English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Województwo świętokrzyskie

Województwo Świętokrzyskie

Powierzchnia: 11 672 km kw.
Liczba ludności: 1 288 tysięcy
Stolica regionu: Kielce 210 tys. mieszkańców
Województwo świętokrzyskie podzielone jest na 102 gminy i 14 powiatów, w tym miasto na prawach powiatu Kielce.

 

Świętokrzyskie to skarbiec różnorodności. Kultury, zasobów naturalnych, atrakcji turystycznych i przyjaznych miejsc do inwestowania. To zasłużona księga kultury. To tutaj powstały Kazania Świętokrzyskie, tu tworzyli Jan Kochanowski, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Jan Chryzostom Pasek. To tu urodzili się Jacek Malczewski, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński i wielu innych wybitnych Polaków. Świętokrzyskie to również piękna natura. Góry Świętokrzyskie, puszcza Jodłowa i Świętokrzyska, Łysica ze swoimi sięgającymi pogańskich czasów opowieściami o Sabacie czarownic, w których aż roi się od wiedźminów, diabłów i czarownic. Klasztor na Świętym Krzyżu to miejsce gdzie faktycznie a nie tylko w legendzie Władysław Jagiełło przybywał modlić się przed każdą wyprawą wojenną. Był tu również po zwycięskiej bitwie pod Grunwaldem. Jest to Region, który był świadkiem niestrudzonej walki o niepodległość i wolność Narodu.

Ale Świętokrzyskie to nie tylko piękna karta historii, to również doskonale perspektywy na przyszłość! Te perspektywy dostrzegły m.in. przedsiębiorstwa produkujące materiały budowlane, szkło oraz opakowania z papieru i tektury. Atrakcyjność gospodarcza województwa stwarzana jest m.in. przez nastawioną na współpracę władzę lokalną. Coraz więcej kapitału zagranicznego postanawia zainwestować właśnie w Świętokrzyskim. Najwięksi inwestorzy to firmy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Japonii, Belgii oraz USA. Rozwój regionu wspierany jest też przez specjalne strefy ekonomiczne- Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” oraz Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Lista inwestorów oraz ilość inwestowanego kapitału wciąż się powiększa, jednak wizytówką gospodarczą województwa pozostają Targi Kielce, drugi co do wielkości ośrodek targowy w Polsce. Do najbardziej znanych imprez wystawienniczych należą m.in. Międzynarodowe Targi Budownictwa Drogowego, Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH a także Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego.

Świętokrzyskie to wreszcie  niekończące się atrakcje turystyczne, z jednym z najsławniejszych w Polsce pomnikiem przyrody, dębem Bartkiem. Główną atrakcją turystyczną jest jaskinia Raj uznana za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. W stolicy regionu Kielcach, znajdują się cztery rezerwaty skalno-geologiczne, w tym Kadzielnia będąca jednocześnie przepięknym amfiteatrem. Niezapomnianą przygodę przeżyć będzie można w parku jurajskim w Bałtowie, gdzie znajdują się naturalnej wielkości modele prehistorycznych dinozaurów. Do tego ruiny zamku w Chęcinach, zamku Krzyżtopór, wzgórze zamkowe w Sandomierzu, pałace w Górkach Klimontowskich i Kurozwękach, to tylko nieliczne z atrakcji, o których znawcy regionu mogliby opowiadać przez niejeden wieczór. Świętokrzyskie może zaczarować… 

Przydatne linki:

www.sejmik.kielce.pl -  Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

www.wrota-swietokrzyskie.pl - Wrota Świętokrzyskie

www.swietokrzyskie.travel- portal turystyczny Województwa Świętokrzyskiego

www.sbrr.pl - Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego

     


data dodania: 2010-12-09 12:00:04 | data modyfikacji: 2018-10-01 11:54:49 | ilość wyświetleń: 10502

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo