Tradycyjne Polskie Przyjęcie Wigilijne w Komitecie Regionów

Tuż po zakończeniu pierwszego dnia Sesji Plenarnej Komitetu Regionów, wieczorem 14 grudnia 2011 r., w Brukseli odbyło się „Tradycyjne Polskie Przyjęcie Wigilijne”. Uroczystej inauguracji wieczoru dokonali Przewodnicząca Komitetu Regionów Pani Mercedes Bresso oraz – w imieniu wszystkich polskich regionów, Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Pan Jacek Protas. Głos zabrał także JE Ambasador Jan Tombiński, Stały Przedstawiciel RP przy UE, który w swoim wystąpieniu podsumował Polską Prezydencję, ale także przypomniał, że nadrzędnym przesłaniem Unii Europejskiej jest pokój, solidarność i rozwój gospodarczy.

W wieczerzy wziął także udział JE Sławomir Czarlewski, Ambasador RP w Królestwie Belgii, Zastępca Stałego Przedstawiciela RP przy UE Pan Ambasador Jerzy Drożdż oraz Marszałkowie polskich województw. Ponad 400 zaproszonych gości (min. przedstawiciele Polskich Regionów, członkowie Komitetu Regionów, przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego) miało okazję do zapoznania się z polską tradycją Świąt Bożego Narodzenia.

Po świąteczno – noworocznych życzeniach składanych zgodnie z polskim zwyczajem przy dzieleniu się opłatkiem, nastąpiła degustacja świątecznych potraw. Na wigilijnym stole pojawiły się min. takie przysmaki jak szczupak faszerowany warzywami, kulebiak z pstrągiem czy sałatka ze śledziem. Goście raczyli się także gorącymi daniami serwowanymi przez kucharzy min.: sandaczem na grzybowej kapuście, świąteczną kaczką w ciepłej żurawinie z pierożkami kurkowymi. Nie zabrakło też wigilijnej kutii i makowego zawijańca z lukrem. Świąteczny nastrój wprowadziła Aleksandra Kwaśniewska z zespołem Belgian Sweets, prezentując polskie kolędy w ciekawej aranżacji. Wieczór prowadziła Pani Agata Konarska.

Tradycyjne Polskie Przyjęcie Wigilijne była ostatnim wydarzeniem, zorganizowanym wspólnie przez polskie regiony oraz Komitet Regionów w trakcie Prezydencji RP w Radzie UE 2011.