English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Województwo podkarpackie

 

Województwo Podkarpackie

Powierzchnia: 17 854 km kw.
Liczba ludności: 2 mln 101 tysięcy
Stolica regionu: Rzeszów (178 tyś. mieszkańców)
Województwo podkarpackie podzielone jest na 160 gmin, 21 powiatów ziemskich i 4 grodzkie.

 

Podkarpackie to kraina niezwykłej urody, zróżnicowanych krajobrazów, wielokulturowych tradycji, chronionej przyrody i cennych pomników historii. To jednocześnie region o bogatych tradycjach przemysłowych, stawiający na nowoczesność i innowacyjność. Tu kwitła techniczna myśl Jana Szczepanika i Ignacego Łukasiewicza, tu tworzyli Aleksander Fredro, Julian Przyboś, Tadeusz Kantor, Józef Szajna i Maria Konopnicka. To właśnie ta ziemia wydała wielkich świętych Kościoła Katolickiego – św. Jana z Dukli, św. Andrzeja Bobolę, św. Bpa Józefa Pelczara. Podkarpackie to ziemia wielkich twórców, wielkich umysłów i patriotów – Władysława Sikorskiego, Leopolda Lisa – Kuli czy Łukasza Cieplińskiego.

Wyjątkowe położenie geopolityczne województwa czyni z niego pomost między dobrze rozwiniętą Europą Zachodnią i dynamicznie rozwijającą się Europą Wschodnią. Szczególne miejsce w gospodarce województwa zajmuje przemysł lotniczy. Aż 80% liczby przedsiębiorstw tego sektora w skali krajowej skoncentrowanych jest właśnie w Województwie Podkarpackim. Od 2003 roku działa tutaj Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. W regionie rozwija się także branża informatyczna. Tutaj swoją siedzibę ma jedna z największych w Europie firm informatycznych Asseco Poland. W województwie podkarpackim prosperują takie przedsiębiorstwa jak WSK PZL Rzeszów – reprezentujący branżę lotniczą, produkujący sprzęt AGD – Zelmer S.A., oraz firma oponiarska Dębica S.A. Nie można też zapomnieć o Krośnieńskich Hutach Szkła „KROSNO” S.A., wyroby których znane są na całym świecie.

Podkarpackie jest miejscem przyjaznym inwestorom oraz przedsiębiorcom. Z myślą o nich utworzono obszary aktywności gospodarczej. W województwie działają specjalne strefy ekonomiczne: Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro – Park Mielec” oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Euro – Park Wisłosan”, a także Podkarpacki Park Naukowo – Technologiczny „AEROPOLIS”.

Za perłę podkarpackiej turystyki mogą bez wątpienia uchodzić Bieszczady, będące europejską oazą wtórnie zdziczałej przyrody, kryjące materialne pozostałości niemal pół tysiąca lat bytności Bojków, Polaków i Żydów. Duże walory krajobrazowe przypisuje się Beskidowi Niskiemu, a także pogórzom: strzyżowsko – dynowskiemu i przemyskiemu. Na terenie województwa podkarpackiego znajdują się takie perły architektury, jak pochodzący z okresu renesansu Zespół Parkowo – Zamkowy w Krasiczynie, wzniesiony w XVII wieku Zamek w Łańcucie, renesansowy Zespół Parkowo – Zamkowy w Baranowie Sandomierskim, czy też dziewiętnastowieczne Forty Twierdzy Przemyśl.

Dopełnieniem bogatych śladów przeszłości są muzea, w których nie brakuje oryginalnych i wyjątkowych eksponatów: „Muzeum Dzwonów i Fajek” w Przemyślu, „Muzeum Lalek” w Pilźnie oraz „Muzeum Historyczne” w Sanoku, z najbogatszą w Polsce kolekcją ikon i największym zbiorem dzieł Zdzisława Beksińskiego. W Krośnie, w „Muzeum Podkarpackim” znajduje się najliczniejsza i najefektowniejsza kolekcja lamp naftowych w Europie. Takich ciekawostek region oferuje więcej, m.in. monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne, znajdujące się w Trzcinicy, należące do najważniejszych i najlepiej do dziś zachowanych zabytków archeologicznych w Polsce.

 

Polecane linki:

www.podkarpackie.pl - Samorząd Województwa Podkarpackiego
www.rpo.podkarpackie.pl - Regionalny Program Operacyjny
www.podkarpackie.pl/wakacje - Podkarpackie na weekend i wakacje
www.dolinalotnicza.pl - Stowarzyszenie Dolina Lotnicza


data dodania: 2010-12-09 11:59:43 | data modyfikacji: 2011-09-26 14:13:14 | ilość wyświetleń: 10189

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo