English Polski
Logo Dom Polski Wschodniej

Biuletyn newsletter

Najnowsze informacje na Twojej skrzynce e-mail

Dodaj do ulubionych dodaj do ulubionych Mapa strony mapa strony

Szukaj w serwisie

Kontakt Drukuj Dom Polski Wschodniej w Brukseli
This content requires Adobe Flash Player and a browser with JavaScript enabled.
Built on Flash Panorama Player.

Główne
MENU


Województwo warmińsko-mazurskie

 

Województwo Warmińsko-Mazurskie

Powierzchnia: 24 173 km kw.
Liczba ludności: 1 428 tysięcy
Stolica regionu: Olsztyn - ponad 170 tys. mieszkańców
Województwo jest podzielone na 19 powiatów ziemskich i dwa miasta wydzielone (powiaty grodzkie Olsztyn i Elbląg) oraz 116 gmin.

 

Region, obejmujący historyczne obszary Warmii, Mazur i Powiśla wyróżnia się na tle Polski wybitnymi walorami przyrodniczo-turystycznymi    i jest odwiedzany przez ponad 5 mln turystów rocznie. Do głównych atrakcji regionu należą: piękne jeziora, rzeki, lasy oraz puszcze, a także wyjątkowa architektura - zamki gotyckie, kościoły i pałace. Szlaki wodne, wśród których najbardziej znany jest Kanał Elbląski, pozwalają turystom podziwiać nieskażoną naturę, a liczne parki krajobrazowe poznawać florę i faunę typową dla tej szerokości geograficznej. Województwo jest słynne jako Kraina Tysiąca Jezior a od 2009 r. pretenduje do miana jednego z siedmiu nowych cudów świata. Rzesze turystów przyciągają Pola Grunwaldzkie, na których w 1410 r. sprzymierzone wojska polsko- litewskie rozbiły potęgę krzyżacką. W kolejne rocznice tego wydarzenia odbywają się tu pokazy przybliżające ducha tamtych lat i rycerską kulturę. W 2010 roku odbyły się  wyjątkowo uroczyste obchody 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Ponadto bogactwem regionu jest wielokulturowość. Ziemie te od wieków zamieszkiwali ludzie, których życie, działalność miała ogólnoludzkie znaczenie - m.in. Mikołaj Kopernik, Jan Gotfryd Herder, Erich Mendelssohn, Emil Behring.

Właściciele bazy hotelowej zapewniają gościom dostęp do 34 tys. miejsc noclegowych w różnych zakątkach województwa. W podróż         po Warmii i Mazurach najlepiej wybrać się samochodem lub pociągiem. Krajowe drogi nr 7,16,51 zapewnią szybki dojazd do głównych miast, natomiast spółka Przewozy Regionalne gwarantuje komfortowy transport do m.in. Iławy, Szczytna, Ełku, Elbląga i Olsztyna.

Największą uczelnią wyższą w regionie jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, który łączy tradycje: pięćdziesięcioletnie Akademii Rolniczo-Technicznej, trzydziestoletnie Wyższej Szkoły Pedagogicznej oraz ponad 450 lat kształcenia teologicznego na Warmii. Na uniwersytecie pracuje ok. 3300 osób, w tym ok. 2000 nauczycieli akademickich, z których ok. 230 posiada tytuły profesora, a kolejnych ponad 280 stopień naukowy doktora habilitowanego. Na 16 wydziałach kształci się ponad 34 tys. osób.

Województwo warmińsko-mazurskie, jako jedno z najmniej zanieczyszczonych regionów kraju, objęte jest programem Zielonych Płuc Polski. Główne działy gospodarki to produkcja zdrowej żywności, przemysł drzewny, proekologiczna gospodarka leśna, ekoturystyka, produkcja opon, maszyn i urządzeń – gdzie stosuje się czyste technologie przemysłowe i korzysta z odnawialnych źródeł energii.

Istotny wpływ na rozwój gospodarczy województwa ma władza samorządowa, której najważniejszym organami są Sejmik oraz Zarząd decydujące o strategicznych celach rozwoju regionu. Napływ funduszy europejskich, którymi zarządza Zarząd Województwa, zwiększył dynamikę inwestycji w regionie.

 

wrota.warmia.mazury.pl - Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego

rpo.warmia.mazury.pl/  - Regionalny Program Operacyjny Warmia i Mazury na lata 2007-2013

www.mazurycudnatury.org - strona konkursu na Nowych 7 Cudów Natury

www.votemazury.org  - strona do głosowania na Nowych 7 Cudów Natury


data dodania: 2010-12-09 12:00:17 | data modyfikacji: 2011-03-04 10:14:40 | ilość wyświetleń: 8858

WSTECZ

copyright © by Dom Polski Wschodniej w Brukseli
All rigths reserved

Projekt i wykonanie Artneo.pl Artneo