Unikatowa wystawa obrazów Jurija Sulimowa oraz wystawa fotografii „In the East, in the West”

W dniu 14 października 2015 r. odbył się w Domu Polski Wschodniej wernisaż twórczości Jurija Sulimowa, wspaniałego artysty promującego swymi obrazami ziemię sandomierską i region świętokrzyski.

Obrazy Jurija Sulimowa prezentują niezwykłe piękno Sandomierza. Pozwalają dostrzec wspaniałe detale i smaczki w krajobrazie miasta, które przeciętnemu obserwatorowi mogą z łatwością umknąć. Urok twórczości Sulimowa jest przejawem nie tylko kunsztu jego warsztatu, ale również niezrównanej osobowości tego malarza, osoby pełnej ciepła i niespotykanej dziś już często naturalnej serdeczności i wiary w ludzką dobroć. Gośćmi twórcy byli przedstawiciele świata artystycznego z Belgii, Holandii oraz Francji. Zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjął także eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego – Bogdan Wenta.

Jurij Sulimow urodził się na Krymie w 1952 r. Od 1994 roku mieszka  i pracuje w Sandomierzu, obrazując to piękne miasto. Posiada obywatelstwo polskie. Wystawia prace m.in. na Ukrainie, w Polsce, Bułgarii, Węgrzech i Francji. Od 11 lat corocznie uczestniczy w plenerach twórczych we francuskiej Bretanii, przedstawiając m.in. w swych pracach kulturę tego regionu. Maluje portrety, pejzaże, architekturę, sceny religijne i inne. Od 2001 r. jest członkiem Związku Artystów Polskich Plastyków, a od 2005 należy do Stowarzyszenia Artystów Francuskich. W latach 2002 – 2005 jego prace wystawiane były w znanej galerii paryskiej „Salon Grand Palais”. W Polsce wystawiał m.in. w pałacyku w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

 

Wernisażowi towarzyszyła wystawa fotografii „In the East, in the West”, która poświęcona została unikatowości wschodnich regionów Polski i zachodnich obwodów Białorusi i Ukrainy. Prace pokazane w Brukseli to najlepsze zdjęcia konkursu, który ogłosił Wspólny Sekretariat Techniczny Programu Polska-Białoruś-Ukraina. W ramach konkursu uczestnicy mieli do wyboru trzy kategorie konkursowe zdjęcie:

  1.     Uczucia i wartości – to portret człowieka
  2.     Bezkres krajobrazu
  3.     Krótka opowieść

Wystawa pokazywana będzie także w największych miastach Polski Wschodniej, zachodniej części Białorusi i zachodniej części Ukrainy.