Lubelskie jest najdalej wysuniętym na wschód województwem w Polsce.
Województwo lubelskie jest regionem położonym między rzekami Wisłą a Bugiem. Lublin to stolica województwa lubelskiego i zarazem jedno z najstarszych miast w Polsce- Jednym z symboli miasta jest Zamek Lubelski. Lublin to także największy ośrodek akademicki we Wschodniej Polsce. Działa tu 9 uczelni, w tym 5 publicznych i 4 niepubliczne:
- Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej,
- Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II,
- Politechnika Lubelska,
- Uniwersytet Przyrodniczy,
- Uniwersytet Medyczny,
- Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji,
- Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza,
- Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji,
- Wyższa Szkoła Nauk Społecznych.
Lublin to miasto inspiracji. Odbywają się tu renomowane międzynarodowe wydarzenia artystyczne, festiwale teatralne, muzyczne. Spośród wielu innych interesujących miast regionu na uwagę turystów zasługują m.in.: Chełm (miasto Lubelszczyzny, którego początki sięgają czasów wczesnego średniowiecza), Zamość (arcydzieło renesansu, znajdujące się na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO), Biała Podlaska, Kazimierz Dolny (położony nad Wisłą, to jedno z najstarszych miast regionu lubelskiego, ulubione miejsce plenerów artystów malarzy).
Lubelskie to region bogatej historii, krzyżowały się tu wpływy różnych kultur, ich ślady obecne są w świetnie zachowanej architekturze. świątynie katolickie, prawosławne
i neounickie, tatarskie cmentarze i żydowskie kirkuty.
Województwo lubelskie ma do zaoferowania wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, które warto poznać i zaplanować dłuższy pobyt w naszym regionie, nie sposób wymienić wszystkie, ale niewątpliwie do interesujących propozycji należą:
- spływ kajakowy po Bugu, jednej z nielicznych jeszcze nieuregulowanych rzek w Europie
- w lubelskim znajdują się dwie trasy podziemne. W Lublinie funkcjonuje około. 300-metrowa Lubelska Trasa Podziemna, wiodąca przez piwnice kamienic Starego Miasta. Druga trasa to unikatowe Podziemia Kredowe w Chełmie.
- Roztoczański Park Narodowy, który swoim terenem obejmuje najcenniejsze tereny Roztocza. Jest to najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce – lasy pokrywają ponad 95 proc. jego powierzchni. Warto odwiedzić także Poleski Park Narodowy oraz Rezerwat Przyrody „Nad Tanwią”.
Lubelskie stanowi jeden z największych i najważniejszych regionów rolniczych Polski, bogate zaplecze czystej ekologicznie żywności. To także znane zagłębie zielarskie i pszczelarskie. Na Lubelszczyźnie działa wiele organizacji otoczenia biznesu. Wśród nich można wymienić np. klastry, izby, agencje rozwoju lokalnego, lokalne grupy działania, cech. Ważną częścią otoczenia biznesu są parki przemysłowe i naukowo-technologiczne, powstałe w celu wspierania innowacji w gospodarce i transferu technologii.
Znane Lubelskie marki:
- Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie – wiodący producent miodów pitnych i pszczelich,
- Perła – Browary Lubelskie S.A.,
- Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. jeden z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce,
- „Herbapol-Lublin”.
Przydatne linki:
- Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
- Lubelskie Centrum Konferencyjne w Lublinie
- Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna
- Portal Gospodarczy Województwa Lubelskiego
- Lubelski Park Naukowo Technologiczny
- Centrum Spotkania Kultur
- Invest in Lublin
- https://student.lublin.eu/
- https://gospodarczy.lublin.eu/
- https://lubelskierowerem.pl/