Trzecia edycja biegu „Polish Run” w Brukseli

Wielkim sukcesem zakończyła się trzecia edycja biegu na 10 km – „Polish Run” organizowanego w Brukseli przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli i Ambasadę RP w Królestwie Belgii we współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Business & Science Poland.

21 września 2019 r. 780 zawodników z wielu krajów stawiło się na linii startu by wspólnie pokonać dystanse 4×100 m, 400 m i 10 kilometrów malowniczo wytyczonej trasy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że blisko połowę uczestników stanowiły kobiety, co nie potwierdza wyników badań Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu wskazujących, że proporcje kobiet i mężczyzn startujących w zawodach wynoszą 25% do 75%. Poza biegiem na 10 km, odbyły się również wyścigi dziecięce na 400m oraz bieg sztafet szkół polonijnych.

 

Celem wydarzenia była promocja Polski, a w szczególności Regionów Polski Wschodniej, aktywizacja ludzi kochających sport amatorsko i zawodowo, propagowanie zdrowego i sportowego trybu życia. Do udziału w biegu zaproszona została nie tylko Polonia, ale wszyscy biegacze z Belgii reprezentujący różne narodowości. Poza licznym udziałem Polaków, w biegu uczestniczyli Belgowie oraz pracownicy instytucji europejskich, których liczne grono stawiło się na starcie.

Ze względu na to, że zawody odbywały się w Belgii przy okazji uczczono przypadające w roku bieżącym następujące rocznice:

  • 100 rocznica nawiązania polsko-belgijskich stosunków dyplomatycznych,
  • 75 rocznica wyzwolenia Flandrii przez Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka
  • 15 rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Sportu, który jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma w tym czasie zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia przez cały rok.

Oprócz głównego biegu na 10 km prowadzącego przez gminy Woluwe Saint-Lambert i Woluwe Saint-Pierre organizatorzy przewidzieli również dodatkowe atrakcje dla dzieci. Miały one między innymi okazję rywalizować w biegach na 400 oraz sztafety 4x100m w której wystartowali uczniowie polskich szkół z Brukseli, Antwerpii, Leuven i Mons.

Biegowi na 10 km oraz pozostałym atrakcjom sportowym towarzyszył piknik rodzinny połączony z promocją polskich regionów i specjalności kulinarnych. Swoje stoiska zaprezentowały Dom Polski Wschodniej, w którego skład wchodzą województwa lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie, oraz inne województwa, które były partnerem wydarzenia: kujawsko-pomorskie, opolskie, mazowieckie jak również Polska Organizacja Turystyczna w Belgii, Business & Science Poland, Accent Jobs, WOŚP, magazyn prasowy Nowinki.be i portal treningbiegacza.pl.

Szczególnym zainteresowaniem uczestników wydarzenia cieszyły atrakcje przygotowane specjalnie dla dzieci, możliwość spróbowania polskich potraw, pokaz zumby i piloxingu, który poprowadziła instruktor fitness Magdalena Mozgawa oraz koncert międzynarodowego zespołu z Brukseli – Sodasoul.

Dzięki wielu znakomitym sponsorom i partnerom, nie zabrakło tez cennych nagród dla najlepszych w kategoriach dziewczynek i chłopców oraz kobiet i mężczyzn. Nagrody w biegach najmłodszych zawodników w postaci dronów i zegarków sportowych ufundowało Województwo Warmińsko-Mazurskie. Zwycięzcy w obydwu kategoriach biegu na 10m otrzymali m.in. wysokiej klasy zegarki sportowe ufundowane przez Województwo Podlaskie. Weekend w Best Western Hotel w Kielcach ufundowany przez Województwo Świętokrzyskie, weekend w hotelu w Warszawie ufundowany przez Polską Organizację Turystyczną, weekend na zamku w Mosznie ufundowany przez Województwo Opolskie, vouchery do sklepów z artykułami sportowymi ufundowane przez Województwo Mazowieckie, słuchawki BOSE i kamerę Go-Pro ufundowane przez Accent Jobs oraz zestawy podróżne ufundowane przez Województwo Lubelskie. Uczestnicy sztafety 4x100m otrzymali zegarki sportowe, zestawy do badmintona i termosy ufundowane przez Ambasadę RP w Królestwie Belgii.

Każdy z uczestników, który ukończył bieg otrzymał pamiątkowy medal i koszulkę oraz specjalnie przygotowane na tą okazję okolicznościowe skarpetki ufundowane przez Business & Science Poland Na mecie na wszystkich czekały jabłka i pączki ufundowane przez Polską Organizację Turystyczną, drobne upominki oraz liczne nagrody ufundowane przez Komisję Europejską i Ambasadę RP w Królestwie Belgii.

Sponsorami trzeciej edycji „Polish Run” były: Titres – services Batist i Lendo Hotels Group.

Wszystkie fundusze zebrane z opłat startowych wnoszonych przez uczestników, podobnie jak rok temu, zostaną w całości przekazane na konto klubu piłkarskiego FC Polonia Bruksela na wsparcie najmłodszych adeptów.

Dom Polski Wschodniej w Brukseli zaprasza do obejrzenia galerii zdjęć na facebooku i do udziału w kolejnej edycji biegu w 2020 r.