Polska Wschodnia we współczesnej kinematografii

W dniu 2 grudnia 2015 r. mieszkańcy Brukseli mieli niebywałą okazję zobaczyć Polskę Wschodnią w całkowicie nowej odsłonie. W kinie Cinema Nova w Brukseli odbyła się projekcja dwóch filmów: „Carte Blanche”, którego akcja dzieje się w Lublinie. Film opowiada o autentycznych losach nauczyciela historii, który stopniowo zaczyna tracić wzrok. Oprócz wciągającej historii, widzowie mieli okazję poznać Lublin zarówno od strony historycznej z jego zabytkową architekturą i klimatem, ale również zobaczyć jak nowoczesnym i zadbanym miastem jest Lublin.

Drugim filmem prezentowanym tego wieczoru był film „Cząstka Podlasia”. Jest to film dokumentalny  ukazujący unikalne walory przyrodnicze, różnorodność kulturową oraz magię Podlasia i wschodnich rubieży Polski.  Ta niezwykła produkcja tylko za pomocą obrazu i muzyki przenosi wodza w niezwykłą podróż w dziewicze zakątki Polski o niezwykłych walorach przyrodniczych, ale również ukazuje jak w jednym miejscu mogą od wieków koegzystować zarówno Chrześcijanie, Żydzi, Prawosławni i Muzułmanie.

Pokazowi obu filmów towarzyszyły również dwie wystawy. Podczas jednej z ich prezentowane były prace laureatów konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Lublinie prezentujące jak zmienił się Lublin przez ostatnie 25 lat. Podczas wystawy podziwiać można było niezwykłe panoramy Starego Miasta w Lublinie ale również nowoczesne budynki i obiekty sportowe. Druga wystawa przedstawiała Zamki Państwa Krzyżackiego w Prusach. Goście mieli okazję obejrzeć piękne i tajemnicze zamczyska Warmii i Mazur i Powiśla, przenieść się w wyobraźni do czasów, kiedy obiekty te zamieszkałe były przez rycerzy-mnichów Zakonu Krzyżackiego oraz dawnych Prusów, których kultura zmieciona została z powierzchni ziemi w rezultacie chrześcijańskiego podboju, a także zapoznać się z nowymi funkcjami nadanymi tym obiektom. Wystawa okazała się znakomitą zachętą do odwiedzenia Warmii, Mazur i Powiśla.