Historia Polski Wschodniej na festiwalu w Brukseli

W piątek, 8 czerwca rozpoczął się w Centrum Flagey w Brukseli X Festiwal Filmowy. W niedzielę miał miejsce polski dzień filmowy, na który przybyły tłumy widzów. Honorowymi gośćmi festiwalu byli aktorzy Agata Kulesza i Marcin Dorociński, odtwórcy głównych ról w filmie „Róża” oraz jego reżyser Wojciech Smarzowski. Drugim pokazanym filmem był „Wymyk” Grega Zglińskiego z Robertem Więckiewiczem w roli głównej.

– Ze względu na tematykę filmu „Róża” zostaliśmy zaproszeni do współorganizacji dnia polskiego podczas festiwalu – mówi Anna Wasilewska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, która była gościem w Brukseli. – „Róża” zrobiła na widzach olbrzymie wrażenie, tak samo zresztą jak „Wymyk”. Te emocje towarzyszyły też aktorom, o czym opowiadali podczas spotkania po projekcji filmu. To osobiste zaangażowanie podkreślała szczególnie Agata Kulesza, która ma rodzinę w Olsztynie i często bywa w Polsce Wschodniej.

Dzień polski podczas Festiwalu Filmowego w Brukseli odbywa się od dwóch lat z inicjatywy Danuty Huebner, posłanki do Parlamentu Europejskiego i przewodniczącej Komisji Rozwoju Regionalnego, oraz Piotra Borysa, posła do Parlamentu Europejskiego, którzy także byli obecni na festiwalu. 

Festiwal potrwa do 16 czerwca. 

Więcej: www.brff.be