Off-fashion – Polska Wschodnia na wybiegu

Dnia 20 czerwca 2013 r. w Brukseli, dzięki współpracy Domu Polski Wschodniej z Kieleckim Centrum Kultury i Polską Organizacją Turystyczną odbył się pokonkursowy pokaz mody laureatów tegorocznej edycji Off Fashion, pod nazwą „Off Fashion – Polska Wschodnia na wybiegu”. Patronat nad wydarzeniem objął Pan Artur Harazim, Ambasador RP w Królestwie Belgii. Pokaz został zorganizowany w prestiżowej sali Muzeum Motoryzacji – Autoworld, doskonale znanej wszystkich brukselczykom.

Goścmi honorowymi pokazu Off-Fashion była Jej Królewska Wysokość Księżna Aleksandre de Belgique. Wśród 400 gości znaleźli się Ambasadorowie z Węgier, Słowacji i Bułgarii, posłowie do Parlamentu Europejskiego, władze regionalne i miejskie, pracownicy instytucji europejskich jak również projektanci, designerzy i inwestorzy mody z zachodniej Europy.

Celem pokazu była prezentacja zwycięskich kolekcji laureatów XIII edycji konkursu Off Fashion, którzy podjęli się roli Ambasadorów pięciu województw Polski Wschodniej i przełożyli na język mody swą fascynację tym makroregionem, przyczyniając się do jego popularyzacji w krajach Beneluxu. Projektanci przygotowali na okazję wydarzenia w Brukseli specjalne kolekcje inspirowane kulturą, historią, unikalnymi cechami każdego z pięciu regionów Polski wschodniej. Na wybiegu modele i modelki prezentowały stroje stworzone przez: duet IMA MAD, duet Siblings, Joannę Pieczyńską, Rafała Zielińskiego i Sarę Szczygielską.

Pokaz otwarty został przez Magdalenę Łyżnicką-Sanczenko, Dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, która w imieniu Koordynatora Domu Polski Wschodniej Marszałka Jarosława Dworzańskiego powitała wszystkich przybyłych gości słowami: „Polska Wschodnia to nasz dom. Miejsce w którym odpoczywamy, przyjmujemy gości, pracujemy, ale przede wszystkim miejsce, do którego lubimy powracać. Polska Wschodnia to miejsce, gdzie na każdym kroku daje się odczuć atmosferę życzliwości i jestem przekonana, że poczujecie państwo tę atmosferę dzisiejszego wieczoru.

Jedną z głównych atrakcji polskiego wieczoru w Brukseli był pokaz „Lalki na wybiegu”. Trzydzieści lalek z najbardziej znanych i lubianych przedstawień teatru „Kubuś” z Kielc, zaprojektowanych przez wybitnych scenografów, wystąpiło w strojach z różnych epok, przybliżając widzom w spektakularnych sekwencjach treść jednych z najwspanialszych baśni w historii.

Pokaz pokonkursowy młodych, kreatywnych projektantów stanowiący główny punkt wieczoru wzbogacony był także o wydarzenia towarzyszące wzmacniające efekt promocyjny poszczególnych województw Polski Wschodniej.

Województwo Podlaskie reprezentowane było prze panią Elwirę Horosz, kojarzy się z elegancją, jakością, szykiem i finezją. Jej projekty podkreślają wszelkie atuty kobiecości jednocześnie nie tracą na wygodzie i funkcjonalności. Nietuzinkowe stroje dopełnia ręcznie wykonana biżuteria i niepowtarzalne akcesoria modowe. Wielokrotnie nagradzana projektantka zaprosiła widzów pokazu do bogatego świata różnorodności tak ściśle związanego z Województwem Podlaskim.

Województwo Podkarpackie, które jest europejskim zagłębiem wikliniarstwa pokazało kolekcję strojów z wikliny. Wiklinę, która w dużych ilościach porastała brzegi największej rzeki regionu od końca XIX wieku zaczęto wykorzystywać na skale przemysłową. Wikliniarstwo na Podkarpaciu to nie tylko wyplatania koszyków, ale także sposób na łączenie tego co tradycyjne z nowoczesnością poprzez modę. Stroje, które zostały zaprezentowane nie tylko doskonale wpisały się w tematykę pokazu, ale przede wszystkim dzięki swoim barwom, naturalnym materiałom i misterności wykonania oddały magię i piękno Województwa Podkarpackiego. Pomysłodawcą oraz opiekunem tego projektu jest Pani Krystyna Wójcik, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Rudniku nad Sanem.

Województwo Warmińsko-Mazurskie zaprezentowało kolekcję inspirowaną przyrodą tego regionu. W kreacjach zaprojektowanych przez panią Barbary Cały ukazane zostały woda, las, a także oddany został charakter mieszkańców Warmii i Mazur. Białe suknie pokazane na wybiegu, do których wyrobu wykorzystano korę, muszle, łupiny odzwierciedlały lustra mazurskich jezior.

Województwo Świętokrzyskie i Kieleckie Centrum Kultury, które było odpowiedzialne za merytoryczne i techniczne przygotowanie wydarzenia, wzbogaciło również pokaz o występ kwartetu smyczkowego z Filharmonii Świętokrzyskiej im. O. Kolberga w Kielcach.

Dodatkowo zaproponowano młodym entuzjastom mody nową kategorię konkursową – konkurs na gadżety lub dodatki modowe promujące Dom Polski Wschodniej w Brukseli. Konkurs wygrał projekt autorstwa Katarzyny Łęckiej – projektantki, która pokazywała już swoje kolekcje na London Fashion Week oraz New York Fashion Week. Są to: jedwabna apaszka oraz popularne ostatnio ozdobne chusteczki umieszczane w górnej kieszonce marynarki tzw. poszetki.

Ponadto zaproszeni goście, tuż przed sezonem urlopowym, mieli doskonałą okazję do zapoznania się z wystawą przedstawioną przez Polską Organizację turystyczną, która prezentowała uzdrowiska z Polski Wschodniej.

Pokaz Off-fashion zebrał bardzo dobre opinie. Uczestnicy pokazu wśród, których było wiele osób związanych na co dzień z modą podkreślało, że Dom Polski Wschodniej wykazał się wielką odwagą prezentując kolekcje w kraju, z którego wywodzi się wielu znanych na całym świecie projektantów. Podczas rozmów po pokazie zwracano uwagę, że inicjatywa, której realizacja stała na bardzo wysokim poziomie ma wielkie szanse na odniesienie sukcesu w zachodniej Europie, a także poza nią.

Zdjęcia: Łukasz Kobus/KobusArt

Galeria zdjęć dostępna jest tutaj.