Prapremiera filmu z cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” w Parlamencie Europejskim

W dniu 19.03.2019 r. z inicjatywy Eurodeputowanego Tomasza Poręby odbyła się w Parlamencie Europejskim w Brukseli prapremierowa projekcja kolejnego filmu z cyklu „Historyczny Pejzaż Podkarpacia” pt. „Łukasiewicz – nafciarz romantyk”. Producentem dokumentu jest Bogdan Miszczak, scenariusz stworzył Łukasz Walczak, zaś wyreżyserował go Maciej Wójcik.

Film jest fabularyzowanym dokumentem o życiu i działalności wynalazczej, przemysłowej oraz społecznej Ignacego Łukasiewicza. Łukasiewicz to bohater ponadczasowy, powstaniec, ale przede wszystkim twórca przemysłu naftowego na terenach ubogiej Galicji.

Geniusz Ignacego Łukasiewicza wprowadził świat na nowe cywilizacyjne tory dzięki wynalezieniu procesu rafinacji ropy naftowej. Film potwierdza poddawane czasami w wątpliwość miejsce narodzenia się światowego przemysłu naftowego. Jest nim Bóbrka na Podkarpaciu. Jako dowód mogą służyć zachowane tam do dzisiaj urządzenia i kopanki.

„Historyczny Pejzaż Podkarpacia” to cykl pięciu filmów opowiadających o ludziach i wydarzeniach Regionu Podkarpackiego. Podobne jak poprzednie, „Łukasiewicz – nafciarz romantyk” będzie promowany nie tylko w regionie, ale również na pokazach specjalnych podczas festiwali w Polsce i za granicą.