Konferencja: „Europejska wartość dodana Polityki Spójności w regionach”

21 listopada 2017r. odbyła się w Parlamencie Europejskim konferencja: „Europejska wartość dodana Polityki Spójności w regionach” zorganizowana przez Dom Polski Wschodniej w Brukseli.

Celem konferencji było zaprezentowanie stanowiska Polski i regionów Polski Wschodniej w kontekście wybranych aspektów budowy nowej, zreformowanej Polityki Spójności po roku 2020. Jednym z kluczowych tematów poruszonych podczas konferencji były efekty i przyszłość Programu Polska Wschodnia. Marszałkowie pięciu województw Polski Wschodniej zwrócili uwagę, że program „Rozwój Polski Wschodniej” w znaczący sposób przyczynia się do rozwoju tych regionów i że widzą potrzebę kontynuowania wsparcia dedykowanego makroregionowi Polska Wschodnia w perspektywie finansowej po 2020 roku.

Wraz z władzami pięciu regionów, współgospodarzem wydarzenia był Pan Krzysztof Hetman, eurodeputowany i członek Komisji REGI Parlamentu Europejskiego. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali wysocy rangą przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Komitetu Regionów. Wydarzenie przygotowane było we współpracy z Wydziałem Polityki Regionalnej Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

Podczas konferencji podkreślono, że Komisja Europejska jest właśnie na etapie przygotowywania kształtu przyszłej perspektywy finansowej i ta konferencja idealnie wpisuje się w te prace. Jest to najlepszy czas na wpływanie na decyzje podejmowane przez Komisję Europejską i pozostałe instytucje.