Świętokrzyskie współorganizatorem Balu Polskiego w Brukseli

W najbliższą sobotę, już po raz 15. zorganizowany zostanie Bal Polski w Brukseli – doroczne prestiżowe wydarzenie charytatywne, promujące Polskę. W tym roku współorganizatorem balu będzie województwo świętokrzyskie, które będzie podczas niego szczególnie promowane. Bal będzie pierwszym elementem szerokiej promocji województwa świętokrzyskiego w najbliższych miesiącach, nastawionej przede wszystkim na gospodarkę.

Bal organizowany jest przez Ambasadę RP w Królestwie Belgii, Polską Organizację Turystyczną, Izbę handlową BEPOLUX oraz Fundację TERAZ POLSKA. W każdym roku do organizacji zapraszane jest jedno polskie województwo, w tym roku jest to województwo świętokrzyskie. Samorząd województwa reprezentować będą w Brukseli marszałek Adam Jarubas oraz Kazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa.

Bal Polski odbędzie się w 1 lutego w Steingerberger Grand Hotel Brussels. Uczestniczyć będą w nim  przedstawiciele najważniejszych instytucji europejskich, przedstawiciele ambasad oraz elita belgijskiego świata gospodarczego, kulturalnego i politycznego – w sumie około 350 osób. Tradycją już stało się, że w Balu uczestniczą również członkowie belgijskiej Rodziny Królewskiej.

– Współorganizacja balu i wystąpienie władz regionu do uczestników tego wydarzenia to możliwość przekazania klarownego sygnału do przedstawicieli biznesu i polityki, że Świętokrzyskie jest poważnym i szanowanym partnerem, z którym warto współpracować również w sferze biznesowej. Chcemy pokazać to co najpiękniejsze, najlepsze, najbardziej charakterystyczne w regionie– mówiKazimierz Kotowski, członek Zarządu Województwa.

Udział w balu jest płatny, a wydarzenie ma charakter charytatywny – zebrane pieniądze poprzez Fundację Brata Alberta trafiają do potrzebujących dzieci: połowa zgromadzonej kwoty do polskich dzieci, połowa do sierocińców w Belgii.

Podczas balu będą promowane markowe produkty Ziemi Świętokrzyskiej – porcelana ćmielowska, biżuteria z krzemienia pasiastego, sandomierskie jabłka, wina z regionalnych winnic i woda mineralna „Buskowianka”. Będzie on także okazją do zaprezentowania potencjału gospodarczego regionu,  stąd uczestnictwo w nim przedstawicieli świętokrzyskich uzdrowisk Busko – Zdrój i Malinowy Zdrój oraz Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A.

W foyer hotelu Świętokrzyskie zaprezentuje wystawę fotografii pokazujących walory przyrodniczo – turystyczne Ziemi Świętokrzyskiej, a promocją kulturową regionu będzie występ Kieleckiego Teatru Tańca.

Bal będzie pierwszym elementem szerokiej promocji województwa świętokrzyskiego w najbliższych miesiącach.

– Bal symbolicznie otwiera cykl wydarzeń związanych z promocją gospodarczą, którą Zarząd Województwa zaplanował w tym roku. Skupiają się one wyraźnie na aspekcie gospodarczym w zakresie międzynarodowym, co ma się przyczynić do rozwoju naszego województwa.  W przeszłości stawialiśmy przede wszystkim  na promocję turystyczną i kulturalną, która również będzie i teraz, ale w mniejszym stopniu – mówi Grzegorz Orawiec, dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.
Kolejnymi wydarzeniami będą m.in. Salon des Vacances – targi turystyczne i uzdrowiskowe w Brukseli, które odbędą się na początku lutego, targi spożywczo przemysłowe Tavola w marcu.