Dom Polski Wschodniej podczas Dnia Otwartego Instytucji UE

Pięć dni przed Dniem Europy, instytucje unijne zaprosiły na swój Dzień Otwartych Drzwi – Open Doors Day. W sobotę, 4 maja, w Komitecie Regionów można było doświadczyć regionalnej różnorodności Europy.

W tym roku kolejny raz  Dom Polski Wschodniej  zorganizował wspólne stoisko regionów wchodzących w skład Domu Polski Wschodniej w Brukseli tj. Województwo Lubelskie,  Podkarpackie, Podlaskie, Świętokrzyskie i Warmińsko-Mazurskie. Pod wspólnym szyldem „East Poland” regiony zaprezentowały swój potencjał turystyczny, gospodarczy, dziedzictwo kulturalne, atrakcje turystyczne oraz współpracę międzynarodową.

„Dzień Europy” obchodzony jest na pamiątkę przedstawionej w 1950 roku „Deklaracji Schumana”. 9 maja minister spraw zagranicznych Francji- Robert Schuman – zaproponował stworzenie ponadnarodowej instytucji europejskiej, odpowiedzialnej za zarządzanie przemysłem stalowo-węglowym. Dało to był początek idei wspólnej zintegrowanej Europy. To okazja do świętowania dla wszystkich Europejczyków.

Uroczystości Dnia Europy obchodzone były w całej Brukseli. Tego dnia w godzinach między 10 a 18 główne budynki instytucji są dostępne dla mieszkańców i turystów chcących na własne oczy zobaczyć jak wyglądają Parlament Europejski czy Komisja od środka. Każda z instytucji prezentuje swoją działalność, rolę i historię. Każda z instytucji przygotowała własne atrakcje i program zwiedzania, pozwalający na zapoznanie się z jej historią i rolą w procesie kształtowania współczesnej Europy.

Informacje o wydarzeniach w pozostałych instytucjach UE → http://www.festivalofeurope.europa.eu/