oraz Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku i Gabinetem Marszałka. Udział w nim wzięło ok. 150 osób.

W dniach 22-27 kwietnia miała miejsce zorganizowana z inicjatywy Biura Regionalnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli wizyta dziennikarzy/blogerów belgijskich i holenderskich pt. Śladami Mikołaja Kopernika. Współorganizatorami byli: Zagraniczny Ośrodek Polskiej Organizacji Turystycznej oraz regionalne organizacje turystyczne i departamenty turystyki z Urzędów Marszałkowskich województw przez, które przechodzi Szlak Mikołaja Kopernika: Warmińsko-Mazurskiego, Kujawsko-Pomorskiego i Pomorskiego. Uczestnikami byli dziennikarze/blogerzy z Grande.be i Vacancesweb.be; Deuzio – dodatek do dziennikόw Vers l’Avenir, Reiskrant – jeden z najstarszych magazyόw podrόżniczych w Belgii, Reireporter – portal podrόżniczy, Seniorennet, portal skierowany do seniorόw, oraz Ellegance – najstarszy magazyn lifestylowy w Holandii. Na terenie naszego województwa goście odwiedzili dom jednego z przyjaciół astronoma – biskupa chełmińskiego Tiedemanna Giesego w Lubawie, Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Lidzbark Warmiński oraz Frombork.

7 maja podczas Dnia Polskiego oraz Święta Alei Tervueren, które odbyło się w jednym z największych i najczęściej uczęszczanych parków w Brukseli – parku 50lecia, Biuro Regionalne w Brukseli wspólnie z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym przygotowało pokazy i animacje dla dzieci dotyczące kosmosu oraz życia i dokonań Mikołaja Kopernika na Warmii. Na naszym stoisku goście mogli wykonać własnoręcznie planety, przypinki, nauczyć się rozpoznawać meteoryty czy też zrobić zdjęcie z Mikołajem Kopernikiem. Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem pośród międzynarodowej publiczności.

Kolejne wydarzenie w ramach obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Brukseli, współorganizowane przez Biuro w Brukseli odbyło się 24 maja. W siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w Brukseli odbyła się konferencja i wydarzenie networkingowe współorganizowane przez Biuro NCBR w Brukseli – Business & Science Poland, Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE oraz Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli. Odbiorcami byli europejskie MŚP, branżowi pracownicy Instytucji UE oraz naukowcy zainteresowani rozwojem technologicznym. Temat spotkania to: „Historie sukcesu Programu Kosmicznego UE. Spotkanie networkingowe w Roku Mikołaja Kopernika”.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Warmińskie życie Mikołaja Kopernika”, a krótki wykład o jego życiu i pracy w naszym regionie wygłosił Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Podczas części merytorycznej goście usłyszeli informacje na temat następujących programów kosmicznych: COPERNICUS, Galileo/EGNOS, systemy bezpiecznej łączności IRIS2EU GOVSATCOM i SSA. Kolejny panel poświęcony był strategii kosmicznej na rzecz bezpieczeństwa i obrony. Natomiast w ostatnim panelu prelegenci opowiedzieli o swoich doświadczeniach i sukcesach w ramach projektów kosmicznych. Prof. Andrzej Krankowski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który opowiedział o europejskim interferometrze LOFAR na przykładzie współpracy krajów Morza Bałtyckiego i Północnego.

Udział w wydarzeniu wzięło ok. 60 osób.

Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli, wspólnie z Biurami Województw Pomorskiego i Kujawsko-Pomorskiego, a przede wszystkim z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej, przygotowało również wystawę „Śladami Mikołaja Kopernika”, która na przełomie czerwca i lipca była prezentowana na ogrodzeniu Ambasady RP w Brukseli – budynku położonym w samym centrum prestiżowej części dzielnicy Etterbeek, nieopodal tzw. dzielnicy europejskiej. Postery przedstawiały miejsca położone na Szlaku Kopernikowskim, który jest drogowym szlakiem turystycznym upamiętniającym postać Mikołaja Kopernika i jego związki z regionami, w których został wytyczony. Trasa szlaku o łącznej długości niemal 590 kilometrów prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego uczonego, położone w Województwach Marmińsko-Mazurskim, Pomorskim i Kujawsko-Pomorskim. Województwo Warmińsko-Mazurskie reprezentowane było przez Lidzbark Warmiński, Frombork i Olsztyn.

Ta sama wystawa została również zaprezentowana na ogrodzeniu Ambasady RP w Hadze.

Na początku lipca podczas sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów, Biuro Regionalne Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli zaprezentowało również w budynku Europejskiego Komitetu Regionów wystawę „Warmińskie życie Mikołaja Kopernika”. Z postacią tego słynnego Warmiaka mieli okazję zapoznać się przedstawiciele korporacji samorządowych ze wszystkich regionów Unii Europejskiej.

Ponadto wspólnie z Zagranicznym Ośrodkiem Polskiej Organizacji Turystycznej w Brukseli ukazała się seria 6 artykułów sponsorowanych oraz 2. wywiadów w turystycznej prasie belgijskiej (francusko- i niderlandzkojęzycznej).

14 września, dzięki m.in. doskonałej współpracy Biura w Brukseli z placówkami dyplomatycznymi Polski, w Ambasadzie RP w Paryżu odbyło się wydarzenie „Śladami Mikołaja Kopernika – Polska, niebo i księżyc”. Ponad 100 zebranych gości w reprezentacyjnych salach naszej Ambasady powitał Ambasador Jan Emeryk Rościszewski. Sylwia Jaskulska – Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego wygłosiła słowo wstępu podkreślając bogactwo kulturowe oraz piękno naszego regionu. Województwo Warmińsko-Mazurskie pokazało wystawę „Warmińskie życie Mikołaja Kopernika” a Mirosław Jonakowski dyrektor Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku wygłosił krótkie wystąpienie nt. życia wielkiego astronoma na naszych ziemiach. Po części oficjalnej pytaniom do przedstawicieli naszego województwa zarówno o postać Kopernika jak i sam region nie było końca.

25 września wydarzenie „Warmińskie życie Mikołaja Kopernika” odbyło się również w Parlamencie Europejskim w Brukseli i zostało współorganizowane z Posłem Tomaszem Frankowskim oraz Muzeum MK we Fromborku. Udział w wydarzeniu wzięło ok. 60 osób.

17 listopada w DPW i 18 listopada w Antwerpii odbyły się kolejne wydarzenia poświęcone słynnemu astronomowi. Były to: Rozmowy o Koperniku 550 lat później. Spotkania odbyły się z Wojciechem Orlińskim autorem biografii polskiego astronoma pt. „Kopernik. Rewolucje”. Wydarzenia te współorganizowane zostały z Konsulatem RP w Brukseli oraz organizacją pozarządową BeKaP – Brukselski Klub Polek. Spotkaniom towarzyszyła wystawa „Warmińskie życie Mikołaja Kopernika”.

15 grudnia z udziałem Warmii i Mazur odbędzie się Wigilia Polonijna organizowana przez Ambasadę RP, Konsulat RP we współpracy z Biurem Regionalnym Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Brukseli oraz PAIH Amsterdam. Wydarzenie będzie jednocześnie zamknięciem niezwykle bogatych obchodów Roku Mikołaja Kopernika w Brukseli (wystawa MMK z Fromborka „Warmińskie życie Mikołaja Kopernika”, a także gry i zabawy dla dzieci w osobnym pomieszczeniu w budynku Ambasady, które poświęcone będę Kopernikowi i astronomii) oraz zaakcentowane zostanie 20-lecie Biura Regionalnego w Brukseli, którego rocznica przypada właśnie na rok 2023.