15 lat rozwoju. 10 państw. 1 miejsce.

7-10 października 2019 r. w Brukseli, wspólnie z 9 innymi krajami, które razem z Polską obchodzą 15. rocznicę wejścia do UE, organizujemy wydarzenia pod nazwą Europe Can Be More … thanks to Cohesion Policy.

Wydarzenia odbędą się przy okazji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.

W czasie wydarzeń pokażemy, że dzięki funduszom polityki spójności rozwijają się nie tylko regiony i państwa, do których kierowana jest bezpośrednio pomoc, ale liczne korzyści odnoszą również państwa płatnicy netto do budżetu UE. Chcemy w bardziej obrazowy i namacalny sposób, bez słupków z wykresami i arkuszy kalkulacyjnych, przedstawić nasz polski głos w toczącej się od dłuższego czasu dyskusji nad przyszłą polityką spójności. Udowodnimy to, pokazując konkretne przykłady z Polski, Czech, Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Cypru, Malty, Słowenii i Słowacji.

Aby przekonać się jak bardzo i w jakich dziedzinach „Europe can be More…” dzięki unijnym funduszom, zapraszamy do Brukseli lub na nasze strony internetowe.

Z naszą akcją będziemy jednocześnie w wielu miejscach w stolicy Europy, w tym w centrum konferencyjnym Square, SPRP UE, parku miejskim Parc du Mont des Arts, stałych przedstawicielstwach 3 państw oraz wybranych biurach polskich regionów.

W Centrum konferencyjnym BCC Square poznacie wizjonerów i wynalazców, zobaczycie, jak działają nowoczesne pojazdy i urządzenia, przeniesiecie się do wirtualnej rzeczywistości.

Zorganizujemy m.in. stanowisko Virtual Reality, prezentację i pokaz materiałów video i zdjęć z 10 państw, pokazy innowacyjnych prototypów i produktów, np. pojazd elektryczny Triggo, prototyp innowacyjnej protezy ręki sterowanej stopą, symulator wieku, system antylawinowy w kamizelce ratunkowej, wózek inwalidzki z druku 3D, opaska ratująca życie, inteligentny stetoskop do domowego użytku czy innowacyjny system doświetlania roślin szklarniowych.

Dla tych którzy chcą nie tylko dotknąć i poznać nowoczesne produkty, ale też odczuć na własnej skórze ich efekty, poczuć jak kołysze wiatr, jak pada deszcz, jak świeci słońce i jak pachną lasy w Polsce przygotowaliśmy nie lada atrakcję. To Odlotowa Kapsuła, a w niej kino 5D i wirtualna, pełna doznań podróż, szlakiem rowerowym Green Velo.

Wielbiciele twórczości najsłynniejszego polskiego kompozytora będą mogli wysłuchać liczne recitale muzyki Fryderyka Chopina, a amatorzy gier komputerowych zagrać w bijącą rekordy popularności grę Wiedźmin.

W Stałym Przedstawicielstwie Rzeczypospolitej Polskiej przy UE przedstawiany będzie materiał multimedialny oraz wystawa fotografii.
W Przedstawicielstwach Cypru, Czech i Malty przy UE i biurach polskich regionów przygotowaliśmy mini wystawy fotografii.
Obecność w Brukseli uzupełniać będzie strona internetowa www.EuropeCanBeMore.eu (zapraszamy od 7 X br.) oraz działania w mediach społecznościowych MIiR i partnerów zagranicznych.

***

Europejski Tydzień Regionów i Miast w Brukseli to coroczne czterodniowe wydarzenie, podczas którego przedstawiciele instytucji unijnych, regionów i miast europejskich, przedsiębiorcy, eksperci, naukowcy i dziennikarze dzielą się dobrymi praktykami i wiedzą fachową w dziedzinie rozwoju polityki miejskiej i regionalnej w UE. To swego rodzaju platforma komunikacji politycznej w sprawie jej rozwoju.

Tegoroczny program skupia się wokół następujących głównych tematów: przyszłość UE, regionów i miast europejskich, Europa bardziej ekologiczna, bardziej inteligentna, lepiej skomunikowane miasta, regiony i kontynent, Europa bardziej spójna społecznie.

Na całym wydarzeniu planowanych jest 5000 uczestników i ok. 200 dziennikarzy z całej Europy (strona wydarzenia: https://europa.eu/regions-and-cities/) i świata. Odbędzie się blisko 350 spotkań, paneli tematycznych, debat, wykładów, w uroczysta gala wręczenia europejskich nagród Regiostars 2019. W finałowej czołówce znalazł się również projekt z Polski: https://ec.europa.eu/regional_policy/pl/regio-stars-awards/2019/finalist?r=good-support

Europe Can Be More … thanks to Cohesion Policy to największa akcja promocyjna, organizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast. Przy jej organizacji Polska współpracuje z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, SPRP UE, biurami polskich regionów w Brukseli, Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią, Węgrami oraz stałym przedstawicielstwem Cypru, Czech i Malty w Brukseli, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundacją Polskiego Funduszu Rozwoju, IZ KPO, 16 IZ RPO, wybranymi IP KPO, Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina, Regionalną Organizacją Turystyczną Woj. Świętokrzyskiego oraz wybranymi beneficjentami środków UE.

Partnerami głównymi Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w organizowanej akcji promocyjnej są: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Centralny Dom Technologii.